Testowanie Bluetooth są pomocą szerokopasmowego testera radiowego R&S CMW

| Prezentacje firmowe Artykuły

Stworzenie i rozwój technologii Bluetooth okazało się wielkim sukcesem. Obecnie liczba urządzeń bezprzewodowych wykorzystujących Bluetooth rośnie o 3,6 mld rocznie, w czym z pewnością pomaga rozwój technologii IoT. Grupa Bluetooth SIG przewiduje, że w roku 2022 na rynku pojawi się niemal 5,6 mld nowych urządzeń Bluetooth. Aby zapewnić łączność i bezproblemową współpracę, każde urządzenie Bluetooth musi zostać przetestowane pod kątem zgodności ze standardami opracowanymi przez grupę Bluetooth SIG oraz odpowiednimi regulacjami urzędowymi.

Testowanie Bluetooth są pomocą szerokopasmowego testera radiowego R&S CMW

Platforma szerokopasmowych testerów komunikacji radiowej R&S CMW pozwala obsłużyć wszystkie najważniejsze radiowe technologie dostępowe za pomocą jednego kompaktowego testera. Jest to zatem wygodne rozwiązanie do testowania urządzeń przenośnych, takich jak smartfony i tablety, a także do testowania stacji bazowych i punktów dostępowych.

Jest to ponadto urządzenie umożliwiające testowanie złożonych wymagań produktów podłączonych do sieci w takich obszarach zastosowań, jak motoryzacja, opieka zdrowotna, inteligentne mieszkania i inne segmenty IoT.

Szerokopasmowy tester komunikacji radiowej R&S CMW obsługuje protokół Bluetooth do wersji 5. Ta funkcjonalność obejmuje tryb sygnałowy Bluetooth Classic oraz wszystkie testy nadajnika i odbiornika Bluetooth LE określone przez grupę Bluetooth SIG. Oprogramowanie sekwensera R&S CMWrun pozwala w prosty sposób przeprowadzić testy zgodności, automatycznie realizując wszystkie scenariusze testowe Bluetooth SIG.

Rozszerzenia przeznaczone dla szybkiego i pełnego testowania podczas produkcji przyspieszają proces tworzenia urządzeń z obsługą Bluetooth. Przyrząd R&S CMW obsługuje nie tylko technologię Bluetooth, ale też inne standardy łączności komórkowej i niekomórkowej - wszystko w jednym urządzeniu.

Kompletna, przyszłościowa platforma R&S CMW

Fot. 1. R&S CM500 - kompletna platforma testowa

Dzięki bardzo ścisłym wymaganiom dotyczącym szybkości i niezawodności, przyjazna w obsłudze platforma R&S CMW sprawnie realizuje wszelkie zadania pomiarowe - od złożonych testów laboratoryjnych do testów na linii produkcyjnej. Model z górnej półki R&S CMW500 pokrywa pełen zakres zastosowań, natomiast wersja CMW270 została stworzony z myślą o łączności niekorzystającej z sieci komórkowej.

Z kolei CMW290 jest niedrogą, kompaktową wersją umożliwiającą standardowe pomiary i testy funkcjonalne. Natomiast tester CMW100 został zoptymalizowany pod kątem linii produkcyjnej. Ponieważ wszystkie modele z rodziny CMW są ze sobą kompatybilne, można łatwo wykorzystać w innych modelach kod służący np. do zdalnego sterowania.

Przegląd platformy - gotowe modele

Fot. 2. R&S CMW290 - kompaktowy tester RF do podstawowych testów funkcjonalnych

Szerokopasmowy tester komunikacji radiowej R&S CMW500 stanowi uniwersalną platformę testową przeznaczoną do integracji łączności RF i wdrażania protokołów. Jest dostępny jako emulator stacji bazowej (callbox) R&S CMW500 oraz tester protokołów CMW500. Model ten stanowi kompletne rozwiązanie, które pozwala zapewnić wszechstronne testy układów IP i wysoką jakość pomiarów.

Dzięki wewnętrznemu symulatorowi zaników pozwala on na łatwe przeprowadzenie testów symulujących realistyczne warunki propagacji. Przyrząd może być przydatny na każdy etapie - od projektowania produkt do serwisu. Jest to rozwiązanie obsługujące największą liczbę różnych technologii.

Tester funkcjonalny komunikacji radiowej R&S CMW290 jest tanią i kompaktową wersją modelu CMW500. Jest odpowiednim przyrządem dla użytkowników, którzy chcą zmierzyć podstawowe charakterystyki lub zweryfikować funkcjonalność urządzeń bezprzewodowych.

Model CMW290 oferuje zakładom serwisowym wysokiej jakości automatyczne środowisko testowe dopasowane do ich potrzeb, pozwalając wykonywać testy funkcjonalne wejść i wyjść. Zaawansowana emulacja sieci pozwala integratorom systemów IoT/M2M na przeprowadzenie testów funkcjonalnych integrowanych modułów oraz nietypowych rozwiązań IP.

