Odzież ochronna do strefy EPA

| Prezentacje firmowe Artykuły

Pomimo odpowiednio opracowanych i systematycznie wdrażanych procedur przeciwdziałania wyładowaniom ESD wiele firm wciąż zmaga się z problemem strat powstałych w wyniku uszkodzeń bardzo delikatnych elementów BGA i SMD. Nawet wysoce przeszkoleni koordynatorzy ESD, podnoszący u pracowników świadomość bezpieczeństwa pracy obowiązującego w branży elektronicznej, nie zapewnią pełnej ochrony, gdy błędy popełniane są u podstaw. Pracownicy stref EPA dopuszczają się, często nieświadomie wciąż tych samych błędów. Głównie wynikają one z niewłaściwie dobranej odzieży antystatycznej lub z niewłaściwego jej serwisowania.

Odzież ochronna do strefy EPA

Wartości potencjałów podczas pracy przy stanowisku serwisowym czy też produkcyjnym waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy woltów. Wystarczy, że pracownik podniesie się z fotela by sięgnąć do włącznika aparatury testowej, ażeby wygenerowany został impuls elektryczny o napięciu 1500 V. Tak niewiele potrzeba, aby uszkodzić, nieświadomie, delikatne układy scalone.

Problematyka takiego działania polega na ograniczonych możliwościach wykrycia i wyeliminowania w ten sposób uszkodzonych elementów, gdyż objawy ich awarii często przez długi czas pozostają ukryte. Ujawnienie ich dopiero przez klienta końcowego wpływa bardzo niekorzystanie na postrzeganie firmy, jakości jej produktów oraz generuje dodatkowe koszty związane z ich transportem i serwisowaniem. Dlatego też odzież ochronna, dzięki której pracownik produkcji może być stale uziemiony, jest tak ważna dla bezpieczeństwa drogich i delikatnych elementów, przy których wykonywane są prace.

Wysoka jakość to mniej problemów

Konieczność ubrania pracownika w odpowiednią odzież ochronną antystatyczną wydaje się być bezdyskusyjna i od niej powinno rozpoczynać się codzienną pracę na stanowisku monterskim lub serwisowym. Obecnie w branży elektronicznej trudno znaleźć firmę, w której nie utrzymywano by norm bezpieczeństwa pracy. Świadomych problemu pracodawców nie stać na ponoszenie wielkich strat w związku z oczywistymi zaniedbaniami.

Niestety pomimo dobrych intencji i zaopatrzenia pracowników w odzież ochronną antystatyczną przez osoby do tego powołane, bardzo często okazuje się, że odzież nie spełnia swojej roli. Pracownik pomimo, wydawałoby się odpowiedniego ubioru i przestrzegania procedur generuje impulsy elektrostatyczne, które powodują wyładowywania i w konsekwencji uszkodzenia sprzętu.

Powszechność i konieczność posiadania odzieży ochronnej w przedsiębiorstwach zajmujących się elektroniką sprawiły, że produkcją ochronnego ubioru zaczęli trudnić się często producenci, którzy do tej pory zajmowali się wyłącznie odzieżą konfekcyjną oraz dystrybutorzy oferujący niewłaściwie wykonane i nieprzebadane produkty.

Olbrzymia konkurencja na rynku sprawiła, że często odzież szyta jest z materiałów wątpliwej jakości, tracących swoje właściwości po kilku praniach czy niezapewniających odpowiedniej jakości i szybkości rozładowania ładunku. Odzież taka zamiast niwelować potencjalne straty staje się ukrytą przyczyną problemów. Dlatego tak ważne jest, aby dostawca odzieży był wiarygodny, a sama odzież przebadana i spełniająca wszystkie, odpowiednie normy.

Kluczowym jest tutaj posiadanie certyfikatu poświadczającego przydatność odzieży do używania w strefach EPA, poświadczonego znakiem bezpieczeństwa CE. Posiadanie odpowiedniego dokumentu nie jest rzeczą oczywistą i aby go uzyskać producenci odzieży muszą wykazać się spełnieniem szeregu norm i wytycznych.

Równie ważny, co sama odzież ochronna antystatyczna, jest także sposób jej serwisowania. Niestety tak specjalistycznej odzieży, jaką jest ubiór ESD nie zaleca się, prania w warunkach domowych, czy nawet w niewyspecjalizowanych pralniach. Antystatyczne fartuchy, bluzy i spodnie prane w tradycyjnych pralkach i w nieodpowiednich warunkach mogą utracić swoje właściwości. Natomiast odzież ochronna antystatyczna przeznaczona do pomieszczeń czystych typu clean room natychmiast stracą swoje własności. Tej klasy odzież prana może być tylko i wyłącznie w sterylnych, wyspecjalizowanych pralniach, o odpowiedniej czystości. Rzetelny i wiarygodny dostawca odzieży ochronnej antystatycznej powinien zapewnić serwis odzieży.

Jak wybrać odzież dla pracownika?

Koordynator ESD lub osoba odpowiedzialna za wyposażenie pracowników w odpowiednio zabezpieczającą odzież ochronną ma nie lada wyzwanie. Bogata oferta ubrań dedykowanych do pracy w strefach EPA nie ułatwia zadania, a ich różnoraka jakość często jest trudna do określenia na podstawie dostarczanych wzorów czy materiałów reklamowych.

Dostawca odzieży ochronnej powinien zapewnić doradztwo w jak najwłaściwszej ochronie przed wyładowaniami ESD oraz móc wykazać, iż prezentowana przez niego odzież jest przetestowana i przebadana przez specjalnie powołane w tym celu organy lub instytuty. Bez wątpienia, przy wyborze odzieży specjalistycznej należy przede wszystkim kierować się często już wspominaną jakością środków ochrony, ich zgodnością z normami, a także nie zapominając o samych pracownikach, o komforcie w jej użytkowaniu.

Warto, przy wyposażaniu osób pracujących w strefie EPA, pomyśleć o doborze kompletnego ubioru, jakim jest standardowy zestaw: obuwie, spodnie, koszulka oraz okrycie wierzchnie, jakim jest na przykład fartuch lub bluza. Wielu producentów elektroniki oraz punkty serwisowe przy doborze odzieży przewidują identyfikację pracowników lub działów firmy, stąd ważne są także możliwości producenta w znakowaniu ubiorów ochronnych.

Odzież spersonalizowana pod klienta

Możliwość spersonalizowania ubioru pod szczegółowe wytyczne klienta powinna stanowić standardową opcję przy zakupie odzieży. Szeroka gama kolorystyczna oraz umieszczenie nazwy firmy lub nazwiska pracownika na odzieży nie powinny stanowić dla producentów problemu. Jedną z firm, które wychodzą naprzeciw normom i wytycznym klientów jest lider produkcji odzieży przeznaczonej do pracy w strefach EPA - właściciel marki Reeco.

Polski producent, obecny także poza granicami kraju, dla swoich klientów przewiduje bardzo szeroką gamę wzorów odzieży, standardową bogatą kolorystykę oraz różne warianty identyfikacji ubiorów. Reeco przewiduje także możliwość wprowadzenia krojów oraz kolorów na specjalne życzenie swoich klientów.

Dodatkowe zabezpieczenia miejsca pracy

W ramach marki produktów Reeco znaleźć można kompleksowe rozwiązania zabezpieczające stanowiska pracy montażystów i serwisantów. Do elementów obowiązkowych na stanowisku, przy którym pracownik będzie miał kontakt z wrażliwą elektroniką, należy zaliczyć np. opaski antystatyczne z przewodem uziemiającym oraz antystatyczne maty, których wariantów w ofercie Reeco można znaleźć wiele. W zabezpieczeniu stanowiska bardzo ważne są także meble, przy których będą wykonywane prace.

Nie mogą to być meble niespełniające odpowiednich wymagań. Stąd w ofercie Reeco znaleźć można także kompletne modułowe zestawy mebli przemysłowych, wózki czy krzesła ESD. Wybierając kompleksowe rozwiązania marki Reeco, koordynatorzy ESD, a tym samym pracodawcy otrzymują gwarancję produktów najwyższej jakości, stworzonych z materiałów posiadających wymagane certyfikaty i atesty, zgodne z międzynarodowymi standardami.

Reeco
www.reeco.info.pl