Specjalistyczne przewody dla elektroniki

| Prezentacje firmowe Artykuły

New England Wire Technology to czołowy światowy producent specjalizowanych pod kątem aplikacyjnym przewodów elektrycznych z USA. NEWT specjalizuje się w projektowaniu i produkcji przewodów według wymagań klienta.

Specjalistyczne przewody dla elektroniki

Każdy wytwarzany przewód jest "jedyny w swoim rodzaju" i otrzymuje własny, unikalny numer. Testowany przed opuszczeniem fabryki daje gwarancję wysokiej jakości, spełnienia obowiązujących norm, a co za tym idzie - niezawodności. Ważnymi atutami firmy NEWT jest bardzo krótki, bo liczący tylko 4 tygodnie, czas produkcji nowej zatwierdzonej konstrukcji przewodu oraz minimalna ilość zamówienia równa 305 metrów. Każdy, kto na co dzień styka się z koniecznością zakupu kilku kilometrów potrzebnego przewodu, na który trzeba czekać kilka miesięcy, docenia te atuty. Mała ilość to spora oszczędność zwłaszcza dla firm specjalistycznych.

Fot. 1. Przewód silnoprądowy, ekranowany

Fot. 2. Przewód hybrydowy

NEWT dysponuje maszynami umożliwiającymi wyprodukowanie pojedynczego drutu miedzianego o średnicy tak małej jak 52 AWG - 0,015 mm, a ze stopów miedzi nawet 56 AWG, czyli 0,012 mm. Tak cienkie druty po skręceniu umożliwiają uzyskanie niezwykle elastycznych przewodów. Mogą być pokryte cyną, srebrem lub niklem.

Również w fabryce, na miejscu, nakładana jest izolacja. Klient może wybrać materiał izolacji żył wewnętrznych i zewnętrznej otuliny oraz kolory, w tym własne, unikalne barwy nigdzie niezdefiniowane. Na otulinie zewnętrznej może być wydrukowany dowolny tekst. Do wyboru są następujące materiały: guma silikonowa, różne rodzaje PVC, poliolefiny (polietylen + polipropylen), materiały fluoropodobne (PFA, FEP, ETFE, MFA), poliuretany, TPE oraz poliester, nylon i kapton.

Firma NEWT ma także odrębną linię produkującą rurki plastikowe, co znacznie poszerza ofertę handlową. Rurki również mogą być wyprodukowane według wymagań klienta. Klient może wybrać materiał, ustalić wymiary, liczbę otworów w rurce, wzmocnienie metalowym oplotem itp. Możliwość umieszczenia w jednej otulinie przewodów elektrycznych i rurek plastikowych jest bardzo przydatna w medycynie, automatyce i systemach sterowania.

Fot. 3. Przewód wielożyłowy

Fot. 4. Przewód wielożyłowy

W ofercie znajdują się następujące rodzaje przewodów:

  • wielożyłowe superelastyczne ekranowane, ze wspólnym ekranem lub wieloma ekranami,
  • hybrydowe,
  • koncentryczne superminiaturowe,
  • przewody niskoszumowe,
  • przewody audio/wideo,
  • lice o przekroju okrągłym lub profilowanym oraz lice w izolacji,
  • przewody nawojowe i miedziane oploty,
  • przewody spiralne i wielożyłowe.

Przewody te charakteryzują się bardzo dużą elastycznością, możliwością pracy w niskich/wysokich temperaturach. Zapewniają niskie szumy i mają miniaturowe rozmiary obudowy. Są dostępne w dowolnych kombinacjach budowy ekranów, w dużym asortymencie rozmiarów żył, rodzajów izolacji i wypełnień. Zapewniają odporność na oleje oraz korozję chemiczną. Dzięki tym zaletom stosowane są często w elektronice medycznej, robotyce, elektronice wojskowej, układach zasilania i urządzeniach peryferyjnych komputerów.

Elektronika medyczna

Przewody firmy NEWT można znaleźć w licznych urządzeniach medycznych, w tym także tych najbardziej odpowiedzialnych, jak urządzenia monitorujące stan pacjenta oraz stan płodu, w defibrylatorach, autoklawach, EKG/ECG, w połączeniach urządzeń ENT (E - ucho, N - nos, T - gardło), aparatach słuchowych, w urządzeniach do stymulacji nerwów, endoskopach itp.

