Jonizatory firmy Panasonic w produkcji i serwisie elektroniki

| Technika

Postęp, jaki się dokonał się w ostatniej dekadzie w miniaturyzacji urządzeń elektronicznych, ma swoją ciemną stronę, o której producenci nie zawsze lubią mówić. Jest nią duża wrażliwość na wyładowania elektrostatyczne. ESD jest zmorą producentów elektroniki, która w związku z wysokimi wymaganiami jakościowymi zwiększa koszty produkcji i wymusza ciągłe inwestycje w ochronę układów półprzewodnikowych. Jedną z metod ochrony, a często i jedyną dostępną są jonizatory, które pozwalają walczyć z niekontrolowanym przepływem ładunków o różnych potencjałach.

Jonizatory firmy Panasonic w produkcji i serwisie elektroniki

Firma Renex, czołowy polski dystrybutor profesjonalnych rozwiązań w dla produkcji i serwisu elektroniki, jako dystrybutor jonizatorów firmy Panasonic - japońskiego giganta branży elektronicznej, wprowadził do oferty urządzenia, które pozwalają zwiększyć jakość pracy linii montażowych oraz działów serwisu, jak również obniżyć koszty związane z uszkodzeniem elementów półprzewodnikowych poprzez wyładowania elektrostatyczne. Oferowane produkty pozwalają zabezpieczyć linie produkcyjne oraz stanowiska pracy przed szkodliwym działaniem ESD, które prowadzi do obniżenia jakości produkowanych elementów elektronicznych, zwiększenia awaryjności i w konsekwencji niezadowolenia klientów.

Zasada działania jonizatora polega na rozpraszaniu w atmosferze i neutralizacji dodatnich i ujemnych jonów, które wchodzą w kontakt z naładowanymi powierzchniami. Jonizatory są dobrym, a często jedynym sposobem na rozwiązanie problemu niebezpiecznych ładunków.

W ofercie Panasonica są specjalizowane jonizatory do różnej wielkości linii montażowych oraz stanowisk pracy techników i serwisantów.

Seria ER-X dla linii produkcyjnych i montażowych

Fot. 1. Jonizator ER-X o dużej strefie działania

Podczas produkcji i montażu urządzeń elektronicznych z punktu widzenia ekonomicznego na równi z jakością liczy się także szybkość i wydajność pracy linii produkcyjnej. Aby zapewnić jak najwyższe bezpieczeństwo dla wrażliwych układów scalonych, zgodnie z obowiązującymi normami ESD, w połączeniu z bardzo wysoką efektywnością produkcji, konieczne jest zastosowanie jonizatorów o dużej strefie działania i wysokiej wydajności z serii ER-X.

W tym obszarze producent proponuje klientom aż pięć modeli, różniących się od siebie szerokością głowicy wynoszącą od 80 do nawet 640 mm. Model o szerokości 640 mm pozwala na produkowanie i montowanie urządzeń w bardzo dużej skali i krótkim czasie. W jego przypadku czas potrzebny do zbalansowania ładunków elektrostatycznych to mniej niż 1 sekunda. Jest to możliwe dzięki bardzo dużej skuteczności eliminacji ładunków niepożądanych zapewnionym przez pracę w pulsacyjnym trybie AC, przy stosunkowo niewielkim ciśnieniu sprężonego powietrza.

Każda z głowic pozwala na pracę z doprowadzonym sprężonym powietrzem o ciśnieniu do 5 barów jak również bez niego. Ma to niebagatelne znacznie dla producentów drobnej elektroniki, gdzie nawet najmniejszy strumień powietrza mogłaby spowodować zdmuchnięcie miniaturowych elementów z płytki drukowanej. Niezwykle krótki czas rozładowania ładunków elektrostatycznych pozwala na eliminowanie zagrożenia wyładowaniami, nawet w przypadku szybko przemieszczających się materiałów i już przy ciśnieniu powietrza poniżej 0,5 bara (0,05 Mpa).

Zawansowany moduł sterujący umożliwia kontrolę dwóch głowic jednocześnie. Dla każdej z osobna automatycznie dostosowuje on ilość generowanych jonów dodatnich i ujemnych, umożliwiając utrzymanie odpowiedniego balansu jednych i drugich. Wykrycie przez moduł wartości odbiegającej od ustawionej sprawia, że sterownik natychmiast reaguje emitując odpowiednio większą ilość jonów z brakującą polaryzacją dla wyrównania potencjałów. Czytelny wyświetlacz diodowy na sterowniku, pozwala sprawdzić dokładną ilość generowanych przez jonizator jonów, jak również nagromadzonych ładunków wokół samej głowicy.

To, co dodatkowo wyróżnia głowice marki Panasonic, to także możliwość personalizacji kierunku, kąta i mocy zjonizowanego powietrza oraz nieoceniona łatwość konserwacji każdego z poszczególnych elementów głowic.

