Marki własne, czyli dobra jakość za niewielką cenę

| Technika

Pro-Power to marka własna firmy Farnell element14, w ramach której oferowane jest ponad 5000 produktów, takich jak: kable, taśmy, złącza, elementy mocujące, akcesoria do montażu szaf, etykiety zabezpieczające, zasilacze, transformatory oraz produkty chemiczne i klejące. Poniżej prezentujemy dwa środki chemiczne: Pro-Power Label Remover i Epoxy Composite z tej grupy oraz pokazujemy kolejne dwa przyrządy pomiarowe z prezentowanej w ubiegłym miesiącu marki Tenma.

Marki własne, czyli dobra jakość za niewielką cenę

Generator arbitralny Tenma 72-2500

Tabela 1. Podstawowe parametry generatora arbitralnego Tenma 72-2500

Generator arbitralny Tenma 72-2500 jest przyrządem wykorzystującym technikę DDS do tworzenia niemal dowolnych przebiegów dostępnych na wyjściach 2 kanałów. Rozdzielczość częstotliwościowa przebiegu sięga 10-6 Hz (1 µHz), natomiast napięcie wyjściowe jest ustalane z rozdzielczością 14 bitów.

Zakres napięcia wyjściowego rozciąga się od 1 mVpp do 10 Vpp na obciążeniu 50 Ω oraz od 2 mVpp do 20 Vpp na obciążeniu 1 MΩ. Częstotliwość przebiegu wyjściowego wynosi do 60 MHz dla przebiegu sinusoidalnego i do 25 MHz dla przebiegu prostokątnego. Jak przystało na generator arbitralny, użytkownik ma możliwość ustawiania stromości zboczy i współczynnika wypełnienia przebiegu prostokątnego.

Pamięć generatora arbitralnego mieści maksymalnie 1000 punktów definiowanego przebiegu i pozwala na zapisanie 48 przebiegów. Jeśli jest to mało, to do zapisania definicji przebiegów można również użyć pendrive, o czym będzie mowa dalej. Typowe przebiegi, takie jak: sinusoidalny, piłokształtny, trapezoidalny, prostokątny i impulsowy można załączyć za pomocą pojedynczego naciśnięcia przycisku umieszczonego pod wyświetlaczem. W ten sam sposób można również uruchomić generator szumu i generator arbitralny.

Menu użytkownika jest obsługiwane w sposób dobrze znany z oscyloskopów cyfrowych. Obok wyświetlacza są zamontowane dwa rzędy przycisków - poziomy i pionowy. Producent nazywa je w instrukcji przyciskami "soft", ponieważ ich funkcje zmieniają się zależnie od kontekstu, a odpowiednie etykiety są pokazywane na ekranie LCD.

Oprócz przycisków generator wyposażono również w klawiaturę numeryczną, co bardzo przyśpiesza wprowadzanie wartości oraz pokrętło z przyciskiem i klawisze kursora lewo/prawo. Przycisków jest sporo jak na niewielki panel czołowy, ale dzięki temu można sprawnie poruszać się po menu i wprowadzać parametry.

Złącza wyjściowe dwóch niezależnych kanałów oraz przebiegu synchronizującego są typowe - 50-omowe gniazda BNC. Nad nimi umieszczono przyciski umożliwiające ich włączanie/wyłączanie oraz przycisk wyzwalania ręcznego. Dodatkowo, stan odpowiedniego wyjścia lub status wyzwalania są sygnalizowany za pomocą podświetlania odpowiedniego przycisku.

Ważną funkcję pełni gniazdo interfejsu USB umieszczone po lewej stronie panelu czołowego. Można w nim umieścić pendrive z partycją FAT16 lub FAT32, na którym przyrząd może zapisywać dane lub pobierać z niego parametry predefiniowanych przebiegów.

Generator jest wyposażony w kolorowy wyświetlacz graficzny o przekątnej 4,3 cala. Służy on do obsługi menu użytkownika, prezentuje status urządzenia, wyświetla generowane przebiegi oraz inne informacje, rozróżniając oba kanały przyrządu za pomocą kolorów.

