Nowości i podsumowanie dostępnej oferty wyświetlaczy i monitorów

| Prezentacje firmowe Optoelektronika

Nietrudno zauważyć, że stajemy się społeczeństwem obrazkowym. Niezależnie od tego, czy to dobrze, czy źle, zapotrzebowanie na wyświetlacze i monitory rośnie, a wraz z nim cały rynek. W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów, którzy stawiają coraz większe i bardziej różnorodne wymagania, producenci prześcigają się we wprowadzaniu na rynek nowych bądź udoskonalaniu dostępnych już technologii. Poza szerokim asortymentem produktów klienci cenią sobie kompetentne wsparcie techniczne oraz dobór indywidualnych rozwiązań.

Nowości i podsumowanie dostępnej oferty wyświetlaczy i monitorów

Doszliśmy do etapu, w którym praktycznie każdy znany producent, poza wyświetlaczami graficznymi i znakowymi, w swojej ofercie ma również szeroki asortyment kolorowych wyświetlaczy TFT wykonanych w różnej technologii (IPS, TN, MVA).

W kwestii paneli dotykowych zdecydowanie najczęściej wybieranym rozwiązaniem są panele pojemnościowe, do czego przyczyniła się obsługa wielopunktowego dotyku oraz niewielka różnica cen w porównaniu z panelem rezystancyjnym. Spadek cen, wynikający z ciągłego udoskonalania procesu produkcji oraz świetne możliwości wizualne wyświetlaczy OLED spowodowały znaczący wzrost udziału tego typu rozwiązań na rynku.

Warto zauważyć pojawienie się aplikacji wykorzystujących elektroniczny papier, który dzięki swojej unikalnej właściwości (poborowi energii tylko podczas przełączania obrazu), idealnie nadaje się do rozwiązań bateryjnych (np. "cenówki" w supermarketach).

Fot. 1. 4,1-calowy transparentny OLED firmy Wisechip

Fot. 2. 1,71-calowy giętki OLED firmy Wisechip

Standardem staje się indywidualizacja (customizacja) produktów - coraz więcej klientów decyduje się na zmiany w standardowym wykonaniu. Zmiana obudowy, dodanie logotypu na przednim panelu czy wzmocnienie szkła nie jest już rzadko spotykanym rozwiązaniem. Powszechne w dziedzinie monitorów jest posiadanie wielu rozmiarów z różnym kontrastem i jasnością oraz z kilkoma sposobami montażu.

Podobnie jak w wyświetlaczach, rezystancyjny panel dotykowy zastępowany jest pojemnościowym lub w przypadku większych rozmiarów monitora - panelem działającym na podczerwień. Często wybieranym rozwiązaniem w branży reklamowej oraz kolejowej są monitory typu ultrawide (linijkowe).

Przykładowe monitory transparentne firmy Nextech - dostępne są w wersji standardowego monitora z złączami HDMI/VGA i typu box, który dodatkowo zapewnia wyświetlanie obrazu bezpośrednio z nośnika USB z możliwością zintegrowania panelu dotykowego.

Co nowego?

Jeśli chodzi o monitory, dużą popularnością cieszą się obudowy modułowe, które umożliwiają łatwy montaż akcesoriów i serwisowanie. W wielu przypadkach znacząco poprawiła się również wytrzymałość urządzeń. Nowością na rynku są monitory transparentne, dla których przykładowym zastosowaniem jest branża digital signage.

Przykładowe produkty firmy WiseChip:

    1. Segmentowy 4,1-calowy TOLED z jasnością 1000 cd/m² o wymiarach 1006×37,9×1,4 mm z interfejsem I²C.
    2. Giętki 1,71-calowy OLED o rozdzielczości 256×64 pikseli z 16 odcieniami koloru pomarańczowego z interfejsem SPI, I²C o wymiarach 50,5×15,75×0,3 mm.
    3. Giętki 1,36-calowy OLED o rozdzielczości 128×16 pikseli, biały, z interfejsem SPI, I²C o wymiarach 44,5×8,66×0,3 mm.
  1. Giętki 1,81" OLED o rozdzielczości 160×32, 16 odcieni szarości z interfejsem SPI, I²C o wymiarach 55,3×14,94×0,30 mm.
  2. okrągły 1,07" OLED o rozdzielczości 160×136 mm, interface SPI, I²C o wymiarach 32,70×32×20 mm,
  3. 2,7" OLED o rodzielczości 128×64, 16 odcieni szarości dostępny w trzech kolorach (żółty, zielony, biały) o wymiarach 73,00×41,86 mm.

Przyszłością wyświetlaczy jest OLED. Technologię tę cechuje przede wszystkim wysoki kontrast, szersze kąty widzenia, niski pobór mocy, szeroki zakres temperaturowy pracy oraz lepsze odwzorowanie barw (czerń jest naturalną czernią). Na rynku co chwila pojawiają się nowe, ciekawe modele, jak 5,5-calowy AMOLED firmy DLCdisplay, który ma rozdzielczość Full HD i zintegrowany pojemnościowy panel dotykowy, a jego grubość nie przekracza 0,75 mm (dla porównania - moneta jednogroszowa ma 1,4 mm).

Ceny tego typu rozwiązań wciąż utrzymują się na wyższym poziomie, jednak w aplikacjach, gdzie ważniejszym kryterium od ceny są aspekty wizualne, sprawdzi się idealnie. Czas życia wyświetlaczy wykonanych w tej technologii, w zależności od koloru, plasuje sie na poziomie od 25000 do 80000 godzin, co pozwala na wieloletnią pracę wyświetlacza.

Fot. 3. Przykładowy monitor FEC z obudową modularną i akcesoriami

Fot. 4. 5,5" wyświetlacz AMOLED ze zintegrowanym panelem dotykowym rodzielczość full HD, interface MIPI

Technologia OLED pozwala również tworzyć wyświetlacze transparentne oraz giętkie. Składany lub zawijany telefon, który dziś wydaje się abstrakcją, może pojawić się szybciej, niż się spodziewamy. Z dużym prawdopodobieństwem tego typu wyświetlacze w niedalekiej przyszłości zdobędą sporą popularność, między innymi ze względu na ciekawe możliwości zastosowania - być może powstaną dzięki nim zupełnie nowe kategorie produktów końcowych, choćby w aplikacjach elektroniki noszonej (wereables)? Czekamy na odważne polskie start-upy!

Elhurt działa na rynku elektronicznym od 1990 roku. Posiadamy bogate doświadczenie i szeroki asortyment komponentów elektronicznych i produktów do automatyki, w tym także pełny asortyment wyświetlaczy oraz monitorów takich producentów jak: FEC, DLC, POWERTIP czy WiseChip.

Zapewniamy profesjonalne wsparcie techniczne inżynierów aplikacyjnych i elastyczne podejście do współpracy - serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Oczywiście czekamy także na wprowadzenie wielu innych, mniej lub bardziej przełomowych technologii. Przykładowo w ostatnim czasie pojawiły się informacje o powstaniu prototypu kolorowego e-papieru, który jest w stanie płynnie odtwarzać wideo. Oczywistą zaletą tej technologii jest bardzo niskie zużycie energii, dzięki czemu z pewnością znajdzie ona zwolenników w wielu branżach. Tego typu nowości może nie wprowadzą rewolucji w krótkim czasie, lecz wprowadzają przyjemne odświeżenie tego, co jest dostępne na rynku od kilkunastu lat.

Andrzej Kałowy
Elhurt Sp. z o.o.

www.elhurt.com.pl

Zobacz również