Przekaźniki bistabilne do automatyki budynkowej

| Prezentacje firmowe Elektromechanika

Zastosowanie przekaźników pozwala zdecydowanie uprościć instalację, ograniczyć jej koszt, ułatwić rozbudowę i zwiększyć funkcjonalność. Wieloletnie doświadczenie firmy Finder w produkcji elementów przeznaczonych na rynek domowy i kubaturowy zaowocowało wieloma unikatowymi rozwiązaniami. Poniższy artykuł przedstawia możliwości zastosowania naszych produktów oraz ich charakterystykę.

Przekaźniki bistabilne do automatyki budynkowej

Finder jest doskonale rozpoznawalny ze swoją ofertą pozaprzemysłową na rynkach Europy Zachodniej w Polsce stanowi ona jednak nowość. Z tym większą przyjemnością możemy przestawić nasze produkty.

Bardzo ważny jest fakt, że są one ciągle rozwijane i doskonalone. W ostatnich latach szczególny nacisk położony został na wytrzymałość przy łączeniu nowoczesnych źródeł oświetlenia typu LED. Dzięki temu każde wykonanie w standardzie jest wyposażone we wzmocnione styki. Kolejnym atutem jest położenie szczególnej wagi na cichą pracę, produkty o całkowicie mechanicznej konstrukcji są niewiele głośniejsze od przycisków sterowniczych, a elektroniczne praktycznie bezgłośne. Możemy poszczycić się dzięki temu zarówno bezawaryjną pracą, jak i wyjątkową kulturą użytkowania.

Uproszczenie instalacji dzięki przekaźnikom bistabilnym

Poniżej prezentujemy dwa sposoby rozwiązania oświetlenia korytarza, klasyczny oraz z wykorzystaniem przekaźnika bistabilnego.

Pojedynczy obwód – dostępne typy przekaźników 20.21 – 26.01 – 27.01 – 27.21 – 13.81 – 13.91.

Pojedynczy obwód – system tradycyjny

Porównując oba systemy, nawet dla najprostszych zastosowań, system przekaźników jest najbardziej korzystny. W rzeczywistości potrzebne są tylko dwie żyły (i to o mniejszym przekroju, ze względu na to, że służą tylko jako obwód sygnałowy) dla obwodu sterowania przekaźnika. W systemach tradycyjnych niezbędna jest większa liczba kabli o znacznie większym przekroju (większe obciążenie). Z ekonomicznego punktu widzenia oszczędności wynikają nie tylko z mniejszych kosztów materiałów, ale także z krótszego czasu potrzebnego na wykonanie instalacji systemu przekaźników. System ten jest także dużo łatwiejszy do modyfikowania lub rozszerzania.

Przekaźniki bistabilne mechaniczne

Zapewniają one największy komfort związany z ograniczeniem ilości energii – pobierana jest ona tylko w momencie zmiany stanu i nie wymagają napięcia podtrzymania. Do tego zachowują swój stan podczas zaniku napięcia. Dużym atutem serii 20 jest duży wskaźnik stanu i przycisk sterujący ulokowany od frontu – za jego pomocą możemy zmienić sekwencje bez napięcia. Przekaźniki 20 i 26 mają wykonania jedno- i dwupolowe (zapewniające niezależne sterowanie obwodami). Dzięki temu poza zwykłą funkcją bistabilną możemy wykonać pracę sekwencyjną. Standardem, jaki jest w nich zachowany, są wzmocnione styki, zwiększające odporność na prądy impulsowe takich obciążeń jak LED.

Przekaźniki bistabilne elektroniczne

Elektroniczne przekaźniki bistabilne są dużo cichsze od mechanicznych, podczas przełączania nie powinny być głośniejsze niż typowe dla mieszkań i biur szumy tła. Bardzo ważną zaletą jest wbudowana kompensacja dla przycisków z podświetleniem – 13.91 może współpracować nawet z 12 przyciskami, a 13.61 z 15 bez konieczności stosowania żadnych dodatkowych modułów. Wykonanie dopuszkowe ma możliwość pracy z lub bez pamięci stanu po zaniku napięcia podtrzymania, zależnie od wybranej funkcji.

Przekaźnik w obudowie modułowej zapewnia jeszcze więcej funkcjonalności. Najważniejszą dla 13.61 jest możliwość pracy z funkcją centralnego resetu i włączenia – stosując to rozwiązanie, możemy wyłączyć lub włączyć oświetlenie na obiekcie za pomocą jednego przycisku. W tym produkcie możliwa jest również zmiana trybu pracy jako przekaźnika monostabilnego lub bistabilnego z funkcją czasową.

Przekaźniki bistabilne elektroniczne Finder są wykonaniami wzmocnionymi, oznacza to, że nadają się do pracy ze źródłami takimi jak LED, dla 13.61 obciążalność to 16 A i 120 A przez 5 ms, a dla 13.91 10 A i 80 A przez 5 ms. Jest to szczególnie ważne ze względu na maksymalną uniwersalność, jaką daje nam pojedynczy produkt.

Artykuł nie wyczerpał wszystkich naszych rozwiązań do aplikacji budynkowych. Zapraszamy do zapoznania się z większą liczbą produktów poprzez podręcznik instalatora dostępny na naszej stronie internetowej www.findernet.com.

 

Finder Polska
tel. 61 865 94 07
www.findernet.com

Zobacz również