Przebieg wyjściowy z generatora może być nie tylko generowany za pomocą techniki DDS, ale również modulowany wewnętrznie za pomocą dowolnego, tworzonego przez instrument przebiegu oraz przy użyciu zewnętrznych źródeł sygnału. Te źródła dołącza się do gniazd BNC zamontowanych na tylnej ściance generatora.

Przebieg wyjściowy można modulować sygnałem analogowym (rodzaje modulacji analogowej: AM, FM, PM, PWM) lub cyfrowym (ASK, PSK, FSK). W wypadku zewnętrznej modulacji analogowej, jej głębokość lub dewiację ustawia się za pomocą poziomu sygnału wejściowego (dopuszczalna amplituda ±5 V). W ten sam sposób kontroluje się amplitudę, częstotliwość i fazę sygnału wyjściowego w wypadku zewnętrznej modulacji cyfrowej. W trybach Burst i Sweep na wejście generatora doprowadza się impuls wyzwalający o amplitudzie TTL, który może być bramkowany.

Na tylnej ściance znajdziemy też wejście i wyjście oznaczone "10 MHz". Wejście służy do doprowadzenia zewnętrznego przebiegu referencyjnego o częstotliwości 10 MHz, natomiast wyjście umożliwia generatorowi Tenmy jego dostarczanie do innych urządzeń, na przykład - kolejnych generatorów arbitralnych pracujących synchronicznie.

Producenci nowoczesnych przyrządów pomiarowych "rozpieścili" użytkowników umożliwiając ich kontrolowanie za pomocą komputera PC. Nie inaczej jest w generatorze arbitralnym Tenmy, który można dołączyć do nadzorującego jego pracę komputera za pomocą interfejsu USB.

Gniazdo interfejsu jest zamontowane na tylnej ściance, co moim zdaniem jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ kabel interfejsowy nie będzie nam przeszkadzał na stole. Zaletą jest też fakt, że producent wyposażył generator w dwa złącza USB - oddzielne dla pamięci masowej i interfejsu kontrolnego. W niektórych przyrządach służy do tego pojedyncze gniazdo, co nie jest zbyt wygodne.

O zaletach generatora arbitralnego Tenmy w porównaniu z generatorem funkcyjnym w dużej mierze decyduje nie tylko możliwość generowania przebiegów o różnym kształcie, ale tez dostępne opcje modulacji. Jak wspomniano, jako przebiegi modulujące i modulowane mogą być użyte wszystkie sygnały tworzone przez generator i w dowolnej kombinacji.

Można też przy tym modulować przebieg wyjściowy za pomocą źródła zewnętrznego, co daje dodatkowe możliwości. Dostępne rodzaje modulacji powinny zadowolić nawet wybrednych użytkowników. Oprócz modulacji analogowej AM (amplitudowa), FM (częstotliwościowa), PM (fazowa) mamy do dyspozycji ASK (kluczowanie amplitudy), FSK (kluczowanie częstotliwości), PSK (kluczowanie fazy) oraz PWM (modulację szerokości impulsu).

Wszystkie parametry modulacji za pomocą wewnętrznych sygnałów ustawia się z menu użytkownika, a odpowiednie informacje są wyświetlane na ekranie. Jak wspomniano wcześniej, w razie konieczności mogą być wykorzystane wejścia zewnętrznych źródeł modulujących i synchronizujących.

Preparat do usuwania naklejek

Spray do odklejania naklejek PPC 108 dostarczany jest w biało-niebieskiej puszce o pojemności 200 ml z cienką rurką ułatwiającą dozowanie. Środek jest bezpieczny dla większości plastików i można go używać na praktycznie wszystkich twardych powierzchniach. Dobrze rozpuszcza typowe naklejki i jest dosyć wydajny. Cena środka to obecnie niecałe 32 zł netto, ale przy większych zamówieniach spada poniżej 25 zł za 200 ml.

Dwuskładnikowa żywica epoksydowa

Pro-Power Epoxy Composite PX771FF to dwuskładnikowa czarną, jednolita masę, której czas zastygania wynosi od 12 do 48 godzin, w zależności od temperatury otoczenia. Po zaschnięciu ma silne właściwości adhezyjnie i jest bardzo odporna na uderzenia. Nie jest toksyczna, jej współczynnik temperaturowej rozszerzalności liniowej to ok. 70...90 ppm/C i jest dobrym izolatorem i jest w stanie odseparować napięcie 15 kV na każdy milimetr warstwy masy. Dostarczana jest z dozownikiem do montażu na tubkach trzyma się stabilnie.

Dzięki umieszczonym na całej jego długości spiralnym łopatkom, substancje wyciskane z tubek bardzo dobrze się mieszają. Przeźroczysty utwardzacz tworzy z czarną żywicą jednolitą masę, którą - za pomocą cienkiej końcówki dozownika - można dosyć dokładnie nakładać nawet w trudnodostępne miejsca. Jest przeznaczona do klejenia i zalewania urządzeń.

Kalibrator prądowy Tenma 72-6694

Tabela 2. Podstawowe parametry kalibratora Tenma 72-6694

Kalibrator prądowy to przyrząd, który przyda się przy testowaniu i uruchamianiu urządzeń wyposażonych w interfejs pętli prądowej w urządzeniach automatyki prądowej. Można powiedzieć, że jest to źródło prądowe, które w opisywanym przyrządzie może pracować w trybie "source" zasilając testowany obwód.

Całą trudność stanowi zapewnienie jego dużej dokładności i stabilności, aby faktycznie mogło ono pełnić rolę kalibratora. Dodatkowo, w większości wypadków, aby zastosowanie takiego kalibratora miało w ogóle sens, aby rzeczywiście przydał się on do czegoś, jego prąd wyjściowy musi być precyzyjnie regulowany i stabilizowany w całym zakresie temperatury pracy, a wartość tego prądu musi być wskazywana za pomocą wyświetlacza lub miernika wychyłowego.

W kalibratorze Tenmy zdecydowano się na sterowanie i kontrolę za pomocą układu cyfrowego, o czym świadczy wyświetlacz cyfrowy. Rezystancja wejściowa współpracującego (zasilanego przez źródło) urządzenia nie może być mniejsza niż 500 Ω, co przy maksymalnym prądzie wyjściowym wynoszącym 24 mA sugeruje napięcie występujące na zaciskach rzędu 12 V.

W źródle prądowym zakłada się co prawda, że napięcie wyjściowe może nawet sięgać nieskończoności, ale każdy praktyk wie, że to tylko założenie teoretyczne. Opisywany kalibrator Tenmy przyda się na przykład do symulowania pracy czujnika natężenia światła, miernika napięcia, siły i innych stosowanych w automatyce domowej i przemysłowej.

Oprócz tego będzie można sprawdzić jak dla przykładu zareaguje oprogramowanie sterownika PLC na zmienny sygnał pętli prądowej oraz dokonać precyzyjnej kalibracji przetwornika A/C sterownika maszyny, inteligentnego budynku i innych.

Kalibrator Tenmy kształtem obudowy przypomina multimetr. Podobnie jak on ma wyświetlacz umieszczony w górnej części, jednak różni się brakiem selektora do wyboru funkcji pomiarowej. Jego miejsce zajmuje pokrętło umożliwiające regulowanie prądu wyjściowego.

Zakresy prądowe przyrządu zmienia się za pomocą przełącznika suwakowego umieszczonego po lewej stronie. Pozwala on wybranie zakresu 0...19,99 mA umożliwiającego precyzyjną regulację z krokiem 0,01 mA lub 0...24 mA, który jest nieco bardziej "zgrubny" - prąd można ustawiać z krokiem 0,1 mA. Nastawa jest wskazywana na dużym, czytelnym wyświetlaczu.

Kalibrator dołącza się do obwodu mierzonego za pomocą przewodów zakończonych krokodylkami. Umożliwia to wygodne "złapanie" praktycznie każdego obwodu. Duży, czytelny wyświetlacz LCD ma cyfry o wysokości 13 mm. Przyrząd próbkuje wartość prądu wyjściowego z okresem 0,4 sekundy. Zasilanie stanowi 9-woltowa bateria 6F22.

Kalibrator Tenmy nie jest przyrządem "bajeranckim", nie ma rozbudowanego menu, ale za to jest raczej niedrogi.

Farnell element14
pl.farnell.com

Zobacz również