BNS - twój kompleksowy dostawca oświetlenia LED

| Prezentacje firmowe Artykuły

Olbrzymi potencjał rozwojowy oraz coraz szerszy zakres zastosowań powoduje, że rynkowa oferta diod LED, zasilaczy i układów optycznych do aplikacji oświetleniowych stale się poszerza. Miniaturyzacja, długi czas życia oraz niski pobór energii to cechy, które wpływają na coraz większe zainteresowanie w branży oświetleniowej diodami LED, zwłaszcza diodami dużej mocy. Na rynku dostępne są różnego rodzaju białe diody LED, a producenci prześcigają się w oferowaniu wersji o coraz lepszych parametrach optycznych, zamykanych w coraz mniejszych obudowach.

BNS - twój kompleksowy dostawca oświetlenia LED

Firma BNS współpracuje z największymi producentami w branży oświetlenia LED na świecie. Wszystkie nasze produkty spełniają normy europejskie, gdyż branży oświetleniowej liczy się nie tylko doskonałe światło, ale też zużycie energii, wysoka żywotność i wytrzymałość w trudnych warunkach pracy. Trzonem naszej oferty są produkty oświetleniowe bazujące na diodach LED: diody, moduły, lampy, panele, taśmy z diodami, a także specjalizowane zasilacze dopasowane do tych elementów.

Diody LED mocy

Diody LED dużej mocy znajdują zastosowanie w instalacjach oświetlenia architektonicznego, przemyśle motoryzacyjnym oraz do realizacji przenośnych źródeł światła. W ostatnim czasie pojawiają się pierwsze kompleksowe instalacje oświetlenia ulicznego oraz parkingów. Przewiduje się, że w wyniku dalszego podnoszenia efektywności diod mocy LED, znajdą one zastosowanie w oświetleniu powierzchni mieszkalnych oraz dużych powierzchni użytkowych.

W ofercie BNS znaleźć można szereg diod przeznaczonych do celów oświetleniowych. Są one dostępne w różnych wersjach i wykonaniach i zostały pogrupowane na kilka kategorii o zbliżonej mocy zasilania.

Emitery największej mocy, a więc 20-30 W, to elementy wielostrukturowe przeznaczone do pracy w aplikacjach oświetleniowych wymagających wysokich wartości strumienia świetlnego. Emiter 20 W ma średnicę 15,5 mm i wysokość 7,5 mm. Jest dostępny w kolorze białym ciepłym i dostarcza strumienia 850 lumenów przy zasilaniu 16 V@1,6 A. Z kolei dioda o mocy 30 W dostępna jest w płaskiej plastikowej obudowie na metalowej ramce montażowej (na zdjęciu).

Element dostarcza 1700 lm przy zasilaniu prądem 1,2 A przy 26 V. Jest to odpowiednikiem mniej więcej zwykłej żarówki o mocy odpowiednio 150 W, gdzie pobór mocy jest 4-5 razy wyższy. Diody LED dużej mocy pozwalają na uzyskanie o wiele wyższej sprawności i dużo lepszych parametrów, a w dodatku ich żywotność sięga nawet 50 tys. h. Poza tym diody te są bardzo trwałe i nie wydzielają promieniowania UV.

Liczną grupę produktów tworzą również diody o mocy 3 W. Są one dostępne w formie gwiazdy, a więc emitera zamontowanego na płytce z laminatu z rdzeniem aluminiowym oraz jako same diody. Można je zastosować we wszelkiego rodzaju oświetleniach, lampach, lampkach, reflektorach, reklamach, wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, jako światła obrysowe na schodach, drogach ewakuacyjnych czy w biurach, a także we wszelkiego rodzaju modułach LED. Zastosowanie nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych w budowie podłoża pozwoliło podnieść wydajność energetyczną tych elementów. Wydajność świetlna dla białych wersji wynosi 160-180 lm przy napięciu 3,5 V i prądzie 0,8 A.

