Prototypy i krótkie serie PCB - skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia

| Prezentacje firmowe Artykuły

Eurocircuits to europejski producent obwodów drukowanych specjalizujący się w wytwarzaniu prototypowych i małych serii produkcyjnych. Celem firmy jest dostarczanie płytek drukowanych projektantom urządzeń elektronicznych w krótkim czasie i w konkurencyjnej cenie po to, aby prace projektowe były wykonane zawsze w terminie. Obsługujemy około 90 tys. zamówień rocznie i mamy ponad 10 tys. aktywnych klientów.

Prototypy i krótkie serie PCB - skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia

Jesteśmy przekonani, że producenci prototypowych i małych partii obwodów drukowanych ponoszą większą odpowiedzialność wobec swoich klientów niż tradycyjni producenci obwodów, gdyż tworzenie produktu zawsze wiąże się z większym ryzykiem czasowym i technicznym. Dlatego nasza strategia biznesowa bazuje na jak najszerszym wspieraniu projektantów PCB wysokiej jakości usługami, od tworzenia schematu po montaż.

Z tego powodu dostarczamy klientom oprogramowanie i narzędzia online, które pomagają zmniejszyć koszty produkcji, zwiększyć produktywność technologiczną i poprawić długoterminową jakość obwodów drukowanych.

Niezawodne usługi produkcyjne

Najważniejszą częścią naszego biznesu są szybkie usługi produkcyjne. Za ich pomocą dostarczamy niezawodne płytki drukowane, przy niskich cenach, a więc takie, na których klienci mogą polegać. Wysoka jakość naszych usług bazuje na 40-letnim doświadczeniu firmy oraz zaangażowaniu wszystkich pracowników. Nieustannie inwestujemy w nowe maszyny i sprzęt produkcyjny, po to, aby zapewnić naszym klientom usługi na najwyższym poziomie zaawansowania technologii.

W 2015 roku najważniejszą częścią tych inwestycji było kupno systemu typu direct imaging - Ledia V5, który pozwala na bezpośrednie tworzenie mozaiki połączeń na pokrytym warstwą światłoczułą laminacie. W ten sposób nie ma konieczności wykonywania klisz na fotoploterze, co zapewnia szybkość prototypowania i wysoką dokładność obwodów. Jest to istotne zwłaszcza przy gęsto upakowanych obwodach zawierających układy typu fine-pitch BGA.

Wiele technologii i materiałów

Fot. 1. Płytki w technologii semi-flex

Oferta firmy obejmuje też produkcję PCB na różnego typu materiałach, po to, aby sprostać wymaganiom także niszowych i specjalistycznych klientów. Przykładem może tu być podłoże semiflex bazujące na laminacie 100-mikrometrowym typu FR4 jako części giętkiej, zapewniającym elastyczność zbliżoną do klasycznych rozwiązań płytek sztywno-giętkich (rys. 1).

Rozwiązanie to jest przeznaczone do łączenia płytek drukowanych, które muszą być umieszczone w obudowie pod pewnym kątem w stosunku do siebie i jednocześnie nie można zainstalować klasycznych złączy lub posłużyć się wiązką kablową. Jest to alternatywa kosztowa do tradycyjnych złożonych obwodów sztywno-giętkich wykorzystujących tworzywo polimidowe (kaptonowe) w roli warstwy elastycznej.

Standardowe podłoże to laminat FT4 przeznaczony do technologii lutowania bezołowiowego. W ramach opcji zapewniamy też FR4 z wysokim Tg, podłoża IMS z rdzeniem aluminiowym oraz materiały specjalistyczne takie jak isola I-Tera - przeznaczone pod układy w.cz. Dzięki temu projektant ma u nas możliwość szybkiego sprawdzenia kosztów implementacji poszczególnych technologii produkcji i różnych materiałów bez konieczności porównywania ofert i wielu producentów.

Niższe koszty

Aby być konkurencyjnym cenowo dostawcą na rynku, łączymy wiele zamówień na tych samych standardowych panelach produkcyjnych. Zapewnia to niskie ceny prototypowania i efektywne wykorzystywanie maszyn i materiałów. Używamy też z narzędzi optymalizacyjnych powodujących, że projekty tworzone przez projektantów są łatwiejsze w wytwarzaniu.

