System lutowania selektywnego SPA-NC marki EBSO

| Prezentacje firmowe Artykuły

Współczesne moduły elektroniczne zbudowane są w większości z elementów lutowanych powierzchniowo. Do zamontowania w technologii przewlekanej pozostają zwykle złącza, przekaźniki czy transformatory. W tym celu coraz chętniej wykorzystywane są urządzenia do lutowania selektywnego. Jednym z wiodących producentów tego typu urządzeń jest niemiecka firma EBSO GmbH.

System lutowania selektywnego SPA-NC marki EBSO

System SPA-NC jest elastycznym urządzeniem służącym do automatycznego, selektywnego lutowania z ręcznym systemem załadunku/wyładunku PCB. Współczesne aplikacje wykorzystują często komponenty SMD o stosunkowo niskiej wytrzymałości temperaturowej, co powoduje konieczność ich maskowania podczas montażu komponentów przewlekanych z zastosowaniem tradycyjnej fali lutowniczej. Maskowanie stanowi jednak dodatkową czynność, przez co wydłuża się cały proces i generowane są dodatkowe koszty.

Dzięki urządzeniu EBSO SPA-NC możliwe jest uniknięcie konieczności maskowania komponentów poprzez automatyczny transport przenoszący PCB w osiach XYZ nad podajnik topnika, podgrzewacz oraz dysze lutownicze. Efektem końcowym są perfekcyjnie wykonane połączenia lutownicze, stabilność i powtarzalność procesu.

Aby zredukować naprężenia powierzchniowe fali lutowniczej oraz uzyskać najwyższą jakość połączeń, w tym rozwiązaniu azot dostarczany jest zarówno do tygla, jak i do pompy. Unikatowy system Fast Remove Pump daje możliwość bardzo szybkiego i łatwego dostępu do pompy. Za pomocą odpowiedniego narzędzia głowica pompy zostaje obrócona o 45° i możliwe jest jej wyjęcie z tygla.

Dodatkowo zarówno tygiel, jak i pompa w systemie SPA-NC jest w pełni tytanowa, co predestynuje urządzenie do pracy ze spoiwem ołowiowym i bezołowiowym. Każde urządzenie SPA-NC wyposażone jest w Ebso Photo Editor - oprogramowanie offline do tworzenia programów lutowniczych działające w środowisku Windows.

Łatwa praca i przygotowanie

Funkcja point & click umożliwia wskazywanie punktów lutowniczych na obrazie płytki, dzięki czemu program lutowniczy powstaje bardzo szybko, a czynności związane z jego tworzeniem odbywają się intuicyjnie i są bardzo łatwe. Wystarczy skan płytki, który po wgraniu do edytora służy operatorowi za odnośnik dla poszczególnych punktów topnikowania oraz punktów lutowniczych.

Po kliknięciu na odpowiedni punkt program automatycznie oblicza jego współrzędne w osiach X i Y. Ponieważ operator podczas pisania programu widzi obraz płytki, ma pełny wgląd w komponenty sąsiadujące z zaznaczonymi punktami lutowniczymi. Eliminuje to konieczność stosowania kamer podczas tworzenia programu.

Najważniejsze funkcje takie jak kalibracja urządzenia, użycie osłony azotu, sterowanie tyglem i pompami dostępne są poprzez panel dotykowy wbudowany w urządzenie.

Główne cechy SPA-NC to m.in.:

  • lutowanie pod kątem 7° bądź 0°,
  • możliwość zastosowania podwójnej jednostki topnikującolutującej,
  • szeroka gama dostępnych dysz lutowniczych o szerokości do 60 mm,
  • precyzyjna jednostka topnikująca Microdrop,
  • dostępne podgrzewacze konwekcyjne jak również IR,
  • automatyczny system kontroli i uzupełniania poziomu cyny w tyglu,
  • automatyczny system regulacji wysokości fali lutowniczej.

Urządzenia produkowane są w dwóch podstawowych wielkościach obsługiwanych płytek drukowanych:

  • SPA-300NC z ramką do płytek maksymalnie 300×300 mm,
  • SPA-400NC z ramką do płytek maksymalnie 400×400 mm.

Ebso GmbH to ponad trzydzieści lat doświadczenia i setki zainstalowanych systemów na całym świecie.

PAKT Electronics
www.paktel.pl