Jonizator stołowy ER-F do zastosowań laboratoryjnych i małoskalowych

Fot. 2. Jonizator pistoletowy z oświetleniem LED

Idealnym urządzeniem do zabezpieczenia elementów elektronicznych laboratoriach, serwisie i podobnych stanowiskach, jest stołowy jonizator powietrza ER-F. To uniwersalne i funkcjonalne urządzenie ma niewielkie wymiary, dzięki czemu można je wykorzystać na każdym stanowisku pracy montera i serwisanta, neutralizując niebezpieczne ładunki na stanowisku pracy. Dwa tryby działania pozwalają ustawić kierunkowy nadmuch zjonizowanego powietrza na miejsce operacyjne, bądź nadmuch o szerokim strefowym polu, zapewniając przepływ jonów i neutralizację ładunków na całej powierzchni roboczej stanowiska.

Jonizator stołowy do efektywnej pracy nie wymaga doprowadzania sprężonego powietrza, a duża efektywność neutralizacji w zakresie ±2 kV pozwala na znaczne obniżenie kosztów zabezpieczenia stanowiska pracy przed ESD, idące w parze z podwyższeniem bezpieczeństwa wrażliwych elementów półprzewodnikowych. W zależności od potrzeb, operator ma możliwość płynnej regulacji przepływającego powietrza, a w przypadku konserwacji, łatwa w demontażu obudowa sprawi, że czas konserwacji to tylko kilka chwil.

Jonizator stołowy Panasonic ER-F to dzisiaj obowiązkowy element każdego profesjonalnego stanowiska pracy elektronika jak również nieodzowny element każdego miejsca, w którym zajmujemy się układami półprzewodnikowymi, niezależnie czy jest to montaż, serwis czy dział pakowania.

Jonizator pistoletowy EC-G02

Fot. 3. Jonizator stołowy ER-F

W wielu przypadkach dopiero zapewnienie jonizatora pistoletowego pozwala na skuteczne i efektywne pozbycie się ładunków elektrostatycznych z montowanej bądź naprawianej elektroniki. Jonizator pistoletowy to narzędzie, które pozwala na kierunkowe i niezwykle szybkie, nie trwające dłużej niż pół sekundy, pozbycie się niepożądanych ładunków z elementów elektronicznych i płytki drukowanej.

Jonizator pistoletowy EC-G02 to urządzenie, które wymaga doprowadzenia sprężonego powietrza. Ma solidnie wykonany kompaktowy uchwyt pistoletowy, który pozwala na bardzo swobodne ruchy urządzenia, w żaden sposób nieograniczające komfortu pracy. Pistolet zapewnia bezpośrednią emisję zjonizowanego powietrza o regulowanym ciśnieniu strumienia nadmuchu w zakresie 0,5-5 barów, w jednym z trzech dostępnych trybów pracy.

Tryb pulsacyjny długi, pozwala na zneutralizowanie jonów ujemnych i dodatnich, jak również pozbycie się zbierającego się w urządzeniach elektronicznych kurzu, który również zwiększa gromadzenie się ładunków, długimi pulsacyjnymi emisjami sprężonego i zjonizowanego powietrza. Może to być szczególnie przydatne podczas pracy serwisu, gdzie urządzenia często pracują u klientów w niesprzyjających warunkach, w których nagromadzenie zabrudzeń i kurzu we wnętrzu urządzeń elektronicznych jest właśnie bardzo wysokie.

Drugi tryb pracy pulsacyjny krótki, może być użyty w podobnych sytuacjach, jak w przypadku opisywanego pierwszego trybu, jednak w odniesieniu do zupełnie innej kategorii produktów, kiedy nie można sobie pozwolić na długą emisję powietrza pod ciśnieniem, które mogłoby doprowadzić do mechanicznych uszkodzeń delikatnych elementów sprzętu.

Operator korzystający z jonizatora pistoletowego Panasonic EC-G02 ma również możliwość skorzystania z trybu ciągłego, w którym za pomocą ręcznie obsługiwanego spustu, kontroluje siłę, kierunek i czas emisji zjonizowanego powietrza. W przypadku tego produktu czas potrzebny do neutralizacji ładunku jest niezwykle krótki i nie przekracza 0,5 s, co zapewnia efektywną i skuteczną ochronę każdego elementu elektronicznego podczas pracy na stanowisku monterskim lub serwisowym.

Dodatkowo urządzenie wyposażone zostało w oświetlacz z białą LED, pozwalający na jeszcze dokładniejszą kontrolę obsługiwanego obszaru. Oświetlenie te można uruchomić na stałe, bądź zsynchronizować ze spustem jonizatora. Producent zadbał też o prostą w przeprowadzeniu, samodzielną konserwację jonizatora pistoletowego, dzięki czemu utrzymanie urządzenia w czystości jest łatwe i bezproblemowe.

Jonizator pistoletowy EC-G02 to urządzenie, bez którego żadne profesjonalne stanowisko montażowe i serwisowe nie może się obejść. Wysoka skuteczność i krótki czas neutralizacji ładunków statycznych w połączeniu z ergonomią samego urządzenia, niezwykle ułatwia pracę technikowi i doskonale zabezpiecza urządzenia elektroniczne przed ESD.

Renex
www.renex.com.pl