Darmowe kursy Arduino - czy warto rozpocząć?

| Prezentacje firmowe Projektowanie i badania

Kursy Arduino są dedykowane dla szerokiego grona odbiorców, w tym także pracowników firm elektrycznych, montażowych, konstrukcyjnych. Wszyscy przedsiębiorcy zainteresowani elektroniką, którzy chcieliby podszkolić swoich pracowników pod kątem tworzenia własnych programowalnych układów, mogą korzystać z oferty Arduino. Poniżej wskazujemy na możliwości, jakie otwiera przed Tobą znajomość tego systemu.

Darmowe kursy Arduino - czy warto rozpocząć?

Arduino - podstawa programowania elektroniki

Kurs Arduino koncentruje się na kwestii programowania. Składa się z 11 części, które poprowadzą użytkowników krok po kroku przez wszystkie etapy. Choć tematyka Arduino jest bardzo obszerna, to jednak istnieje możliwość szybkiego i sprawnego opanowania całości materiału. Najważniejsze jest poznanie podstaw Arduino oraz możliwości oferowanych przez tę platformę.

Kurs Arduino przygotowuje do zaawansowanej obsługi rozmaitych układów elektronicznych. Jego uczestnicy nauczą się sygnalizowania informacji w systemach diod LED i wyświetlaczach tekstowych. Dowiedzą się jak sterować układem napędu mechanicznego (na przykład silników). Mogą także nauczyć się programowania pracy różnych grup detektorów - światła, dźwięku lub ruchu.

Znajomość Arduino pozwala na zaplanowanie i wykonanie własnego urządzenia od podstaw, zdolnego gromadzić i przetwarzać informacje pochodzące z otoczenia. Również zaprogramowanie układu, który na podstawie analizy danych będzie podejmował określone czynności, nie będzie wielkim problemem. W ten sposób można stworzyć rozbudowany system złożony z różnych detektorów, silników, diod, wyświetlaczy, komputerów oraz innych urządzeń elektronicznych.

Kurs Arduino a podstawy programowania

Arduino to przygotowany zestaw wyposażony w mikrokontroler typu AVR. Dzięki temu korzystanie z niego nie wymaga dostępu do zewnętrznych programatorów oraz nadaje się do rozbudowywania w przyszłości. Można dokupywać do niego kolejne płytki rozszerzające, wyposażone w sterowniki wyświetlaczy, sterowniki silników raz moduły wykonawcze.

Kluczowy jest język programowania bazujący na popularnym C/C++. Pozwala on na niemal dowolne wprowadzanie zmian w całym układzie i w składających się na niego elementach. Wbrew pozorom, do sprawnego zaprogramowania układu nie jest konieczne dokładne poznanie wszystkich rejestrów mini kontrolera. Nawet przygotowanie wysoce skomplikowanego kodu okaże się szybkie i łatwe dla początkującego i mało wprawionego programisty. Z pomocą przychodzą przyjazne biblioteki, otwarte i gotowe do dyspozycji użytkowników Arduino.

Co oferuje kurs Arduino?

Absolwenci kursu Arduino są w stanie przygotować projekty o różnym stopniu zaawansowania. Do najczęściej wykonywanych należy programowanie prostych robotów mobilnych oraz elementów automatyki budynkowej (sterowanie czujnikami światła, roletami elektrycznymi). Również programowanie urządzeń wykorzystywanych na co dzień - takich jak budziki, zegarki - nie jest problemem dla absolwentów kursu Arduino. Potrafią także zaprogramować proste urządzenia do zabaw i gier, między innymi świecące zabawki.

Arduino jest dedykowany przede wszystkim dla pracowników różnych zakładów pracy, którzy pragną zyskać nowe umiejętności w zakresie programowania urządzeń. Dzięki zastosowaniu uproszczonego środowiska Arduino jest w stanie wprowadzić w temat programowania maszyn nawet świeżo zatrudnionych pracowników. Dużą zaletą wyboru Arduino jest fakt, że powstaje w nim bardzo duża liczba projektów, których twórcy dzielą się nimi w internecie. Masz możliwość przeglądania tysięcy dotychczas zaprogramowanych rozwiązań, które mogą nadawać się do zastosowania zgodnie z Twoimi potrzebami.

źródło: FORBOT Damian Szymański

Więcej na forbot.pl

Zobacz również