Bogata oferta rozszerzeń sprzętowych i programowych

Fot. 3. R&S CMW270 - przyrząd do obsługi wszystkich technologii niekomórkowych

Platforma R&S CMW jest zbudowana na zasadzie skalowalnych rozszerzeń, oferując wiele opcji sprzętowych i programowych. Dzięki temu przyrządy z rodziny CMW mogą być indywidualnie skonfigurowane i dopasowane do konkretnych zadań pomiarowo- testowych. Platforma CMW podąża za najnowszymi osiągnięciami technologicznymi, oferując aktualizacje oprogramowania i jego nowe rozszerzenia.

Również komponenty sprzętowe mogą zostać ulepszone. Dostępne są również unikalne narzędzia programowe rozszerzające jej funkcjonalność, niemniej już teraz za pomocą jednego przyrządu pozwala objąć cały zakres testów i pomiarów.

Tester łączności bezprzewodowej R&S CMW270 jest atrakcyjną cenowo alternatywą przeznaczoną do projektowania, produkcji i serwisowania. Przyrząd ten, przeznaczony do obsługi technologii niekomórkowych, oferuje funkcjonalność zbliżoną do modelu CMW500. Obsługuje on technologie transmisji Bluetooth, WLAN oraz nadawanie typu broadcast.

Przyrząd testowy R&S CMW-100 oparty na platformie R&S CMW jest przeznaczony do testowania urządzeń telekomunikacyjnych na etapie produkcji. Funkcjonalny interfejs RF pozwala na jednoczesne testy maksymalnie 8 portów RF. Możliwości zdalnego sterowania i pomiarów R&S CMW100 są porównywalne do tych dostępnych w modelu R&S CMW500.

Oba testery wykorzystują te same metody w celu optymalizacji czasu pomiaru oraz zwiększenia wydajności. Model R&S CMW100 może służyć do taniej kalibracji i weryfikacji urządzeń bezprzewodowych w trybie niesygnałowym (non-signaling) jako analizator/generator.

Jeden tester dla wszystkich technologii

 • wszechstronna platforma sprzętowa: pasmo 6 GHz, do 4 kanałów, wewnętrzny serwer do testów komunikacji między urządzeniami (E2E)

Obsługa wielu standardów radiowych sieci dostępowych (RAT)

 • LTE-A, WCDMA / HSPA+, GSM / GPRS / EGPRS,
 • CDMA2000, 1xRTT / EV-DO, TD-SCDMA
 • WLAN, Bluetooth

Obsługa Bluetooth LTE i Bluetooth Classic

 • wszystkie testy komunikacji radiowej Bluetooth SIG w trybie zdalnego sterowania ze szczegółowymi raportami z testów
 • testy parametryczne i bardzo szybkie pomiary widma
 • pomiary Bluetooth audio (opcjonalne)
 • Bluetooth 5

Obsługa sygnałów WLAN

 • analiza przychodzących pakietów LTE-WLAN
 • testy WLAN - E2E oraz testy punktów dostępowych
 • wbudowane testy współpracy z innymi technologiami

Dodatkowe funkcje dla testów podczas produkcji

 • testy do 8 urządzeń (EUT)
 • obsługa układów wszystkich największych dostawców
 • jednakowy interfejs GUI na etapie projektowania oraz produkcji

Wszechstronne rozwiązanie testowe Bluetooth

Fot. 4. Kompaktowy tester RF dla linii produkcyjnej

Platforma R&S CMW spełnia wszystkie wymagania określone przez zasady certyfikacji Bluetooth. Jest to kompletne rozwiązanie obejmujące wszystkie testy RF Bluetooth, a także starsze specyfikacje Bluetooth Classic i Low Energy.

Certyfikacja produktu zgodnie z wymaganiami grupy Bluetooth jest czasochłonna i kosztowna. Ponieważ większość laboratoriów testowych korzysta z platformy CMW do przeprowadzania testów Bluetooth, sensowne jest wykorzystanie tego samego przyrządu również do testów wstępnych. Te testy wstępne można wykonać łatwo i automatycznie za pomocą oprogramowania CMWrun.

Tester R&S CMW może również pomóc zoptymalizować produkt na etapie projektowania. Dzięki funkcji testów parametrycznych, które pozwalają użytkownikowi ustawić wszystkie parametry niezależnie, możliwe jest przetestowanie różnych scenariuszy - nawet tych wykraczających poza wymagania specyfikacji.

Bardzo szybkie pomiary widma przyrządu CMW eliminują potrzebę wykonywania ich na zewnętrznym analizatorze, a tym samym konieczność zakupu takowego. Platformę może wykorzystać na etapie badawczo-rozwojowym, aby uzyskać atrakcyjne parametry produktu i zyskać przewagę konkurencyjną.

Gdy produkt zostanie zaprojektowany i przejdzie proces certyfikacji na platformie CMW, może efektywnie przejść do etapu produkcji. Niedrogi przyrząd CMW100, przeznaczony do testów na produkcji, jest kompatybilny pod względem kodu z innymi modelami CMW.

Rohde&Schwarz Österreich Sp. z o.o.
www.rohde-schwarz.com

Zobacz również