Diody o mocy 5 W to produkty, które są w stanie zastąpić w ramach jednej diody żarówki halogenowe mniejszej mocy. Przykładowy element z tej grupy ma 170-190 lm dla prądu znamionowego 1,2 A napięcia UF=3,6 V, a dioda Edcon PG1A-5LWS 5 W nawet 200 lumenów. Dzięki swoim wymiarom, parametrom świetlnym (CRI~75, kąt świecenia 125°, barwa ciepła) oraz możliwości pracy z dużym prądem zasilającym diody te są idealnym rozwiązaniem do aplikacji oświetleniowych.

Najszersza oferta jest w zakresie diod o mocy 1 W. W tej grupie znaleźć można kilkadziesiąt wersji o różnej barwie świecenia i wykonaniach: w postaci gwiazdy na laminacie MPCB, emitera zintegrowanego z kolimatorem lub samej diody, w tym w wersji płaskiej o niewielkiej wysokości. Wydajność diod białych sięga 100 lumenów, są dostępne w kilku wersjach temperatury barwowej. Typowe zastosowania to oświetlenie architektoniczne, reklama świetlna, oświetlenie dekoracyjne.

Taśmy LED

BNS oferuje samoprzylepne elastyczne taśmy z diodami LED. Charakteryzują się one prostą instalacją i zapewniają jednorodną jasność świecenia wzdłuż całej długości paska. Taśmy te występują w wielu kolorach i zapewniają możliwość podziału na krótkie odcinki. Miejsce do przecięcia zaznaczone jest na taśmie i zakończone z obydwu stron polami do przylutowania przewodów zasilających.

Giętkie wstęgi samoprzylepne z diodami świecącymi LED przeznaczone są do oświetlenia dekoracyjnego. Do taśm użyto diod w obudowach SMD charakteryzujących się dużą intensywnością świecenia oraz dużą wytrzymałością na zewnętrzne czynniki mechaniczne. Do montażu wystarczy jedynie oderwać folię ochronną i przyłożyć taśmę do miejsca przeznaczenia.

Zasilacze impulsowe dla LED

W ofercie BNS znaleźć można szeroką gamę źródeł prądowych dla LED. Firma w ciągłej sprzedaży z magazynu ma kilkadziesiąt różnych typów tych jednostek, pochodzących od kilku znanych na rynku producentów takich jak MeanWell, FDS i innych.

W ofercie BNS znajdują się jednostki o mocy do 60 W, napięciu wyjściowym do 36 V, co pozwala na zasilanie łańcuchów szeregowych diod i o prądzie limitowanym do 1,75 A. Są to wersje w obudowie plastikowej do zamocowania do mebli, a także wersje bez obudowy (open frame) do wbudowania do oprawy oświetleniowej o uniwersalnym zastosowaniu.

Przykładem takiego zasilacza jest model LPC-60-1750, przeznaczony do zasilania napięciem sieci 90-264 VAC i dostarczający na wyjściu prąd 1,75 A dla 9-34 VDC. Zasilacz ten jest w pełni zabezpieczony przed przeciążeniem, został umieszczony w obudowie plastikowej z IP67 i ma drugą klasę izolacji (niewymagany przewód PE). Model EZP350-12 to z kolei jednostka o mocy wyjściowej 12 W dostarczająca 350 mA prądu wyjściowego dla napięć 2-34 V.

Umieszczona została w niewielkiej plastikowej obudowie o wymiarach 113×44×28 mm i może być zasilana napięciem wejściowym o wartości zmieniającej się w szerokim zakresie - od 80 do 265 VAC. Poza zasilaczami do LED w obudowie plastikowej, do zamocowania na przykład do mebli, w ofercie BNS można znaleźć wersje uniwersalne oraz zasilacze na szynę DIN.

BNS sp. z o.o.
www.bns.com.pl