Przegląd złączy silnoprądowych firmy Degson

| Prezentacje firmowe Artykuły

Firma Degson Electronics to dalekowschodni producent złączy istniejący na rynku już blisko 20 lat. Siłą firmy jest szeroki asortyment produktów tworzonych według najnowszych technologii, wysokie standardy jakości (ISO 9001, ISO14001) i wiele atestów. Na rynku polskim firma jest najbardziej znana z oferty złączy kabel-płytka, w tym popularnych terminal bloków, złączy o wysokiej odporności środowiskowej i elementów do łączenia paneli słonecznych. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę najpopularniejszych złączy, jakie można znaleźć w ofercie dystrybutora tych produktów - firmy Micros.

Przegląd złączy silnoprądowych firmy Degson

Złącza zaciskowe śrubowe

Złącza śrubowe to produkty bardzo popularne i uniwersalne, służą do montażu na płytce drukowanej i pozwalają na podłączenie kabla jednym ruchem.

Dostępny asortyment obejmuje ponadto wersje różniące się pozycją kabla i śruby zaciskającej w stosunku do płytki drukowanej. Podstawowy typ ma śrubę umieszczoną w pionie, która mocuje kabel układający się poziomo. Inne rozwiązania tworzą wszystkie możliwe kombinacje tego układu łącznie z takimi, gdzie kabel wchodzi do złącza pod określonym kątem, co jest użyteczne, gdy łączone są dwie płytki drukowane znajdujące się blisko siebie. Różne położenia śruby w stosunku do położenia płytki pozwalają zastosować złącza np. w ciasnej obudowie, przez umieszczenie ich blisko ścianki.

Złącza śrubowe do druku występują w różnych wielkościach, co wiąże się z maksymalnymi dopuszczalnymi wartościami prądów i napięć. Odstęp pomiędzy wyprowadzeniami zmienia się od 2,5 do 10 mm, dostępne są wersje z rastrem metrycznym i calowym. Maksymalna obciążalność dla typowych komponentów wynosi 10 A/300 V. Złącza Degsona pracują w zakresie temperatur wynoszącym typowo -30°C... +120°C i mają certyfikaty niepalności UL.

Złącza z zaciskami sprężynowymi (zatrzaskowe)

Dostępne są w wykonaniach dla dwóch metod łączenia: zacisków skrzynkowych oraz zacisków tarczowych. Złącza mogą być stosowane zamiennie do uniwersalnych śrubowych listw zaciskowych o takich samych przekrojach przewodów oraz rastrach. Mają solidny mechanizm sprężynowy zapewniający prosty montaż i demontaż przewodów. Cieszącymi się popularnością złączami tego typu są m.in. DG235.

Listwy zaciskowe wtykowe

Wtykowe listwy zaciskowe to często używana nazwa popularnych złączy wtyk-gniazdo służących do podłączania sygnałów do układów elektronicznych (zasilanie, elementy wykonawcze, czujniki). Ten typ złączy jest dzisiaj produkowany z klasycznym zaciskiem śrubowym, ale także z zaciskiem sprężynowym, niewymagającym narzędzi do mocowania przewodu.

Wtykowe listwy zaciskowe zaprojektowane są dla przewodów o rozmiarach od 0,08 do 16 mm². Złącza tego typu mają szeroki zakres różnych konfiguracji pól oraz możliwości łączenia, dzięki czemu można dopasować je do wielu różnego rodzaju aplikacji. Produkty spełniają normy IEC60947, IEC60079, UL1059, UL486E, CSA C22.2 Nr 158. Bogaty asortyment zawiera złącza proste i kątowe do montażu THT i SMT.

Złącza takie zawierają wiele udogodnień, takich jak: elementy prowadzące zabezpieczające przed złym połączeniem, oznaczniki, pola probiercze, blokady uniemożliwiające rozłączenie, packi mocujące przewody. Wykonania dwuczęściowe dają możliwość rozłączenia całego złącza bez konieczności demontażu kabli. Opcja ta jest szczególnie wygodna w przypadku, gdy istnieje konieczność częstego demontażu urządzenia, np. w serwisie.

Złącza śrubowe na szynę DIN

Szeroki asortyment produktów firmy Degson obejmuje również złącza śrubo we przeznaczone do montażu na szynie DIN. Na serię tę składają się złącza z zaciskami śrubowymi - seria PC i MK oraz z zaciskiem sprężynowym (seria WS). Ten rodzaj mocowania powala na szybki mon taż bez konieczności stosowania dodatkowych narzędzi. Złącza sprężyno we pozwalają na mocowanie przewodów o przekrojach od 0,2 do 16 mm², a maksymalny przewodzony prąd sięga 76 A.

Zarówno seria PC, jak i MK to złącza śrubowe na szynę DIN, posiadające obudowy odporne mechanicznie, wykonane z poliamidu PA66 o grubości 10mm. Poliamid PA66 charakteryzuje się dobrymi właściwościami izolacyjnymi, dużą elastycznością i niepalnością, co pozwala klasyfikować złącza Degsona do grupy produktów wspomagających bezpieczeństwo stosowania i użytkowania.

Budowa zacisków wykonanych ze stopu miedzi w przypadku PC oraz ze stali w przypadku MK zapewnia wysoką jakość kontaktu elektrycznego oraz wieloletnią ochronę połączenia w wymagających warunkach eksploatacji. Złącza zaprojektowane zostały zgodnie z wymaganiami: UL1059, UL486E, CSA C22.2 No.158, IEC60947, IEC60079. Elementy te przeznaczone są do montażu przewodów o szerszym zakresie średnic, od 0,5 do nawet 240 mm².

Złącza serii WS posiadają zaciski sprężynowe umożliwiające przyłączenie przewodów jednożyłowych, wielożyłowych, a także przewodów zakończonych końcówkami igłowymi. Złącza spełniają wymagania norm IEC60947, IEC60079, UL1059, UL486E, CSA C22.2 No. 158. Złącza na szynę DIN to także złączki uziemiające, które są oferowane wraz z dodatkowym wyposażeniem, takim jak oznaczniki, mostki, ścianki boczne.

Listwy zaciskowe transformatorowe

Konstrukcja tego rodzaju listw zaciskowych ułatwia podłączenie przewodów i zapewnia niezawodność połączeń. Złącza te mają podstawę z zatrzaskami umożliwiającą szybkie mocowanie przewodów do części konstrukcyjnych transformatorów.

Listwy zaciskowe z przegrodą (barierowe)

Listwy zaciskowe z przegrodą zapewniają łatwość połączeń dzięki zaciskowi śrubowemu, przeznaczone są do przewodów o rozmiarach od 0,5 mm² do 6 mm². Złącza dostępne są z pokrywą lub bez pokrywy ochraniającej, a rastry tych złączy dostępne są w przedziale od 6,35 do 14 mm.

Listwy zaciskowe z zaciskami przelotowymi

Listwy zaciskowe z zaciskami przelotowymi umożliwiają łatwe i niezawodne łączenie dwóch przewodników o rozmiarach przewodów od 0,5 do 35 mm². Dostępne są w wykonaniu z bezpiecznikiem lub bez bezpiecznika. Produkt zaprojektowany zgodnie z normami IEC60947, IEC60079, UL1059, UL486E, CSA C22.2 Nr 158. Przykładowym złączem tego typu jest m.in. DG801.

Micros sp. j. W. Kędra i J. Lic
www.micros.com.pl

Zobacz również