Obudowy przeznaczone do strefy zagrożenia wybuchem

| Energetab 2013

W rejonach występowania atmosfery wybuchowej obowiązują specjalne zalecenia bezpieczeństwa, nakazujące stosowanie osprzętu posiadającego specjalne aprobaty. Obudowy przeznaczone do pracy w warunkach zagrożenia wybuchem muszą spełniać wiele obostrzeń wynikających z dyrektywy ATEX 94/9/EC. Te z kolei przekładają się na różne metody przeciwdziałania powstawaniu zagrożenia.

Obudowy przeznaczone do strefy zagrożenia wybuchem

Każda z metod ochronnych zastosowana w obudowach musi być również odpowiednio oznaczona. Na przykład symbol Ex "o" oznacza zabezpieczenie poprzez zanurzenie w oleju urządzenia, Ex "p" - przez wprowadzenie do obudowy gazu obojętnego, Ex "q" za pomocą piasku kwarcowego.

Produkt oznaczony symbolem Ex "d" to obudowa szczelna chroniąca przed wybuchem. Tak wykonana obudowa ma zatrzymać wewnątrz iskrzenie oraz zapobiec wydostaniu się atmosfery na zewnątrz. Obudowy te są wytwarzane tak, by wytrzymać ciśnienie rzędu dziesiątek atmosfer.

Obudowy wzmocnione, o zwiększonej ochronie, oznaczone są symbolem Ex "e". Ochronę tego typu zapewnia takie ich wykonanie, które zapobiega rozprzestrzenianiu się ewentualnego iskrzenia. Znajdują one zastosowanie w ochronie listew zaciskowych, połączeń elektrycznych, gniazd lamp itp.

W przeciwieństwie do typu "d" obudowy te chronią poszczególne elementy, a nie całe układy elektryczne.

Symbolem Ex "i" oznaczane są tylko urządzenia z ochroną wymuszoną, które podczas normalnej pracy nie powodują iskrzenia. W związku z tym ryzyko powstania eksplozji jest zredukowane do niskiego poziomu. Są to tzw. obudowy iskrobezpieczne.

Symbolem Ex "m" są oznaczone obudowy zabezpieczone poprzez zalanie żywicą. Ten typ zabezpieczenia jest bardzo skuteczny, niestety żywice słabo odprowadzają ciepło, ponadto urządzenia nie mogą być naprawiane w razie ewentualnego uszkodzenia.

Obudowy poliestrowe Ex dla górnictwa

Jest to system obudów poliestrowych zabezpieczonych przed wybuchem, typu Exe/Ex ia I M1/M2, z uszczelnieniem silikonowym i śrubami imbusowymi pokrywy. Możliwe jest wyposażeniem w szyny DIN, wewnętrzne złącze uziemienia, zaciski, dławiki. Wytrzymałość tych obudów na uderzenia to 20 J. Posiadają certyfikaty IBExU, 06 ATEX 1065U.

Obudowy metalowe

Obudowy metalowe można podzielić na dwie grupy: stalowe i aluminiowe. Obudowy metalowe wykonywane są najczęściej ze stali szlachetnej ze względu na jej odporność na korozję. Dzięki prostemu procesowi technologicznemu przy ich produkcji stanowią one ważną część asortymentu obudów w wykonaniu Ex.

Najczęściej wykonywane są produkty hermetyczne, o stopniu ochronny IP65-68. Do ich uszczelnienia używane są przeważnie uszczelki silikonowe, odporne na działanie temperatury od -55°C do +100°C. Obudowy mogą być wyposażone w szyny DIN TS15 lub 35 mm, listwy zaciskowe, terminale, dławiki, płyty montażowe, wewnętrzne złącze uziemienia, płytki łączące i inny osprzęt Ex.

Drugą grupę wśród produktów metalowych stanowią obudowy aluminiowe. Najczęściej są one wykonywane w formie odlewu ciśnieniowego. Obudowy tego typu są w większości przeznaczone do pracy w warunkach zagrożenia wybuchem w strefie 2, zgodnie z wymogami dyrektywy ATEX 1063. Mogą one być wykonane jako obudowy Ex "e" oraz Ex "i". Produkty aluminiowe wymagają stosowania powłok malarskich ze względu na utlenianie się aluminium i ewentualną korozję. Obudowy do zastosowań morskich mają specjalną powłokę zapobiegającą korozji od słonej wody.

Obudowy z tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne, ze względu na łatwy proces wytwarzania, także znalazły zastosowanie przy produkcji obudów w wykonaniu przeciwwybuchowym. Najczęściej używa się poliestrów ze wzmocnieniem włóknami szklanymi oraz domieszką grafitu. Obudowy Ex z tworzyw sztucznych mogą być wyposażone w przeźroczyste wieka, co umożliwia podgląd stanu podzespołów elektronicznych bez konieczności kontrolnego otwierania lub wyprowadzania lampek kontrolnych na ich panel.

Obudowy mogą być wyposażone w plomby, które uniemożliwiają dostęp do wewnątrz chronionego urządzenia. Dla obudów z poliesteru typu CombiBox istnieje możliwość montażu na dwóch poziomach, jest prosty montaż dzięki częściowo otwartym kanałom śrub i możliwy jest montaż mieszany Ex e(ia) IIC T6.

Szafki Ex

Szafy w wykonaniu przeciwwybuchowym to wysokiej jakości systemy obudów do stosowania w obszarach występowania atmosfery agresywnej zgodnie z dyrektywami ATEX i IECEx. To także puste obudowy do montowania indywidualnego wyposażenia i skrzynki przyłączeniowe Ex e / Ex ia z zakrytymi zawiasami i blokadami z podwójnym zabezpieczeniem. Z poliestru szafki Ex Polyglas, ze stali nierdzewnej szafki Ex z zawiasami, typ IGS.

Obudowy Ex ręczne

Obudowy odporne na pękanie, z poliamidu PA12, do urządzeń ręcznych ze zredukowaną rezystancją powierzchniową < 109 Ω. Są wersje z oknem lub pełne, o ergonomicznym kształcie do ręki. Wyposażenie dodatkowe to paski naramienne, uchwyty naścienne, uchwyty do mocowania.

W obudowach istotne jest zapewnienie przyłączenia odpowiednimi przepustami doprowadzającymi przewody zasilające oraz sygnałowe, które również muszą spełniać wymogi dyrektywy ATEX. Przepusty przeważnie wykonywane są z mosiądzu niklowego oraz ze stali nierdzewnej lub poliamidu. Przepusty kablowe powinny mieć wysoki stopień ochrony, np. IP68. Są one przeznaczone do ochrony typu Ex ia i Ex e w strefach 1 i 2 oraz Ex d.

Obudowa Ex może być wyposażona w sygnalizatory świetlne oraz przyciski. Stosowanie dodatkowego osprzętu wymaga - podobnie jak w powyższym przypadku, wykonania otworów i odpowiedniego uszczelnienia obudowy. Newralgiczne znaczenie mają zarówno same dodatkowe komponenty, jak i uszczelnienie. Jednym z istotnych aspektów praktycznych jest sposób mocowania obudowy. Większość producentów zapewnia możliwość mocowania za pomocą śrub prowadzonych w szczelnych, wewnętrznych kanałach. Ważne jest, aby mocowanie zapewniało pewne trzymanie obudowy, a w przypadku jej mechanicznego oderwania, czy uszkodzenia nie powodowało rozszczelnienia i tym samym zagrożenia.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą obudów przeciwwybuchowych firmy Rose Systemtechnik GmbH dostępną na www.mera-zb.pl.

MERA ZB Sp. z o.o.
www.mera-zb.pl