Automatyka przemysłowa staje się integralną częścią branży IT

| Prezentacje firmowe Artykuły

Ethernet jest uważany za najlepszą platformę do komunikacji przyszłości, a wraz ze wzrostem prędkości transmisji danych będzie szybko zyskiwał na znaczeniu. Już dziś, będąc kluczową technologią w przemyśle, jest stosowany w prawie każdym systemie automatyki przemysłowej. Firma HARTING dostarcza całą potrzebną technologię dla tego typu zastosowań, nie tylko w zakresie złączy i systemów połączeń, ale także aktywnych komponentów infrastruktury sieciowej.

Automatyka przemysłowa staje się integralną częścią branży IT

Aby w pełni wykorzystać potencjał nowoczesnej infrastruktury sieciowej zgodnej z koncepcją Ethernet dla Przemysłu 4.0, wymagane są trzy składowe: ustandaryzowana platforma komunikacyjna, niezawodne produkty sieciowe, takie jak switche i okablowanie do zastosowań przemysłowych oraz spełnienie norm, które gwarantują kompatybilność technologii automatyki i informatyki, jak również kompatybilność rozwiązań związanych ze sprzętem i oprogramowaniem stosowanym w sieciach danych.

To dlatego, że aplikacje przemysłowe wymagają stosowania specjalnych rozwiązań sprzętowych i konsumenckie urządzenia biurowe, mimo że też funkcjonują w ramach Ethernetu, nie sprawdzają się w warunkach obiektowych. Przyczyny ich uszkodzeń bywają różne, począwszy od szerokiego zakresu oraz dużej zmienności temperatur, poprzez zapylenie lub wysoką wilgotność, aż do uszkodzeń mechanicznych. Na bazie wielu negatywnych doświadczeń i eksperymentów, klienci przemysłowi przykładają dzisiaj wiele uwagi do tego, aby stosowany w sieciach ethernetowych sprzęt pracował niezawodnie przez długie lata.

Okablowanie i złącza

Aby minimalizować ryzyko awarii HARTING oferuje klientom kompletny system złączy, przewodów typu patch cord czy gniazd obiektowych w wykonaniu przemysłowym. Opracowany przez firmę uniwersalny przemysłowy system okablowania i połączeń opiera się on na bloku zaciskowym Ha-VIS preLink, który może być w prosty sposób zaciśnięty zaciskarką preLink, zapewniając niezawodne wyniki i bezusterkowe działanie.

Normy okablowania strukturalnego w różnych obszarach zastosowań, takich jak biura i powierzchnie przemysłowe, centra komputerowe i technologia budowlana, zostały zgromadzone w trzecim wydaniu normy ISO/IEC 11801. Nowa sekcja dedykowana dla przemysłu ISO/IEC 11801-3 zawiera normy, które pozwolą wyizolowanym obszarom automatyzacji stać się integralną częścią sieci korporacyjnej.


Nowy system złączy Ha-VIS preLink do sieci transmisji danych, zgodny ze standardem oznaczeń ISO/IEC 11801 pozwala znacznie uprościć i skrócić prace instalacyjne dzięki łatwemu montażowi kabli we wtykach, niewymagającemu posiadania specjalistycznych narzędzi. Obecnie w ramach systemu Ha-VIS pre-Link dostępne są końcówki standardów RJ45 o stopniu ochrony IP20, RJ45 push-pull o stopniu ochrony IP65/67 i M12. Mogą one pracować w infrastrukturze szybkich sieci 10 Gigabit Ethernet. Są złączami dwuczęściowymi, obejmującymi nasadkę osadzaną na kablu i złącze.

Dużą zaletą standardu Ha-VIS pre-Link jest zatrzaskowy mechanizm montażu złączy na nasadkach, zapewniający możliwość ich szybkiej wymiany (np. w celu zapewniania zgodności z odpowiednim stopniem ochrony) bez konieczności lutowania, cięcia przewodów czy ściągania izolacji.

Wszystkie części są dostępne w IP20 lub IP65/IP67. Elastyczne i wymienne złącza, gniazda i elementy łączące odpowiednie do szerokiej gamy różnych urządzeń i interfejsów magistrali w technologii M12 lub RJ45 umożliwiają uniwersalne połączenia pomiędzy zakładem przemysłowym a częścią biurową.

Rozwiązania zgodne z technologią Ha-VIS preLink sprawiają, że zintegrowane aplikacje przemysłowe stają się bezpieczną inwestycją.

HARTING Polska Sp. z o.o.
www.harting.pl

Zobacz również