Analizatory jakości energii o wysokiej wydajności

| Prezentacje firmowe Artykuły

Spółka Sidus Novum wykonuje projekty urządzeń wbudowanych w branży elektroniki użytkowej. Przewaga konkurencyjna firmy tkwi w szybkim projektowaniu i budowie urządzeń mikrokomputerowych z wykorzystaniem układów FPGA. Dzięki pasji naszych inżynierów w dziedzinie obróbki danych cyfrowych oraz urządzeń wbudowanych zastosowaliśmy nowatorskie podejście również w projektowanych przez nas analizatorach jakości energetycznej.

Analizatory jakości energii o wysokiej wydajności

Zastosowanie programowalnych układów FPGA pozwoliło osiągnąć nam znaczącą przewagę konkurencyjną w naszych urządzeniach pod względem szybkości wykonywania obliczeń. Oznacza to, że możemy znacznie więcej algorytmów zrealizować w jednostce czasu i podać końcowemu użytkownikowi bardzo dużo odpowiednio obliczonych parametrów pracy sieci.

Firma Sidus Novum obserwuje dosyć dużą konkurencję na rynku analizatorów jakości energii. Z polskich firm na uwagę zasługują Sonel, Lumel, Calmet. Są to firmy z południowo-zachodniej części Polski, działające od wielu lat i posiadające ogromne doświadczenie w dziedzinie pomiarów energii elektrycznej. Do tego jest grono tak znanych przedstawicieli marek zagranicznych jak: Fluke, Hioki, Gossen Metrawatt itp. W większości przypadków urządzenia analizatorów sprzedawane są jednak jednostkowo, ze względu na cenę. Dzięki technologii FPGA uzyskaliśmy wyjątkowo korzystny stosunek ceny do zaawansowania technologicznego produktu. Konkurencja, w większości przypadków bazuje na rozwiązaniach z jednym stosunkowo dużym mikroprocesorem, którego zadaniem jest wykonywanie wszystkich algorytmów związanych z obliczeniami oraz jednocześnie rejestrowanie danych lub wysyłanie ich przez łącza typu Ethernet. Pod tym względem większość produktów konkurencji jest zbliżona i zachowuje się podobnie: ograniczona liczba wykonywanych obliczeń, przy jednoczesnym przesyłaniu danych lub ich rejestrowaniu. Niuanse związane z różnicami w działaniu urządzeń opartych na zwykłych procesorach i układach FPGA nie są wprost zauważalne przez końcowego użytkownika. W końcu większość tych urządzeń realizuje podobne funkcje. Dopiero szersze wykorzystanie analizatorów np. w celach audytorskich i diagnostycznych ujawnia przewagę technologiczną naszego produktu.

Warto dodać, że firma Sidus Novum opracowała własne rozwiązanie cewki Rogowskiego, co jest dużo rzadziej spotykane w produktach konkurencji. Ma to jednak decydujące znaczenie w uzyskaniu tańszego rozwiązania i plasuje nas w czołówce producentów na rynku. Produkcja cewki naszego projektu jest wykonywana we współpracy z przedsiębiorcami z regionu województwa lubuskiego.

Firma Sidus Novum uważa, że rynek analizatorów jakości energii będzie ewoluował w kierunku stałego monitoringu jakości energii elektrycznej, a nie jej chwilowego sprawdzenia. Wynika to z wymagań co do oszczędzania energii elektrycznej (np. białe certyfikaty). W tym celu będzie trzeba zainstalować jak najwięcej tego typu urządzeń przy zespołach odbiorczych energii. W takim zastosowaniu nie będą się sprawdzać rozwiązania, które są jedynie rozwinięciem zwykłego licznika energii, a do tego drogim w instalacji. Ze względu na liczbę urządzeń niezbędnych do zainstalowania w jednym zakładzie dużą rolę będzie odgrywać cena tych urządzeń. Obecnie pojedynczo są one bardzo drogie i sprzedają się raczej na sztuki. Decydującym czynnikiem będzie oczywiście stosunek ceny do możliwości diagnostycznych i audytorskich. Końcowy produkt firmy Sidus Novum idealnie wpasowuje się w ten wskaźnik.

Analizatory Sidus Novum są nowym rozwiązaniem na rynku diagnostyki instalacji elektroenergetycznych. Udało się nam wyprodukować już kilkadziesiąt sztuk tych urządzeń. Są one dostępne w dwóch wersjach: tańszej z małym wyświetlaczem z dostępem do mierzonych parametrów przez sieć Ethernet oraz w wersji z kolorowym, dużym 5,7 cala wyświetlaczem do sprawdzania wyników pomiarów bezpośrednio przy urządzeniu. Oba urządzenia dostarczamy z kompletem czterech cewek Rogowskiego o długości 65 cm.

Sidus Novum Sp. z o.o.
www.sidusnovum.com

Zobacz również