Fot. 5. Przewód wielożyłowy

Fot. 6. Przewód wielożyłowy audio

Do takich aplikacji kierowane są także przewody hybrydowe, które powstają z umieszczenia w jednej otulinie przewodów elektrycznych o różnej konstrukcji, przewodów koncentrycznych, ekranów, wypełnienia oraz rurek plastikowych. Kable hybrydowe to gwarancja oszczędności powierzchni urządzenia i uniknięcie plątaniny przewodów.

Przewody niskoszumowe i lice

Szumy w przewodach są wynikiem mechanicznych naprężeń, które powodują przesuwanie się żył i ekranów względem izolacji. Takie przesunięcia ładują elektrycznie izolację z tworzywa na podobieństwo kondensatora, który wpływa na różnicę napięć między dwoma przewodami (przewodnikami) lub między przewodem a ekranem.

Opisane zjawisko jest bardziej szkodliwe dla przewodów koncentrycznych niż wielożyłowych. Firma NEWT rozwiązała ten problem przez dodanie do powierzchni pierwszej izolacji warstwy przewodzącej, która odprowadza wytworzony ładunek, przeciwdziałając powstaniu różnicy napięć. Typowe przewody mogą generować szumy wielkości do 100 mV w zależności od długości, rodzaju i siły mechanicznego naprężenia oraz użytych materiałów.

Fot. 7. Lice

Przewody niskoszumowe NEWtral firmy NEWT w takich samych warunkach mają ten parametr na poziomie od 15 do 250 µV. Stosowane są szczególnie chętnie w urządzeniach medycznych takich jak ECG i EEG, urządzeniach testowych i pomiarowych, analizatorach dźwięku i wibracji, oscyloskopach itp.

Lica to przewód, którego nazwa pochodzi od niemieckiego terminu "Litzendraht" i opisuje przewód składający się z pokrytych izolacją pojedynczych drutów skręconych lub splecionych ze sobą. Zapewnia to równomierność rozkładu prądu w całym przekroju przewodu głównego, a co za tym idzie, stosunek rezystancji dla prądu zmiennego do rezystancji dla prądu stałego zbliża się do wartości jeden.

Zastosowanie lic znacznie redukuje straty, jakie mogą powstawać w czasie przepływu prądów w.cz. Splecione lice bez izolacji poszczególnych drutów stosuje się w celu uniknięcia skutków efektu naskórkowości, jeśli wymagane jest przesłanie prądu o dużym natężeniu.

NEWT oferuje 8 rodzajów lic dostosowanych do różnych zakresów częstotliwości od 400 Hz do 2 MHz, o przekroju okrągłym oraz prostokątnym. Te ostatnie umożliwiają lepsze wykorzystanie przestrzeni w karkasie, a w konsekwencji zmniejszenie wymiarów urządzenia. Skręcone lice stosowane są również jako druty nawojowe.

Fot. 8. Lice o przekroju prostokątnym

Fot. 9. Lice o przekroju okrągłym w izolacji

W celu zwiększenia izolacji pomiędzy poszczególnymi zwojami, całymi uzwojeniami czy też między uzwojeniami a uziemieniem, firma oferuje wersje z podstawową, podwójną lub potrójną izolacją (NEWind Specialty Winding Wire). Przewody nawojowe z podstawową warstwą izolacji przeznaczone są do urządzeń o napięciu 600 Vp, a pozostałe rodzaje izolacji do napięć do 1000 Vp i trudnych warunków pracy. Zastosowanie takich materiałów znacznie zmniejsza rozmiary transformatorów dzięki wyeliminowaniu konieczności stosowania taśm zaporowych (barrier tape) oraz taśm izolacyjnych.

NEWT jest również uznanym producentem wysokiej jakości oplotów miedzianych stosowanych jako taśmy uziemiające, przewody szczotek silników, ochrona zewnętrzna wszystkich rodzajów przewodów, jak: oploty izolowane płaskie i okrągłe, oploty miedziane, ze stopów miedzi lub ze stali nierdzewnej do wzmocnienia plastikowych rurek używanych np. w endoskopach, w wyłącznikach aktywowanych przepływem gazu lub płynu pod ciśnieniem.

Alicja Miłosz
Semicon

www.semicon.com.pl

Zobacz również