Standard DALI w oświetleniu budynkowym

| Prezentacje firmowe Optoelektronika

Światło odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu naszego otoczenia, wpływając nie tylko na atmosferę danego miejsca, ale także na nasze samopoczucie, wydajność i komfort życia. W erze dynamicznego rozwoju technologii sterowanie oświetleniem przeszło rewolucję, przechodząc od tradycyjnych przełączników do zaawansowanych systemów inteligentnego zarządzania.

Standard DALI w oświetleniu budynkowym

Obecnie świadomość ekologiczna, wzrastające koszty energii elektrycznej oraz postęp technologiczny skłaniają nas do poszukiwania efektywniejszych rozwiązań. Sterowanie oświetleniem staje się kluczowym elementem inteligentnych domów, biur, a nawet całych miast, pozwalając na:

 • zoptymalizowanie zużycia energii,
 • dostosowanie intensywności światła do indywidualnych preferencji użytkowników,
 • automatyczne reagowanie na zmieniające się warunki środowiskowe.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, firma MEAN WELL wprowadziła do swojej oferty odpowiednie rozwiązanie.

DLC-02 – kontroler DALI

Jednym z najpowszechniej stosowanych standardów sterowania oświetleniem jest standard DALI (Digital Addressable Lighting Interface). Każdy taki system DALI (rys. 1) składa się z minimum trzech części:

 • zasilacza magistrali,
 • urządzenia sterującego,
 • urządzenia wykonawczego.

Do urządzeń sterujących zaliczają się urządzenia wejściowe i kontrolery aplikacji. Zgodny z najnowszymi standardami kontrolera DLC-02 zawiera dwa niezależne zasilacze DALI (każdy dostarczający prąd 250 mA), które mogą być używane do zasilanie magistrali i sterowanie aplikacjami systemu DALI i DALI-2. Dzięki temu do DLC-02 wystarczy podłączyć urządzenia wejściowe oraz wykonawcze, aby skompletować funkcjonalny system sterowania oświetleniem.

 
Rys. 1.

Urządzenia wejściowe

Ta kategoria rozwiązań obejmuje urządzenie główne, czujniki i panele sterowania, które przetwarzają informacje środowiskowe i informacje dotyczące operacji na polecenia. Następnie dane te są przesyłane do magistrali DALI. Po tym, jak sterownik odbierze polecenia, wykonywana jest odpowiednia akcja, taka jak np.:

 • zmiana sceny,
 • zmiana temperatury barwowej,
 • regulacja natężenia oświetlenia,
 • sterowanie wentylatorami, zasłonami lub innym sprzętem elektrycznym.

Wśród innych funkcjonalności, które wyróżniają kontroler DLC-02, znajdziemy między innymi:

 • możliwość podłączenia 2×64 urządzeń wykonawczych DALI
 • możliwość podłączenia 2×12 urządzeń wejściowych DALI
 • do 16 scen na kanał
 • wyświetlacz LCD
 • 4 wbudowane przekaźniki (250 V/5 A)
 • konfiguracja przez wbudowany port USB
 • możliwość komunikacji poprzez MODbus TCP
 • obsługę DT8

Praca z kontrolerem w praktyce

Obsługa urządzenia odbywa się za pomocą aplikacji PC dostępnej do pobrania na stronie producenta. Prace związane z adresowaniem urządzeń, przypisywaniem do grup, tworzeniem scen świetlnych wykonujemy w aplikacji. Adresowanie lamp i przypisywanie ich do grup jest bardzo proste i intuicyjne. W aplikacji należy wcisnąć przycisk SCAN, aby przeskanować linie DALI w celu wyszukania podłączonych urządzeń (rys. 2).

 
Rys. 2.

Aby wstawić wyszukane urządzenie do grupy, należy przycisnąć PPM na odpowiedniej lampie i wybrać Group Edit (rys. 3). Następnie wystarczy wybrać, do której grupy ma być przypisane urządzenie oraz wgrać program do kontrolera za pomocą przycisków Partial Download lub Full Download.

 
Rys. 3.

Timer

 
Rys. 4.

DLC-02 jest wyposażony w układ czasowy, który może ustawić czas działania w oparciu o różne warunki, np. regulację lub wyłączenie wszystkich lamp w magistrali DALI w dni powszednie po godzinie 18 (rys. 4). W aplikacji DLC użytkownicy mają również możliwość zdefiniowania czasu letniego i zimowego, co może generować oszczędności związane nie tylko z rekonfiguracją kontrolera, ale również zmniejszyć zużycie energii (rys. 5).

 
Rys. 5.

Sekwencje

Funkcja ta umożliwia użytkownikom utworzenie serii jednorazowych lub powtarzających się regulacji źródła światła. DLC-02 obsługuje do 16 sekwencji, a każda może ustawić do 17 różnych efektów, takich jak zmiany koloru światła, jasności i temperatury barwowej itp. Efektami tymi można zarządzać za pomocą łączników DALI (rys. 6).

 
Rys. 6.

Human Centric Lighting

To idea skupiająca się na tworzeniu oświetlenia naśladującego światło dzienne, tak aby poprawiać wydajność, komfort i zdrowie użytkowników. W aplikacji DLC istnieje możliwość zaplanowania harmonogramu zmian temperatury barwowej i natężenia w zależności od pory dnia. Na przykład w pierwszym kroku temperatura będzie ustawiona na 2700 K, a od zadanej godziny będzie stopniowo zmieniać się o zadaną wartość aż do osiągnięcia 4000 K (rys. 7).

 
Rys. 7.

DLC-02 umożliwia również wykorzystanie czujników natężenia do regulacji jasność oświetlenia w zależności od potrzeb. Użytkownik ma możliwość wykorzystania trzech trybów: stałego oświetlenia, stopniowego przyciemniania i podążania za światłem dziennym (rys. 8).

 
Rys. 8.

DLC-02-KN – bramka KNX – DALI

O ile system DALI jest jednym z najpopularniejszych protokołów sterowania oświetleniem, o tyle w szerzej pojętej automatyce budynkowej jednym z najważniejszych systemów jest KNX. Aby połączyć zalety obu systemów, sterownik DLC-02 jest też dostępny w wersji "-KN" – bramki KNX – DALI. Urządzenie to umożliwia włączenie systemu DALI w nadrzędny system automatyki budynkowej KNX.

Podsumowanie

Sterownik DLC-02 oferuje szereg korzyści zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i tych o charakterze komercyjnym czy publicznym. Dzięki ponad 40-letniemu doświadczeniu w zakresie zasilania przemysłowego produkty MEAN WELL zostały zaprojektowane tak, by były niezawodnym i bezpiecznym rozwiązaniem dla każdego systemu DALI i KNX.

W razie dodatkowych pytań przy doborze odpowiedniego modelu do Twojej aplikacji zapraszamy do kontaktu z zespołem MEAN WELL pod adresem: zasilacze@elmark.com.pl lub telefonicznie: 22 541 84 60.

Jakub Motyka


Elmark Automatyka
www.elmark.com.pl

Zobacz również