Biznesowe podejście w wyborze kontraktowego dostawcy elektroniki – na czym polega i jakie przynosi korzyści?

| Technika

Firmy elektroniczne korzystające z kooperacji w produkcji elektroniki mają do wyboru dostawców realizujących usługę kompleksową bądź takich, którzy oferują jedynie wybrane części usługi EMS. W tym artykule przedstawiona została synteza wad i zalet obu takich podejść w biznesie.

Biznesowe podejście w wyborze kontraktowego dostawcy elektroniki – na czym polega i jakie przynosi korzyści?

Wiele firm latami unika zmian w organizacji biznesu i trwa niezmiennie przy dawno temu wypracowanych procedurach. Niechęć do zmian wynika z wielu czynników, od zwykłej inercji w działaniach po brak czasu wymagany do tego, aby przemyśleć głębiej dany temat. Z uwagi na ten ostatni powód proponujemy zapoznanie się z kompaktowym zestawieniem głównych czynników wiążących się z wymienionymi dwoma podejściami do organizacji współpracy. Jesteśmy przekonani, że pokazana w tekście tabela stanie się inspiracją do dalszej pogłębionej analizy.

Na co się zdecydować?

Ocena, który model biznesowy oferowany przez dostawcę elektroniki będzie najkorzystniejszy dla firm poszukujących takich partnerów, może zostać wykonana w oparciu o porównanie zawarte w tabeli, które zawiera biznesowe kryteria związane z wyborem dostawcy.

Przedstawione tam kryteria obejmują większość istotnych zagadnień, także te, na które zwykle są pomijane. Niestety najczęściej myśli koncentrują się na kosztach, czyli wybór dostawcy podyktowany jest jedynie ceną danej usługi. Jest to czynnik racjonalny, natomiast w praktyce może okazać się, że koszty całkowite (TCO) będą dużo wyższe, niż przewidywaliśmy. Nie wyceniamy bowiem naszego zaangażowania, czyli wartości poświęconego czasu i zakresu dodatkowych czynności, które związane są z obsługą opóźnień, reklamacji oraz koordynacji dostaw od kilku dostawców. W efekcie te dodatkowe wydatki operacyjne "rozmywają" się i w sposób niejawny znacząco wpływają na proces i koszty produkcji.

Planując działania, warto zatem szerzej spojrzeć na wybór dostawcy elektroniki i przeanalizować, jak kompleksowa i niezawodna usługa usprawniłaby funkcjonowanie firmy. Wdrożenie biznesowego podejścia i wybór właściwego kontraktowego dostawcy pozwoli zoptymalizować wiele procesów w zakresie zakupów, logistyki i wreszcie produkcji. To nie tylko oszczędność środków, ale i naszej uwagi oraz czasu, a co za tym idzie, większe skupienie na rozwoju własnej działalności.

 

Printor Sp z o.o.
tel. 42 652 79 44
eprintor@printor.pl
www.printor.pl

Zobacz również