Wyświetlacze TFT LCD dla urządzeń przenośnych w ofercie firmy Gamma

| Prezentacje firmowe Artykuły

Wyświetlacze elektroniczne stanowią w firmie Gamma znaczącą grupę produktową. Wśród nich można znaleźć wiele modeli przeznaczonych przede wszystkim do zastosowań w urządzeniach przenośnych. Cechują się one parametrami, które zwiększają czytelność informacji wyświetlanych na ekranie, gdy pada na niego intensywne światło słoneczne, nawet o nieregularnym natężeniu.

Wyświetlacze TFT LCD dla urządzeń przenośnych w ofercie firmy Gamma

Ponieważ zachowanie niewielkiej masy i grubości oraz niedużego poboru prądu i niewygórowanej ceny ogranicza jednoczesne zastosowanie wszystkich technologii korzystnych dla czytelności wyświetlacza, firma Gamma oferuje wyświetlacze w ramach grup produktowych, przygotowanych pod kątem zoptymalizowania wybranych parametrów. Grupy te to:

  • wyświetlacze ze specjalnymi powłokami antyrefleksyjnymi, istotnie polepszające czytelność ekranu w sytuacjach, gdy utrudniają ją refleksy świetlne wyświetlacze o podwyższonej jasności, które świetnie sprawdzają się na otwartym powietrzu, tam gdzie natężenie światła otoczenia jest na tyle duże, że w przypadku mniej jasnych ekranów trudno byłoby odczytać prezentowaną treść, a wyświetlane kolory byłyby wyblakłe,
  • wyświetlacze wykonane w technologii MVA, cechujące się bardzo szerokimi kątami obserwacji, które świetnie sprawdzają się w sytuacjach, gdy przewiduje się, że użytkownik będzie korzystał z urządzenia, trzymając je w bardzo różnej pozycji względem oczu.

W ramach każdej z tych grup dostępne są praktycznie wszystkie popularne rozmiary wyświetlaczy, szczególnie w zakresie od 3,5" do najnowszych w ofercie modeli 15,4".

Wyświetlacze z dobrym antyrefleksem

W ramach tej grupy specjaliści z Gammy polecają przede wszystkim dwa wyświetlacze. 3,5-calowy model AM-320240L8TNQW-C0H-F firmy Ampire ma matryce LCD-TFT z podświetleniem białymi LED-ami. Jego rozdzielczość to 320×240 piksele i pozwala na wyświetlanie obrazu w 262 tysiącach kolorów. Ma 40-pinowy interfejs i jest zasilany pojedynczym napięciem 3,3 V. Zawiera bowiem wbudowane obwody regulujące napięcie dla diod LED. To co czyni go szczególnie przydatnym w zastosowaniach przenośnych, to bardzo niski współczynnik odbicia światła, który dzięki zaawansowanym powłokom antyrefleksyjnym wynosi jedynie od 0,5% do 2%.

Tabela 1. Główne parametry nowych wyświetlaczy firmy Ampire

Drugim z polecanych modeli jest 7-calowy AM-800480RBTMQW-TA1H-L. Jest to nowy produkt, który pomimo dużego rozmiaru został zaprojektowany właśnie z myślą o zastosowaniach mobilnych. Jego ekran ma panoramiczny kształt i rozdzielczość 800×480 pikseli. Co ważne, bardzo niski współczynnik odbić uzyskano pomimo zastosowania pojemnościowego panelu dotykowego, który jest zintegrowany z wyświetlaczem.

Wyświetlacze o podwyższonej jasności

W ramach tej podgrupy produktowej firma Gamma również poleca dwa modele marki Ampire. Mniejszy z nich to AM-480272H7TMQW-02H, którego przekątna wynosi 4,3", a rozdzielczość to 480×272 piksele. Wyświetla pełną, 24-bitową paletę barw, ale wymaga dwóch napięć zasilających: 3,3 V dla układów logicznych panelu TFT i 16 V dla LEDowego podświetlenia. Dużą jasność, dochodzącą do 800 cd/m², uzyskano przez równoległe połączenie ze sobą trzech 5-diodowych łańcuchów LED. Warto zaznaczyć, że ich żywotność szacowana jest na 20 tys. godzin pracy.

W drugim z rekomendowanych wyświetlaczy, 7-calowym modelu AM-800480RCTMQW-00H, użyto tak samo ułożonych, ale mocniejszych diod, uzyskując jasność na poziomie 1000 cd/m² i kontrast 400:1. Wyświetlacz ten ma rozdzielczość 800×480 pikseli i jest polecany przede wszystkim do budowy przenośnych i samochodowych odbiorników telewizyjnych lub odtwarzaczy multimedialnych.

Wyświetlacze o szerokich kątach obserwacji

Wśród wyświetlaczy z matrycą MVA w urządzeniach przenośnych szczególnie dobrze sprawdzi się nowy, 4,3-calowy model AM-480272QTZQW-00H firmy Ampire. Ma on rozdzielczość 480×272 pikseli i 18-bitową paletę barw. Oprócz 160-stopniowego kąta obserwacji w pionie i w poziomie, cechuje się też bardzo dobrym kontrastem równym 500:1 i jasnością 500 cd/m². Jego podświetlenie zrealizowano za pomocą 7 szeregowo połączonych diod LED, które łącznie pobierają około 460 mW mocy.

Nowości z oferty Ampire

W ostatnim czasie oferta wyświetlaczy TFT firmy Ampire rozszerzona została o modele z rodziny AM1024768H1 o przekątnej 15,4" i rozdzielczości 1024×768 pikseli. Wraz ze zwiększeniem rozmiaru oferowanych wyświetlaczy firma Ampire udoskonala swoją ofertę w popularnych segmentach przekątnych od 7" do 12,1". Omówienie nowości przedstawia tabela 1.

Nie każdy wyświetlacz elektroniczny nadaje się do zastosowania w urządzeniu przenośnym. Wbrew pozorom, rozmiar wyświetlacza nie jest jedynym czynnikiem, który decyduje o tym, czy dany produkt dobrze sprawdzi się w rozwiązaniu mobilnym. Cech, które wpływają na użyteczność wyświetlacza w takiej sytuacji, jest wiele i bardzo rzadko można je wszystkie przypisać do jednego, konkretnego modelu. Dlatego dobierając wyświetlacz, warto skorzystać z oferty dostawcy, który ma w swojej ofercie bogaty wybór różnorodnych produktów dopasowanych do urządzeń mobilnych i potrafidoradzić, który z nich zastosować.

W ofercie firmy Gamma znaleźć można łącznie kilkadziesiąt modeli wyświetlaczy marki Ampire, z czego wiele nadaje się do zastosowania w urządzeniach mobilnych. Przy doborze produktu warto skorzystać z fachowej pomocy pracowników firmy Gamma, którzy potrafią nie tylko wskazać optymalny wyświetlacz z aktualnej oferty, ale też informują o nadchodzących nowościach, których zastosowanie może być korzystne w tworzonym projekcie.

Gamma
www.gamma.pl

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie