Wielofunkcyjne moduły radiowe

| Technika

Wygoda komunikacji z wszechobecnymi w naszym otoczeniu urządzeniami elektronicznymi jest doceniana przez coraz większą liczbę osób. Zwłaszcza dynamicznie rozwijający się rynek urządzeń mobilnych np. smartfonów wymusza rozwój i rozpowszechnianie technologii bezprzewodowej. Firma WObit, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, proponuje do takich zastosowań wielofunkcyjne moduły radiowe.

Wielofunkcyjne moduły radiowe

Moduł radiowy Mobot-RCRUSBv2 (wersja A) komunikuje się w paśmie ISM 868 MHz. Standardowo zasięg urządzenia wynosi 100 metrów. Wpływ na jego zakres ma ukształtowanie terenu, bariery, rodzaj zamontowanej anteny oraz prędkość nadawania. Model ten jest zasilany poprzez USB, dzięki czemu łatwo może współpracować z innymi urządzeniami np. może być bezpośrednio podłączony do komputera.

Od strony komputera urządzenie jest widziane jako port COM i umożliwia komunikację jak przez standardowy przewód RS232 podłączony do złącza COM komputera. Wersja B tego modułu radiowego ma wyjście w standardzie UART TTL, dzięki czemu możliwe jest bezpośrednie podłączenie do interfejsu UART znajdującego się w większości mikrokontrolerów. Moduł ten wymaga zewnętrznego zasilania 2,8...5 VDC i pobiera przy tym prąd 15mA.

Interfejs wyjściowy UART TTL zapewnia przepustowość 57 kbps w obydwóch kierunkach. Moduł jest także wyposażony w diody LED sygnalizujące nadawanie i obieranie. Moduły radiowe firmy WObit mają możliwość zmiany takich parametrów jak numer kanału, prędkość transmisji, moc nadajnika, czułość nadajnika czy rozmiar bufora. Wszystkie te parametry można konfigurować za pomocą odpowiednich sekwencji bajtów wysyłanych przez UART.

Przykładowe zastosowania

Podstawowym miejscem aplikacji dla omówionych wyżej modułów radiowych jest robotyka. Zostały one stworzone przez konstruktorów z myślą zapewnienia bezprzewodowej komunikacji dla robotów mobilnych oraz zdalnego zarządzania robotami z poziomu komputera PC. Moduły umożliwiają m.in. komunikację pomiędzy robotem a komputerem, jak również pomiędzy kilkoma robotami mobilnymi.

Poza klasycznymi zastosowaniami w robotyce moduły radiowe Mobot-RCR mogą być jednak stosowane w wielu innych aplikacjach. W bardzo praktyczny sposób moduły radiowe Mobot-RCR zostały wykorzystane do zapewnienia bezpieczeństwa w magazynie.

Elementem wymagającym zabezpieczenia były wózki widłowe znacznie wyższe niż brama wjazdowa do magazynu, należało więc zabezpieczyć je przed przypadkowym wyjazdem z terenu magazynu i tym samym przed zniszczeniem bramy wjazdowej oraz wózka. W bramie zamontowano czujniki optyczne z serii BX oraz moduł radiowy. Na każdym z wózków zainstalowany został natomiast drugi moduł radiowy pracujący jako odbiornik.

W momencie wjazdu wózka widłowego w zakres pracy czujnika automatycznie wysyła on sygnał przekazywany przez moduł do odbiornika zamontowanego na wózku. Z odbiornika sygnał przekazywany jest do komputera pokładowego wózka widłowego i powoduje natychmiastowe zatrzymanie wózka. Inteligentne oprogramowania dla urządzeń mobilnych otwierają nowe możliwości dla zastosowania modułów radiowych.

Mając nowoczesny telefon komórkowy z odpowiednią aplikacją oraz moduły radiowe firmy WObit, a także panel HMI lub sterownik programowalny, w prosty i niedrogi sposób można zarządzać budynkiem. Aby to zrealizować, należy zainstalować moduł radiowy wraz z odpowiednim czujnikiem i sterownikiem przy elemencie, którym chcemy zarządzać, a drugi moduł radiowy zamontować do panelu operatorskiego bądź do sterownika zarządzającego całym układem.

Za pomocą odpowiedniej aplikacji na telefonie można, wysyłając sygnał do sterownika zarządzającego układem, na przykład włączać i wyłączać światło, otwierać/zamykać bramę garażową czy też podnosić i spuszczać rolety.

Do zewnętrznych zastosowań specjaliści firmy WObit zalecają specjalne wykonanie modułu zabezpieczone żywicą epoksydową (wykonanie dostępne dla ilości projektowych) zapewniające wyższy stopień ochrony oraz odporność na warunki atmosferyczne.

Przedstawione powyżej zastosowania to tylko część możliwości modułów radiowych firmy WObit. Nasi specjaliści mogą dla Państwa dobrać zarówno pojedyncze elementy, jak również zaproponować kompleksowe rozwiązania i modyfikacje do konkretnej aplikacji.

P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.
www.wobit.com.pl

Zobacz również