Pierwsza na świecie cyfrowa przeglądarka 3D HD

| Technika

Firma Vision Engineering została założona w 1958 r. przez Roba Freemana, który pracował jako mechanik wyścigowy w Jaguar Racing Team. Rob Freeman jeszcze podczas pracy w teamie wyścigowym zaczął poszukiwać narzędzi, które umożliwiłyby oglądanie elementów silników bez konieczności ich demontażu. Ulepszając dostępne i konstruując własne boroskopy (endoskopy), postanowił skupić się na opracowywaniu urządzeń do wygodnej, ergonomicznej i łatwej w obsłudze inspekcji optycznej.

Pierwsza na świecie cyfrowa przeglądarka 3D HD

Efektem jego prac był wprowadzony w 1994 r. pierwszy na świecie mikroskop stereoskopowy "bez okularów", Original Mantis, zaprojektowany w celu wypełnienia luki między lupą stołową a mikroskopem. Mikroskop ten, dzięki prostocie użytkowania, ergonomii pracy oraz nowoczesnemu wzornictwu, wyznaczył nowy kierunek rozwoju wśród urządzeń do inspekcji optycznej.

Kolejnym krokiem rozwojowym firmy Vision Engineering stało się cyfrowe obrazowanie stereo 3D wprowadzone w 2019 roku na rynek w modelu DRV-Z1. Jest to wyjątkowy, zaawansowany, stereoskopowy system prezentacji obrazu zaprojektowany w celu zapewnienia w pełni interaktywnego, naturalnego wyświetlania obrazu trójwymiarowego. W przeciwieństwie do większości nowych technologii, w tym przypadku prezentowany jest obraz rzeczywisty. Jest tak, ponieważ w odróżnieniu od każdego tradycyjnego przemysłowego mikroskopu cyfrowego, DRV-Z1 nie ma ekranu: obraz 3D unosi się przed lustrem w doskonałej szczegółowości. Rozwiązanie to, określane jako technologia 3D bez okularów (DRV – Deep Reality Viewer 3D), jest wynikiem ciągłych inwestycji Vision Engineering w rozwój optyczny i cyfrowy. DRV-Z1 ma wiele zalet związanych z ergonomią pracy, takich jak swoboda ruchów głowy, naturalny widok przedmiotu, wygodna pozycja pracy oraz brak przeszkód do korzystania przez osoby noszące okulary korekcyjne, co pomaga w uzyskaniu jeszcze lepszej jakości produktów.

Dlaczego ergonomia pracy jest ważna?

Mówiąc wprost, ergonomia jest nauką projektowania środowiska pracy i produktów dopasowanych do fizjonomii osób, które z nich korzystają. Ergonomia poprawia tym samym bezpieczeństwo, komfort i wydajność. Konstrukcja urządzenia DRV-Z1 jest rozwiązaniem, które sprzyja utrzymaniu odpowiedniej postawy użytkownika, kręgosłup znajduje się w naturalnym położeniu, co zapobiega powstawaniu wad postawy. Duża odległość robocza i szeroki zoom pozwala na duży wachlarz zastosowań. Doskonała percepcja głębokości wspiera precyzję pracy i nie męczy oczu.

Nowe poziomy współpracy

DRV-Z1 to nie tylko pierwszy szeroki cyfrowy ekran 3D Full HD. Urządzenie pozwala także na zdalne oglądanie, przechwytywanie i udostępnianie dokładnie takich samych obrazów 3D w sieci co w czasie rzeczywistym. Stwarza to zupełnie nowe możliwości współpracy w ramach jednej firmy bądź projektu. Komponenty, części i produkty mogą być oglądane w czasie rzeczywistym, obrazy można wymieniać pomiędzy firmami, działami, klientami, producentami, projektantami i dostawcami w całej organizacji. DRV-Z1 umożliwia szybsze i dokładniejsze raportowanie, współpracę i doradztwo, przyczyniając się do podejmowania szybszych i bardziej świadomych decyzji.

 

Maciej Rybski
inżynier sprzedaży w PB Technik
tel. 22 615 83 44, www.pbtechnik.com.pl

Zobacz również