Przegląd oferty wyświetlaczy w firmie Masters

| Prezentacje firmowe Artykuły

Wyświetlacze dla firmy Masters od wielu lat są produktem, na którym firma skupia swoją ogromną uwagę. Jest to dla nas znaczący sektor rynku, który z roku na rok ma coraz większy udział w obrotach. Ścisła współpraca z producentami tych komponentów zapewnia nam szybką reakcję na zapotrzebowanie rynku oraz po części umożliwia jego kreowanie. Staramy się być dostawcą aktywnym, wdrażamy nowinki atrakcyjne dla użytkownika. Ważne dla nas jest, aby produkty z naszej oferty były zauważone z daleka i przyciągnęły potencjalnego klienta. Konkurencja jest bowiem w tym obszarze bardzo duża.

Przegląd oferty wyświetlaczy w firmie Masters

W ofercie firmy Masters można znaleźć wyświetlacze wykonane w różnych technologiach oraz rozmiarach: począwszy od tzw. ikonowych, przez alfanumeryczne, graficzne, TFT o przekątnej od kilku do kilkudziesięciu cali, a kończąc na OLED-ach oraz jednostkach e-paper. Mamy także rozwiązania kompletne, np. TFT + kontroler + touch panel oraz specjalizowane wyświetlacze pod konkretny projekt i klienta (customized).

Atutem firmy Masters jest kompleksowe wsparcie klienta. Jesteśmy w stałym kontakcie z działami technicznymi klientów oraz producentów, pomagamy w doborze optymalnego wyświetlacza zgodnie z wymaganiami aplikacji już na początkowym etapie projektu urządzenia oraz w zaimplementowaniu danego wyświetlacza w projekcie. Dostarczamy narzędzia deweloperskie i próbki. Proponujemy kompleksowe rozwiązania integrujące wyświetlacz z pozostałymi elementami projektu, dostarczając również sterowniki, układy zasilające, złącza oraz oprogramowanie służące do projektowania graficznych interfejsów użytkownika.

Przegląd oferty

Wśród wyświetlaczy TFT o małych rozmiarach szczególnie warte polecenia są produkty firmy Powertip. Charakteryzują się one doskonałymi parametrami technicznymi, pozostając przy tym na konkurencyjnym poziomie cenowym. Dostępne również w wersjach z panelami dotykowymi: zarówno w technologii rezystancyjnej, jak i pojemnościowej. Są także wersje o wysokiej jasności. Przykładem takiego rozwiązania jest wyświetlacz o przekątnej 4,3" PH480-272T-006-xx, który występuje we wszystkich wyżej wymienionych wersjach.

Oferta firmy Masters to nie tylko rozwiązania standardowe. Do aplikacji przemysłowych, o specyficznych parametrach oferujemy wyświetlacze o szerszym zakresie temperatur pracy, zwiększonej jasności, z dodatkowymi filtrami, z matrycami typu IPS, MVA, jak również panelami dotykowymi pokrytymi szkłem/tworzywem o różnej grubości i odporności. Uzupełnieniem oferty są wyświetlacze do aplikacji o niskim poborze mocy, czyli rozwiązania LCD TN/ST/FSTN refleksyjne, wyświetlacze OLED oraz e-paper.

Wyświetlacze:

 • Typy: znakowe, graficzne, TFT kolorowe, IPS/MVA, OLED, e-paper
 • Przekątne od 1 do 82"
 • Nietypowe wymiary: np. 29,1", 37,9", 51,2"
 • Podświetlenie LED typu High Brightness
 • Kompletne wyposażenie: płyta A/D, zasilacz, przewody
 • Warianty z wbudowanym sterownikiem LCD
 • Zintegrowane z panelami dotykowymi rezystancyjnymi i pojemnościowymi

Panele dotykowe rezystancyjne:

 • rozmiary: 1-21,5"
 • zintegrowane z wyświetlaczem
 • przepuszczalność na poziomie 80%

Panele pojemnościowe:

 • rozmiary: 2-30"
 • grubość szkła do 6 mm
 • wersje wandaloodporne zgodnie z normą UL60950
 • zintegrowany interfejs USB, I²C, SPI
 • rozwiązania dedykowane (kształt, nadruk)
 • detekcja: 1 punkt, 2 punkty, wielopunkt
 • niezależne lub zintegrowane z wyświetlaczem
 • przepuszczalność na poziomie 92%

Panele IR:

 • rozmiary: 6,4-100"
 • grubość szkła do 6 mm
 • wersje zgodnie z normą UL60950
 • zintegrowany interfejs USB, I²C, SPI

Płytka demonstracyjna dla wyświetlaczy LCD TFT 4,3"

Mikrokontroler i wyświetlacz są dzisiaj dwoma najważniejszymi komponentami znakomitej większości aplikacji elektronicznych. Od ich wyboru nierzadko zaczyna się praca nad projektem, dlatego warto zadbać, aby podejmowane w tym czasie decyzje były głęboko przemyślane i podbudowane nie tylko wyobrażeniami na temat działania produktu.

O ile do wyboru mikrokontrolera wystarczą karty katalogowe, o tyle wybór właściwego wyświetlacza, wyłącznie na podstawie parametrów i opisanej funkcjonalności, nie musi być optymalny. Tu liczy się wiele niuansów związanych z wizualizacją obrazu, działaniem panelu dotykowego, szybkości pracy kontrolera wyświetlacza. Istotne jest nawet to, czy jego kolory są żywe i nasycone, a jasność podświetlenia na tyle duża, że w warunkach oświetlenia panujących w miejscu instalacji treść będzie dobrze widoczna. Takich cech nie da się wyczytać z kart katalogowych i jedyne wyjście to zobaczyć wyświetlacz podczas pracy.

Te same uwagi dotyczą zaawansowanego oprogramowania, takiego jak TouchGFX. Opisy słowne funkcji i możliwości stworzenia za jego pomocą interfejsu użytkownika nigdy nie będą tak samo plastyczne i sugestywne, jak demonstracja w gotowym układzie. Takie testy są niezbędne też, aby sprawdzić funkcje, które w kartach katalogowych nie są zwykle opisane, jak chociażby szybkość reakcji całości konstrukcji, a więc platformy sprzętowej i oprogramowania na dotknięcie palcem.

Wolno działający interfejs dotykowy przekreśla nierzadko wszystkie zalety płynące z technologii dotykowej. Bez sprawdzenia w takich okolicznościach nie da się też ustalić, ile ramek na sekundę obrazu wideo jest w stanie przetworzyć system, czyli czy wybrany mikrokontroler ma wystarczające zasoby.

Dla tych, którzy chcą wybierać świadomie komponenty do projektowanej aplikacji, Masters przygotował płytkę demonstracyjną dla wyświetlaczy LCD o przekątnej 4,3". Pozwala ona na proste i szybkie sprawdzenie możliwości wyświetlaczy o różnych parametrach i tej samej wielkości ekranu. Poza sprawdzeniem działania samego wyświetlacza płytka pozwala również na testy i prezentację możliwości kryjące się w bibliotekach graficznych TouchGFX. Oprogramowanie to realizuje wysoko wydajny interfejs użytkownika z zaawansowanymi funkcjami jak m.in. animacje, przezroczystość i przejścia między ekranami.

Charakterystyka

Płytka demo LCD TFT 4,3" została zaprojektowana do współpracy z zestawem ewaluacyjnym NUCLEO-F429ZI-144 (zawierającym wydajny mikrokontroler STM32F429ZIT6). Pozwala ona na instalację różnych wyświetlaczy LCD TFT 4,3" (40-pinowe złącze) bez panelu dotykowego, z panelem rezystancyjnym i pojemnościowym, m.in. jednostek firmy Powertip takich jak:

 • PH480272T-006-I01Q - bez dotyku,
 • PH480272T-006-I-Q - z dotykiem rezystancyjnym,
 • PH480272T-006-I16Q - z dotykiem pojemnościowym,
 • PH480272T006-IAC02 - z dotykiem pojemnościowym.

Taka konstrukcja pozwala również na wypróbowanie takiego samego wyświetlacza w opcji z różnym interfejsem dotykowym lub nawet bez niego. Całość ma kanapkową konstrukcję mechaniczną: dolną część pakietu tworzy płytka demo NUCLEO-F429ZI, środkową płytka demo LCD (połączona przez złącze ST Zio), a na górze umieszczony jest wyświetlacz. Aby zapewnić duże możliwości prezentacyjne w zakresie grafiki, do układu dodano chip pamięci SDRAM RAM o organizacji 1M×16 bitów.

Jest też przetwornica (Richtek RT4533GJ6) do zasilania podświetlenia wyświetlacza. Płytka ewaluacyjna zawiera ponadto specjalizowany układ do obsługi 4-przewodowego rezystancyjnego panelu dotykowego z serii S-Touch firmy ST Microelectronics (STMPE811) z komunikacją I²C.

Ma on zaawansowaną funkcjonalność: tryb pracy autonomicznej lub wykorzystującej przerwania przy wykryciu zdarzenia (dotknięcia), wbudowany algorytm śledzenia ruchu i kolejkę FIFO z odczytanymi danymi odciążającą CPU od konieczności nieustannego monitorowania aktywności.

Masters Sp. z o.o.
www.masters.com.pl

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie