Jak prawidłowo dobrać endoskop?

| Technika

Technologia umożliwiająca wprowadzenie kamery i źródła światła do trudno dostępnych miejsc znalazła zastosowanie w aplikacjach przemysłowych i produkcyjnych, dzięki czemu w znaczny sposób ułatwiła pracę techników, służb utrzymania ruchu, mechaników oraz innych pracowników technicznych.

Jak prawidłowo dobrać endoskop?

Podstawowymi atrybutami endoskopów są rozdzielczość optyczna, średnica sondy, sposób ogniskowania, głębia ostrości, pole widzenia i długość przewodu. Rozdzielczość optyczna to parametr opisujący zdolność do przedstawiania szczegółów, jakie są rejestrowane przez sondę. Ma ona wpływ przede wszystkim na jakość wyświetlanego obrazu.

Jeżeli monitor ma rozdzielczość znacznie większą niż sonda, obraz będzie niewyraźny. Jeżeli natomiast obraz rejestrowany ma większą rozdzielczość niż rozdzielczość monitora, obraz wyświetlany w granicy głębi ostrości będzie wyraźny, a szczegóły łatwo rozpoznawalne. Kolejnym niezmiernie ważnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest głębia ostrości. Określa ona zakres odległości, w jakim optyka sondy rejestruje obraz z największą ostrością. Poniżej i powyżej tej granicy obraz może być rozmazany.

Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia należy zastanowić się nad długością i średnicą sondy pomiarowej. Kupno sprzętu zgodnie z tymi parametrami uzależnione jest od aplikacji, w jakich endoskop będzie użytkowany. Na przykład w mechanice pojazdowej bardzo ważnym parametrem jest średnica sondy - podczas inspekcji wnętrza komory silnika wymagana jest jak najmniejsza średnica sondy, a jej długość nie ma większego znaczenia.

Natomiast odwrotna sytuacja ma miejsce w inspekcji np. rur kanalizacyjnych - tutaj średnica sondy jest parametrem mniej ważnym, natomiast przewód powinien być jak najdłuższy. Wybór odpowiedniego urządzenia jest zatem uzależniony od tego, gdzie i jak będzie stosowany. Endoskopy są dobrym rozwiązaniem na linii produkcyjnej, dzięki nim można szybko sprawdzić np. grań spoiny od wewnątrz. Nie zastąpią one oczywiście badań ultradźwiękowych czy rentgenowskich, jednak pomiar za pomocą endoskopów pozwala na szybką ocenę pierwszych egzemplarzy wychodzących z linii produkcyjnych.

Dzięki temu na wczesnym etapie można już wykryć wady. Ponadto endoskop może być przydatny w przypadku potrzeby inspekcji przestrzeni za obudowami maszyn i otrzymania dostępu do płytek drukowanych sterowników w celu zbadania elementów elektronicznych. Istotną funkcją endoskopu, dającą swobodę obsługi przy inspekcji, jest również możliwość sterowania końcówką pomiarową. Sterowanie odbywa się wówczas podczas inspekcji, a nie trzeba ustawiać go przed pomiarem. Urządzenia te zatem doskonale sprawdzą się w doraźnej kontroli mechanizmów i elementów wewnątrz obudów.

Wyświetlacz

Endoskopy można podzielić ze względu na budowę na wersje bez wbudowanego wyświetlacza, gdzie obraz wyświetlany jest na komputerze i te, które mają wbudowany wyświetlacz, a obraz wyświetlany jest bezpośrednio na urządzeniu. Te pierwsze zwykle są prostymi urządzeniami z przewodem USB dołączanym do komputera i sprawdzą się w szybkich pomiarach na niewielkich przestrzeniach i obiektach.

Dzięki nim można przeprowadzać szybkie rutynowe lub doraźne badania obiektu. Ponadto ze względu na niską cenę sprawdzą się podczas niewielkich napraw np. sprzętu AGD. Endoskopy z wbudowanym monitorem mają znacznie więcej funkcjonalności. Przede wszystkim nie trzeba nosić ze sobą dodatkowego sprzętu w postaci laptopa. Ponadto są one bardzo zróżnicowane pod względem funkcji, co pozwala na dobranie endoskopu do indywidualnych potrzeb.

Dzięki tym urządzeniom można oszczędzić dużo czasu np. podczas montażu lub demontażu maszyn i obudów, sprawdzania stanu połączeń zębatych, łożysk oraz innych elementów. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by funkcje endoskopów oraz wartości ich parametrów technicznych były dopasowane i wykorzystywane do odpowiedniego zastosowania.

Conrad Electronic Sp. z o.o.
www.conrad.pl

Zobacz również