Projektowanie systemów PV nigdy nie było prostsze

| Prezentacje firmowe Zasilanie

Planowanie instalacji fotowoltaicznej, opracowywanie dokumentacji projektu, zamawianie komponentów i archiwizacja materiałów. A gdzie w tym wszystkim znaleźć czas na aktualizację bazy klientów i pozyskanie nowych? Prowadzenie biznesu pod presją czasu i goniących terminów potrafi być wyczerpujące. A wcale nie musi takie być. Z pomocą instalatorom przychodzi PV Manager – profesjonalne oprogramowanie do kompleksowego planowania systemów PV.

Projektowanie systemów PV nigdy nie było prostsze

PV Manager to autorskie narzędzie firmy IBC SOLAR, wiodącego dostawcy kompleksowych rozwiązań w zakresie energii słonecznej na świecie. Platforma została stworzona w oparciu o 40-letnie doświadczenie marki na rynku PV oraz sugestie i obserwacje płynące od instalatorów. Dzięki temu dokładnie odpowiada na wymagania i potrzeby ekspertów PV. Od kontaktu z klientem przez przygotowanie wyceny oraz całościowego planu inwestycji wraz z dokumentacją projektową, aż po zamawianie i rozliczenia.

Wymiarowanie i elektryka bez tajemnic

Oprogramowanie PV Manager obejmuje wszystkie funkcje potrzebne do solidnego zaprojektowania instalacji fotowoltaicznej. Narzędzie pozwala stworzyć dowolny kształt budynku, uwzględniając obiekty przeszkadzające i ewentualne zacienienia, wynikające z pobliskich obiektów lub elementów znajdujących się na dachu. W przypadku nieskomplikowanych projektów, np. domków jednorodzinnych lub małych instalacji komercyjnych, w przeciągu dosłownie kilku minut użytkownik jest w stanie uzyskać odpowiednie rozmieszczenie modułów, schemat elektryczny, dobrać falownik, policzyć wymagany balast lub statykę budynku i wygenerować schematy instalacji i okablowania paneli PV.

PV Manager potrafi jednak znacznie więcej niż projektowanie zwykłych instalacji. Pomaga również w dokładnym obliczeniu wydajności planowanej inwestycji oraz strony elektrycznej projektu biorąc pod uwagę obciążenie i wydajność poszczególnych stringów oraz symulację zacienienia i nasłonecznienia. Możliwość importu uzyskanych od operatora sieci profili godzinowych (lub skorzystanie z predefiniowanych czy własnych profili zużycia) pozwala na dokładne dopasowanie projektowanej instalacji do danego obiektu. W oparciu o te dane PV Manager dobierze również idealny falownik, podając użytkownikowi dokładne dane elektryczne każdego stringu, wraz z procentowym obciążeniem, zakresem prądu startowego i maksymalnego, przeanalizuje współczynniki autokonsumpcji energii elektrycznej i obliczy straty elektryczne z dokładnością do strat wynikających z okablowania.

Od przybytku głowa nie boli, dlatego przydatnych funkcji w PV Managerze jest znacznie więcej. Oprogramowanie wspiera instalatora w doborze i optymalizacji konstrukcji montażowej, a także oblicza statykę budynku co stanowi jeden z najważniejszych elementów w zapewnieniu bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznej. PV Manager ma również funkcję doboru i projektowania magazynów energii, których wpływ uwzględniony jest w podsumowaniu projektowanej instalacji. W programie można z łatwością sporządzić raport i końcową ofertę dla klienta zawierającą m.in. kalkulację opłacalności instalacji. O ile w przypadku domków jednorodzinnych zazwyczaj wystarczają podstawowe dane, o tyle w przypadku większych projektów, pełny, niemal 45-stronicowy raport, który można wygenerować stanowi nierzadko imponujący argument przetargowy nie tylko na rzecz profesjonalnego doboru komponentów, ale i ich odpowiedniego dopasowania do potrzeb klienta.

Więcej niż narzędzie inżynierskie

Powszechnie wiadomo, że w prowadzeniu własnego biznesu co najmniej połowa czynności wykonywana jest przy biurku i komputerze. Narzędzie od IBC SOLAR pozwala zaoszczędzić czas znacząco redukując ilość pracy biurowej do wykonania. W programie można tworzyć profesjonalne oferty dla klientów z logo firmy, a także szybko przygotować prezentacje w oparciu o gotowe szablony dokumentów. Z PV Managerem instalator łatwo wygeneruje dokumentację projektu dla klienta lub na potrzeby archiwizacji, zakupi potrzebne komponenty w sklepie internetowym IBC SOLAR (i to za pomocą jednego kliknięcia!), a po zakończonym wdrożeniu wystawi fakturę.

Oprogramowanie jest dostępne w wielu wersjach językowych, na bieżąco aktualizowane oraz niezależne od przeglądarek internetowych. Niewątpliwą zaletą tego, że system działa w chmurze jest fakt, że kilka osób może pracować jednocześnie nad tym samym projektem. A w razie trudnych sytuacji, gdy przyda się spojrzenie z boku, projekt można udostępnić również naszym ekspertom, którzy chętnie zaoferują wsparcie merytoryczne i techniczne – podpowiada Mariusz Wilk, Country Manager IBC SOLAR Polska.

40 lat doświadczenia procentuje

A warto dodać, że jest to wsparcie bazujące na czterech dekadach obecności i rozwoju energetyki słonecznej na świecie. Swoją działalnością IBC SOLAR obejmuje zakres od dystrybucji komponentów fotowoltaicznych i sprzedaży hurtowej, przez instalacje komercyjne wspierające gospodarkę energetyczną przedsiębiorstw aż do prywatnych gospodarstw domowych i parków słonecznych, dostarczających energię bezpośrednio do sieci. IBC SOLAR oferuje również rozwiązania typu off-grid oraz systemy magazynowania energii. W portfolio firmy znajdują się zarówno komponenty własne marki (konstrukcje montażowe oraz panele fotowoltaiczne), jak i produkty renomowanych producentów.

Przekonaliście mnie! Gdzie kupić oprogramowanie?

Licencję na program PV Manager można zakupić bezpośrednio w sklepie internetowym IBC SOLAR. Dodatkowo firma cyklicznie organizuje bezpłatne szkolenia online, podczas których eksperci marki omawiają najważniejsze zagadnienia związane z doborem i projektowaniem instalacji PV. Warto śledzić terminarz najbliższych spotkań, bo każdy z uczestników tych szkoleń otrzymuje darmową, roczną licencję na oprogramowanie PV Manager dla swojej firmy.

IBC-SOLAR
tel. 661 322 254
www.ibc-solar.pl