JM Elektronik. Dotknij technologii QTouch

| Prezentacje firmowe Artykuły

Funkcjonalność i wygląd dzisiejszych urządzeń coraz częściej są określane przez nieograniczoną wyobraźnię klientów. Dlatego producenci urządzeń elektronicznych szukają innowacyjnych technologii, aby sprostać tym wymaganiom. Obserwując wygląd współczesnych produktów oraz zapowiedzi światowych gigantów, możemy zauważyć, że design obudowy staje się sprawą kluczową.

JM Elektronik. Dotknij technologii QTouch

Jednym z elementów udanego projektu obudowy jest współgrający z całością interfejs użytkownika. Standardowe przyciski czy nawet skrojone na miarę klawiatury foliowe nie są już szczytem techniki.

Nowym trendem w technologii klawiatur stały się przyciski pojemnościowe. Są one coraz częściej obecne w wielu urządzeniach konsumenckich i przemysłowych. Ich właściwości zapewniają elastyczne podejście do projektowania pojedynczych przycisków i klawiatur, a tym samym wyglądu całego urządzenia.

Wyprzedzając potrzeby producentów elektroniki, Atmel przejął angielską firmę Quantum, znaną z opracowania najlepszej technologii przycisków pojemnościowych. Dzięki temu w ofercie Atmela pojawiły się układy QTouch i QMatrix. Technologia ta, oparta na metodzie transferu ładunku, zapewniającej stabilną pracę podczas zmian temperatury, wilgotności czy na skutek starzenia się elementów systemu, jest w pełni cyfrowym sposobem pomiaru zmian pojemności.

Zastosowanie modulacji sygnałów z widmem rozproszonym pozwoliło na uzyskanie bardzo dobrej odporności na zaburzenia EM, przy jednocześnie najniższej emisji tych zaburzeń.

Morze możliwości

Oferta firmy Atmel pokrywa różne rodzaje interfejsów użytkownika: od układów o małej liczbie przycisków (1-10) - QTouch, do klawiatur matrycowych z 48 przyciskami - QMatrix. Oprócz standardowych przycisków istnieje możliwość obsługi sliderów (QSlide) i enkoderów (QWheel).

Dla przycisków pojemnościowych firma Atmel oferuje dwa rozwiązania. Pierwsze to dedykowane układy scalone. Drugim rozwiązaniem jest darmowa biblioteka programowa QTouch Library dla układów AVR i AVR32.

Dedykowane układy scalone są proste, wygodne i nie wymagają opracowywania oprogramowania. Układy QTxx i AT42xx występują w różnych wersjach, w zależności od liczby obsługiwanych klawiszy (1- 48) i rodzaju interfejsu (SPI, I2C, UART, równoległy). Najnowsze układy mają również wbudowane kontrolery LED i dodatkowe wyprowadzenia I/O.

Niewątpliwie ciekawym pomysłem Atmela było opublikowanie darmowej biblioteki programowej dla układów AVR i AVR32, dającej te same możliwości techniczne, co dedykowane układy scalone. W ten sposób można opracować własny kontroler klawiatury z technologią QTouch lub QMatrix. Obecnie biblioteka dostępna jest w wersji dla kompilatora IAR i GCC. Lista mikrokontrolerów, dla których dostępne są skompilowane biblioteki, jest sukcesywnie powiększana.

Know-how w zasięgu ręki

Podczas projektowania klawiatur pojemnościowych bardzo ważne jest umiejętne zaprojektowanie płytki PCB. Dlatego Atmel na swoich stronach dostarcza dokładne wskazówki dotyczące mechanicznych i elektrycznych aspektów tej technologii. Dostępne są również zestawy startowe i ewaluacyjne dla technologii QTouch i Qmatrix.

Warto podkreślić, że oferta jest cały czas rozwijana, a dział technologii pojemnościowej wciąż dostarcza nowych rozwiązań. Najnowsze dzieło inżynierów Atmela to maXTouch, czyli dedykowany kontroler paneli dotykowych oferujący funkcję Multi-touch, czyli wykrywania wielu dotknięć na jednym panelu.

JM Elektronik, jako dystrybutor firmy Atmel, oferuje specjalizowane układy QTouch, narzędzia ewaluacyjne oraz mikrokontrolery wspierane przez QTouch Library. Zapraszamy do kontaktu z nami.

Marcin Korus Inżynier aplikacyjny JM Elektronik

Zobacz również