Szybkie, lecz kompleksowe i specjalistyczne
Szybkie prototypowanie jest obecnie kluczowym elementem procesu projektowania i wdrażania nowych urządzeń elektronicznych, którego żadna symulacja nie zastąpi. Istotnym parametrem jest oczywiście szybkość przeprowadzenia kompletacji, dokumentacji, produkcji, testów i wynikających zeń analiz. Jednakże to nie jedyny suwak, który chcemy przesunąć, by zoptymalizować procesy. Należy mieć na względzie dużo więcej niż długość procesu, obiecywane przez wykonawcę "od … do". Dlatego też prototypowanie powinno nie tylko realizować strategię TTM, ale także gwarantować, że w akceptowalnym z uwagi na dynamikę rynku czasie wykonawca jest w stanie dostarczyć profesjonalną usługę. Ostatecznie nie chodzi tylko o stworzenie prototypu, ale o to, by działał i miał wartość probierczą, stanowił podłoże analiz i prognoz.
Wybór firmy wykonującej prototyp powinien opierać się na określeniu oczekiwanego zakresu działań. Warto rozpoznać dodatkowe atuty usprawniające proces. Grupa Masters oferuje kompleksowe, specjalistyczne usługi w zakresie prototypowania. Od lat specjalizując się w tym procesie, dokonała optymalizacji narzędzi i procesów, osiągając maksymalnie krótki czas realizacji przy zachowaniu profesjonalnej obsługi zleceń.

Dlaczego warto wybrać prototypowanie w Masters:
- Zaawansowane mechanizmy kompletacji i pełny dostęp do katalogów. Dysponujemy dobrze zaopatrzonym magazynem elementów commodity z dostępem do baz wszystkich cenników katalogowych. Zapewniamy obszerny zakres zamienników. Katalog produktowy jest dostępny online.
- Kompleksowe wsparcie techniczne i produktowe. Masters oferuje pełne wsparcie na każdym etapie procesu prototypowania, od koncepcji po realizację, co zapewnia spójność i efektywność projektu. Oddajemy do dyspozycji naszych inżynierów aplikacyjnych, specjalistów R&D oraz NPI.
- Samodzielna wycena i dobór komponentów w webserwisie. Narzędzie "szybkie prototypowanie" to samodzielny dobór komponentów i wycena (także kosztów PCB i produkcji) w 6 prostych krokach. Umożliwia uzyskanie orientacyjnej wyceny całego projektu na podstawie BOM. Narzędzie wykorzystuje technologie AI aby proces ten uczynić bardziej wydajnym i przyjaznym użytkownikowi. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych modeli językowych, AI inteligentnie analizuje nieustrukturyzowany opis dobierając spełniający parametry part number. To innowacyjne rozwiązanie automatyzuje i przyspiesza proces wyszukiwania komponentów elektronicznych, oszczędzając Twój czas oraz eliminując ryzyko błędów.
- Doświadczenie w produkcji prototypowej i małoseryjnej. Dysponujemy nowoczesnym parkiem maszynowym do montażu powierzchniowego (SMT) i przewlekanego (THT), co zapewnia elastyczność realizacji projektów. Gwarantujemy przestrzeń na produkcję prototypów: Twój projekt jest dla nas tak samo ważny, jak zamówienie masowe.
- Testy, kontrola jakości, prognozy. Przeprowadzamy automatyczne testy optyczne i funkcjonalne, gwarantując wysoką jakość i niezawodność prototypów. Wyprodukowany przez nas prototyp otrzyma adekwatną ocenę ryzyka.
- Certyfikowane systemy zarządzania jakością. Działamy zgodnie z międzynarodowymi standardami ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 oraz ISO 45001:2018, co świadczy o wysokiej jakości oferowanych usług.
Oszczędności przez optymalizację
W biznesie są dwa główne obszary deficytowe: czas i pieniądze. Narzędziem regulacji tych niedoborów jest optymalizacja. Wskazujemy trzy kluczowe wymiary optymalizacji, które nakładamy na procedowanie zleceń w firmie Masters: produktowa (dobór komponentów), procesowa (komplementarność i samowystarczalność) oraz finansowa (minimalizacja kosztów aktualnych i ryzyka inwestycji). Aby zrozumieć, jak działa oszczędność przez optymalizację, przyjrzyjmy się warunkom, które powinny zostać zapewnione.
Optymalizacja produktowa
Ustaliliśmy, że gotowy prototyp musi być funkcjonalny i na ile to tylko możliwe, przybliżać produkt docelowy. W związku z tym, że prototyp służy ocenie projektu i technologicznych założeń, powinno nam zależeć na tym, by użyte komponenty mogły stanowić podłoże adekwatnej oceny. Możliwości kompletacyjne firmy są zależne od wielkości i wszechstronności katalogu produktów, którym dysponuje. A to, że musi nim dysponować, rozumie się samo przez się. Im więcej elementów dostępnych jest "od ręki", im więcej zamienników firma jest gotowa zaoferować, tym szybciej zakończy pierwszy etap prototypowania. Wyjściowym członem procesu jest zatem firma-dystrybutor posiadająca odpowiedni zasób komponentów i możliwości zastępowania.

Optymalizacja procesowa
Kolejnym wyzwaniem jest integracja procesów. Wykonawca prototypu powinien zapewnić komplementarność i samowystarczalność, najlepiej na każdym etapie realizowanej usługi. Im więcej procesów jesteśmy w stanie zakończyć w ramach jednej organizacji, tym sprawniej i szybciej będą one przebiegać. Na etapie komplementacji działa firma-dystrybutor, na etapie produkcji i weryfikacji firma-producent i podległe jej działy R& D i NPI. Wybór wykonawcy powinien być zatem podyktowany prostym założeniem: oczekiwane kompetencje łączy jeden podmiot, którego zespoły nie tylko profesjonalnie doradzają klientowi, ale ponadto sprawnie komunikują się pomiędzy sobą. Jest operacyjnie samowystarczalny w zakresie realizacji zlecenia i nie ma konieczności powierzania zadań podmiotom zewnętrznym.

Optymalizacja finansowa
Konsekwentnie, dwie powyższe optymalizacje będą miały wpływ na trzecią, choć nie wyczerpują jej istoty. Mają one ogromne znaczenie w obniżeniu kosztów wykonania samego prototypu. Zaczynając od wyceny: warto sprawdzić, czy wykonawca udostępnia narzędzia, które pozwalają na samodzielną wycenę prototypowania, np. za pomocą serwisu online. Transparentność cen daje możliwość większej kontroli nad kosztami i planowaniem wdrożenia. W przypadku narzędzia Masters możliwe jest ustalenie zarówno kosztów komponentów dobranych w procesie szybkiego prototypowania, jak i PCB oraz przybliżonych kosztów produkcji.
Należy pamiętać, że optymalizacja finansowa to także kwestia oszacowania nakładów na produkcję masową, na wprowadzenie produktu na rynek, a także umiejętność przeanalizowania i zminimalizowania ryzyka inwestycji. Warto sprawdzić, czy producent realizuje tego typu usługi, gdyż jest to "kropka nad i" w procesie ewaluacji projektu, który przeszedł drogę od pomysłu do prototypu. Masters gwarantuje możliwość dokonania dokładnych prognoz oraz zaprojektowania wdrożenia produkcji masowej.

Kto pyta, nie błądzi
Jeśli można coś zrobić "szybko i dobrze", to z pewnością nie przez pierwszego, lepszego wykonawcę. Toteż wybór partnera wymaga więcej niż powierzchownej oceny. Na szczęście, nietrudno zorientować się, że znamy się na rzeczy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat szybkiego prototypowania w Masters, odwiedź naszą stronę lub skontaktuj się bezpośrednio z zespołem.

Masters
www.masters.com.pl
prototypes@masters.com.pl