Przegląd oferty produktów do chłodzenia elektroniki

| Prezentacje firmowe Artykuły

Skuteczne chłodzenie elektroniki jest zagadnieniem nieustannie towarzyszącym pracom projektowym i niezbędnym elementem konstrukcyjnym dla większości urządzeń elektronicznych. W ofercie firmy BNS można znaleźć wiele produktów związanych z zarządzaniem ciepłem, poniżej przedstawiamy ich krótki przegląd, wraz z omówieniem głównych zagadnień istotnych w pracach projektowych.

Przegląd oferty produktów do chłodzenia elektroniki

Radiatory

BNS oferuje kilkadziesiąt typowych profili radiatorowych zarówno małych przeznaczonych do montażu na płytce drukowanej, jak i dużych elementów do montażu w obudowie. W ofercie dominują produkty ZML Kęty i Fisher Elektronik, co pozwala na zaoferowanie klientom profili klasycznych, jak też rozwiązań specjalistycznych, np. mocowanych na szynie DIN.

Wentylatory

Wentylatory w urządzeniach elektronicznych uznawane są trochę za zło konieczne i wielu konstruktorów stara się je eliminować, unikając ich stosowania wszędzie, gdzie tylko można. Niemniej w przypadku sprzętu profesjonalnego, elektroniki dużej mocy, urządzeń przemysłowych, zasilaczy i urządzeń pracujących w ciężkich warunkach otoczenia, stosowanie wentylatorów cały czas jest koniecznością.

Mimo że konstrukcja typowego wentylatora nie wydaje się skomplikowana, jak zwykle różnice tkwią w szczegółach, a więc ułożyskowaniu i precyzji wykonania wirnika, jego dokładnym wyważeniu i kształcie łopat. Dobre wentylatory mają ponadto dokładnie spasowany wirnik z resztą konstrukcji, co utrudnia przenikanie kurzu do łożyska i uzwojeń silnika, a więc do podstawowego komponentu ograniczającego trwałość mechaniczną wentylatora. Takie zabiegi w połączeniu z dodatkowymi uszczelkami, osłonami i pokryciami są w stanie zapewnić niezawodne działanie w warunkach silnego zanieczyszczenia powietrza, na przykład olejem lub mgłą wodną. Takie narażenia są codziennością w systemach klimatyzacji, aplikacjach przemysłowych, maszynach i w transporcie.

W ofercie BNS znaleźć można pełny typoszereg wentylatorów firm Sunon i F&F, na cały zakres napięć zasilających (stałe napięcie 5-24 V i przemienne 130-230 V). Wentylatory dostępne są w wymiarach od 25×25 mm do 120×120 mm i więcej w przypadku wersji zasilanych napięciem przemiennym, a poszczególne modele różnią się ponadto typem ułożyskowania, wielkością przepływu powietrza, poziomem hałasu i liczbą łopatek oraz pobieraną mocą zasilającą. Oprócz wentylatorów o kształcie kwadratowym są też wykonania o okrągłym obramowaniu.

Poza wentylatorami BNS oferuje dmuchawy, a także komplet akcesoriów ułatwiających instalację, jak osłony, siatki i mocowania.

Moduły Peltiera

W ofercie BNS znaleźć można także ogniwa Peltiera, które są stosowane wszędzie tam, gdzie konieczne jest odprowadzenie dużych ilości ciepła, zapewnienie pracy urządzenia w bardzo szerokim zakresie temperatur lub w miejscach, gdzie zachodzi konieczność obniżenia temperatury poniżej temperatury otoczenia. BNS oferuje kilkanaście modułów przeznaczonych do montażu między chłodzonym elementem a radiatorem w formie cienkiej kwadratowej płytki. Są one zasilane napięciem ok. 12 V i mają moc dochodzącą do kilkudziesięciu watów.

BNS sp. z o.o.
www.bns.com.pl