Prowadzimy też poradniki online dla użytkowników Eagle, w jaki sposób mogą obniżyć koszty wytwarzania płytek. Dla tych, którzy chcą jedynie sprawdzić koncepcję obwodu, produkujemy "gołe" płytki bez soldermaski za połowę ceny standardowej. Takie płytki cenią też ci, którzy podczas uruchamiania obwodów muszą ciąć ścieżki i łączyć je przewodami, bo soldermaska jest wówczas dla nich niepotrzebną przeszkodą.

Wycena online i zamawianie

Na naszej witrynie internetowej dostępne są narzędzia online pozwalające na wycenę i zamawianie projektów, dostępne przez całą dobę. Parametry związane z projektem można wpisać ręcznie, ale oprogramowanie wylicza je także na podstawie przesłanych plików. Dysponujemy też narzędziami kontrolnymi pozwalającymi na automatyczne wykrywanie niestandardowych wartości reguł projektowych i projektów, które mogą powodować problemy technologiczne rzutujące na cenę. W kolejnym kroku kolejny zestaw narzędzi sprawdza projekt pod kątem realizacji. W efekcie w ciągu kilku minut można nie tylko sprawdzić projekt, ale także przesłać dane i zamówić płytki. Samoobsługa zapewnia najlepszą cenę.

Narzędzia DRC i produkcyjne

Rys. 2. Schemat weryfikacji projektu obwodu drukowanego

Nasze narzędzia online wspomagające proces produkcji płytek drukowanych są jednym z aspektów wsparcia technicznego udzielanego klientom. Zapewniają też niższe ryzyko pomyłek lub zamówienia płytek, które nie będą zgodne z oczekiwaniami lub będą wymagać ponownego złożenia zamówienia.

Na rysunku 2 pokazano, jak to działa. Projektant za pomocą menu wybiera pasującą mu kombinację technologii i ceny. Gdy to zostanie ustalone, dokonywana jest kontrola projektu pod kątem technologii i ewentualnie wskazywane są miejsca wymagające poprawy.

Dla obwodów wielowarstwowych w menu znajduje się ponad 700 predefiniowanych typów, w tym zawierające ślepe lub zagrzebane przelotki. Takie szablony ułatwiają zamawianie, bo dają gwarancję, że proponowany układ stosu warstw jest dopasowany technologicznie do zamówienia.

Sprawdzeniu ulega większość reguł projektowych: grubość ścieżek i odstępy w powiązaniu z parametrami zamawianego podłoża, wielkość padów i odstępy od krawędzi itd. Problemy z odstępami i tolerancjami produkcyjnymi mogą być naprawiane automatycznie, o ile zamawiający wyrazi na to zgodę. Na koniec procesu kontroli wyświetlany jest raport łącznie z wizualizacją gotowej płytki.

Narzędzia online są bezpłatne i można ich używać obojętnie czy jest się klientem Eurocircuit, czy też nie.

Dodatkowo udostępniamy klientom parametry technologiczne płytek oraz wartości parametrów DRC dla popularnych programów projektowych jak np. Eagle lub Altium, po to, aby już na etapie tworzenia projektu można było podejmować właściwe decyzje. Dzielimy się też swoją wiedzą za pomocą materiałów technicznych, bloga technicznego, z chatu i naszej witryny internetowej. Materiały szkoleniowe są też dostępne w postaci filmów na YouTube, organizujemy seminaria i warsztaty przybliżające klientom tematykę produkcji PCB.

Montaż prototypów

W uzupełnieniu oferty obwodów drukowanych firma proponuje klientom montaż podzespołów SMD na płytce dla ilości prototypowych i małoseryjnych wraz z testowaniem. Oferta obejmuje wykonanie szablonu do nakładania pasty lutowniczej (eC-stencil-mate), ułożenie elementów i lutowanie w piecu rozpływowym (eC-reflow-mate). Na koniec gotowy pakiet jest badany za pomocą testera typu FICT, co jest tanim i szybkim rozwiązaniem w przypadku montażu prototypów. Program do testera użytkownik pisze samodzielnie w oparciu o język skryptów.

Zapraszamy do zapoznania się z oferowanymi narzędziami i kalkulatorem wyceny projektu na naszej stronie internetowej www. eurocircuits.com.

Dirk Stans
Eurocircuits NV Managing Partner, Sales & Marketing

www.eurocircuits.com