Inteligentny system pomiarowy w licznikach energii z zastosowaniem modemu RB900SG

| Prezentacje firmowe Zasilanie

Inteligentne liczniki to jedno z kluczowych rozwiązań dla przyszłości energetyki. Do 2027 roku globalny rynek inteligentnego opomiarowania wzrośnie o 9%, a jego wartość sięgnie prawie 40 mld dolarów. Ten temat nie jest obcy również w Polsce, gdzie w całym kraju liczniki zdalnego odczytu mają zostać zainstalowane do końca 2028 r. Dzięki tym nowym rozwiązaniom konsumenci będą rozliczani za energię elektryczną według rzeczywistego zużycia, a nie jak dotychczas, według prognoz.

Inteligentny system pomiarowy w licznikach energii z zastosowaniem modemu RB900SG

By zapewnić zdalny odczyt bieżącego zużycia energii, niezbędna jest wymiana licznika, na taki który przede wszystkim pozwala dwustronnie komunikować się z dostawcą prądu i jego użytkownikiem. Do tego celu może posłużyć również modem GSM, który łącząc się z licznikiem przekaże za pomocą transmisji danych komórkowych aktualny stan z licznika.

Idealnym rozwiązaniem do tego typu modernizacji jest produkowany przez firmę Elproma Elektronika, modem RB900SG. Firma produkuje swoje przemysłowe i bezprzewodowe urządzenia GSM pod marką Teleorigin. Oto krótka charakterystyka i zalety tego modemu:

  • urządzenie oparte jest o wysokiej jakości moduł LTE kat. M1/NB1 lub LTE kat. 4, częstotliwości komórkowych,
  • działa jako serwer TCP, zapewniając łączącym się klientom transparentną komunikację za pośrednictwem portu szeregowego,
  • modem to brama TCP <–> RS232/422/485,
  • oprogramowanie urządzenia na bieżąco monitoruje stan sieci i serwera TCP i w razie konieczności podejmuje odpowiednie działania zapewniające stabilną i bezobsługową pracę,
  • modem wymaga karty SIM z publicznym IP, najlepiej w prywatnym APN.

Modem RB900SG umieszczony został w prostokątnej, plastikowej obudowie o wymiarach 100×70×27 mm. Jego nieduży rozmiar pozwala na zainstalowanie go pod pokrywą licznika energii. Producent przewidział możliwość montażu urządzenia wewnątrz licznika za pomocą dedykowanych uchwytów. Natomiast waga modemu GSM nie przekracza 120 g. Podsumowując, niewielki rozmiar i szeroki zakres napięcia zasilania umożliwia łatwą integrację z wieloma modelami liczników energii.

Zdecydowaną przewagą konkurencyjną tego modemu jest bezpłatna, dedykowana aplikacja Teleorigin Manager. Za jej pomocą możemy w prosty sposób dokonać konfiguracji urządzenia oraz zdalnie lub lokalnie komunikować się z urządzeniem. Sama aplikacja jest bardzo intuicyjna, w łatwy sposób możemy ustawić między innymi APN, nowe hasło do urządzenia, wgrać ustawienia z wcześniej przygotowanego pliku, ustawić okres resetowania sprzętu (w godzinach) i zresetować czas rozpoczęcia.

Możemy również sprawdzić nazwę urządzenia, wersję oprogramowania układowego i wersję hardware, znaleźć nazwę operatora sieci, status połączenia GSM/GPRS, kody ID komórki oraz zweryfikować parametry portu szeregowego. Wszystkie te wymienione zalety, wraz z niewielką ceną urządzenia sprawiają, że modem RB900SG to doskonałe rozwiązanie, które zapewnia zdalny odczyt bieżącego zużycia energii z licznika.

Chcesz poznać pełną specyfikację modemu RB900SG? Zerknij na stronę https://teleorigin.com/en/full-portfolio-products/54-model-rb900sg

 


Elproma Elektronika
tel. 22 751 76 80
sales@teleorigin.com
www.elpromaelectronics.com

Zobacz również