Nowości firmy Multi-Contact - specjalisty od połączeń elektrycznych

| Prezentacje firmowe Artykuły

Istniejąca od przeszło połowy wieku szwajcarska firma Multi-Contact to renomowany producent pełnego spektrum złączy dla elektroniki o interesujących funkcjonalnościach. Zapraszamy do zapoznania się z jej nowościami produktowymi.

Nowości firmy Multi-Contact - specjalisty od połączeń elektrycznych

Nowa seria złączy dla robotów - RobiFix

Fot. 1. Złącza serii RobiFix firmy Multi-Contact

RobiFix to nowa generacja złączy firmy Multi-Contact przeznaczonych do zastosowań w robotyce, szczególnie w obwodach pierwotnych robotów spawalniczych (fot. 1), służąc do dostarczenia zasilania do zgrzewarki. Dzięki nim możliwe jest poprowadzenie przewodów wzdłuż ramienia zgrzewarki, i podział ich na dogodne odcinki. System RobiFix zdobywa sobie zaufanie w branży i powoli staje się obowiązującym standardem w robotach firm takich jak: Kuka, Walter, Volkswagen, Staubli, ABB, Comau, IF1, Enerpac, Obara itp.

Złącza RobiFix zawierają 2 przewody na sygnały mocy + PE, a ich obciążalność sięga 1000 VAC i 180 A. Dzięki specjalnej konstrukcji pozwalają na rozłączanie ich i wymienianie ich części składowych ręcznie bez specjalnych narzędzi, co znacznie skraca czas przestojów robotów związanych z serwisem (do 50%). Co więcej w jednym złączu można stosować różne przekroje przewodów, a same komponenty składowe złącza mają mniejsze wymiary i są lżejsze niż pierwsza generacja.

Rys. 2. Porównanie złączy RobiFix firmy MC ze złączami innych firm

Z uwagi na bezpieczeństwo użytkowania pin PE zawsze wchodzi do gniazda jako pierwszy, a przenoszenie dużych prądów odbywa się z ochroną polaryzacji. Złącze RobiFix ma stopień ochrony IP67 i jego obudowa jest odporna na odpryski metalu powstające w czasie zgrzewania.

O jakości złączy RobiFix świadczy ich wysoka efektywność energetyczna wynikająca z małej całkowitej rezystancji połączenia (rys. 2) poniżej 60 µΩ, na którą składają się dwie rezystancje zaciśnięcia przewodów oraz oporność kontaktu wtyk-gniazdo. Wiadomo, że im mniejsza rezystancja całkowita, tym mniejsze grzanie połączenia i straty mocy. Mała rezystancja kontaktu jest wynikiem zastosowania wewnątrz gniazd elementów sprężystych.

Ekranowane złącza silnoprądowe IP69K

Rys. 3. Złącze silnoprądowe IP69K

Seria złączy ekranowanych firmy MC ze stopniem ochrony IP69K oznaczonych symbolami MPC 21BV, 16BV-GS i 21BV-GS przeznaczona jest do zastosowań zewnętrznych (rys. 3). Dzięki wysokiej klasie ochrony można je myć strumieniem wody myjkami wysokociśnieniowymi.

Wyposażenie, które jest instalowane na zewnątrz pomieszczeń, musi być odporne nie tylko na wpływ warunków zewnętrznych, ale często narażone jest na agresywne zanieczyszczenia, które mogą być usunięte tylko poprzez intensywne mycie. W efekcie czyszczenia woda może więc dostać się do miejsc zabronionych np. do kontaktów elektrycznych, co zwykle prowadzi do uszkodzeń, a nawet wyłączenia całego systemu. Zwykle w takiej sytuacji okrywa się elementy, które nie mogą być zmoczone, specjalnymi koszulkami. Wymaga to jednak czasu oraz zwiększa komplikację i koszty.

Rys. 4. CombiTac (w obudowie DIN)

Złącza serii MPC 21BV, 16BV-GS i 21BV-GS można zastosować w zasilaczach z przemiennikami częstotliwości dla trójfazowych silników elektrycznych w urządzeniach wiertniczych wykorzystywanych w poszukiwaniach energii geotermalnej oraz do zasilania łańcuchów napędowych instalacji dźwigowych.

Dzięki pełnemu ekranowaniu zapewniają odpowiednią ochronę przed wpływem pól elektromagnetycznych. Chronią również przed dotykiem bezpośrednim. System bagnetowy nie pozwala na niekontrolowane rozłączenie. Przed błędnym podłączeniem przewodów fazowych do gniazd zasilaczy chroni mechaniczne kodowanie (C1-C6) wykonane na obudowie złączy oraz system ośmiu kolorów. Opcjonalnie można zastosować mikroprzełączniki, które sygnalizują stan połączenia. Zarówno gniazda, jak i wtyki dostarczane z osłonami-zatyczkami.

Prąd znamionowy tych elementów wynosi 600 A, napięcie 1000 V, a kategoria przepięciowa to CAT III. Mogą one pracować w temperaturach od -40 do + 120°C.

Firma Multi-Contact udostępniła stronę internetową www.robifix.com, na której można znaleźć szczegółowe dane techniczne, przykłady aplikacji złączy RobiFix oraz inne przydatne informacje.

Złącza modułowe CombiTac

Rys. 5. Multilam's w złączach

W ofercie Multi-Contact znajdują się ponadto złącza CombiTac - znane i cenione przez specjalistów. Jest to system złączy modułowych dających możliwość dostosowania do specyficznych potrzeb konkretnej aplikacji. Złącza te konfiguruje się z modułów zawierających różne rodzaje kontaktów, co zapewnia dużą wygodę i uporządkowanie kabli wyjściowych z urządzeń.

Są one składane są z modułów izolatorów z otworami na kontakty, spinanych sztywnymi ramkami. Dostępnych jest kilkadziesiąt rozmiarów ramek i typów modułów umożliwia konfigurację spełniającą wymogi wszelkich aplikacji. Złącza oferowane są w dwóch wersjach do montażu na panelu lub na kablach. Dodatkową ochronę styków - IP65 zapewniają szczelne aluminiowe obudowy (6 rozmiarów) typu DIN (rys. 4), a system prowadnic i kluczy pozycjonujących zapewnia łatwe i bezbłędne łączenie.

Rys. 6. CombiTac - przykłady

Kontakty elektryczne mocy i sygnałowe w typ przypadku wyposażone są w specjalne elementy sprężyste wykonane z wielu żaluzjowo ułożonych blaszek (rys. 5) wykonanych z utwardzonej miedzi.

Ta opatentowana przez firmę Multi-Contact technologia została nazwana Multilam i wydatnie poprawia parametry elektryczne i mechaniczne tych elementów zapewniając minimalną rezystancję kontaktu w długim okresie pracy (standardowo 1000-5000 cykli połączeniowych, a dla złączy wykorzystywanych w robotyce ponad 1 mln cykli), zwiększoną liczba punktów kontaktowych i samooczyszczanie połączenia w punkcie kontaktu.

Standardowo złącza CombiTac (rys. 6) dostarczane są w postaci wstępnie zmontowanej. Użytkownik musi tylko podłączyć przewody i odpowiednio umieścić kontakty w modułach. Wybór modułów i opcji ułatwiają katalogi i interaktywna aplikację do samodzielnego projektowania złącza - program CombiTac Configurator (rys. 7).

Wszystkie elementy połączeniowe produkowane przez firmę Multi-Contact odpowiadają obowiązującym normom, zapewniając bezpieczeństwo użytkowania (część żeńska złącza zapewnia ochronę przed dotykiem bezpośrednim - IP2X, według normy IEC60529). Wszystkie elementy złącza spełniają normę RoHS (2002/95/EC).

Rys. 7. CombiTac Configurator - program

Alicja Miłosz
Semicon Sp. z o.o.

www.semicon.com.pl