MEAN WELL HDR – nowa seria zasilaczy na szynę DIN

| Technika

Doskonale znana na całym świecie seria zasilaczy na szynę DIN firmy Mean Well DR jest wycofywana z rynku. Od ich debiutu minęło dobrych kilkanaście lat (2002–2003), a mimo to wciąż cieszyły się i cieszą ogromną popularnością wśród firm instalatorskich. W tym czasie zmieniło się wiele – począwszy od topologii wykonywania zasilaczy impulsowych, kończąc na elementach bazowych wykorzystywanych przy ich budowie takich jak diody czy tranzystory. Również technika posunęła się tak znacząco do przodu więc oczywistym wydaje się fakt wprowadzenia nowszych, lepszych, bardziej nowoczesnych serii. Przykładem może być rodzina HDR.

MEAN WELL HDR – nowa seria zasilaczy na szynę DIN

Prosty montaż i niewielkie wymiary

Rozdzielnice elektryczne są od wielu lat stosowane zarówno w instalacjach domowych (w postaci niewielkich skrzynek nad- i podtynkowych), jak i dużo większych systemów szaf przemysłowych. Urządzenia te powinny cechować się przede wszystkim prostotą konstrukcji, bezpieczeństwem, niezawodnością jak i niewielkimi rozmiarami czy też możliwością dalszej rozbudowy. Podążając tą myślą, warto zwracać uwagę na to, aby urządzenia umieszczane w rozdzielnicach również zapewniały bezproblemowy montaż, późniejszą wygodną obsługę oraz ewentualną możliwość wymiany. Z punktu widzenia instalatora jak i późniejszej obsługi cechy te wydają się być kluczowe. Firma Mean Well – jeden ze światowych producentów zasilaczy (m.in. na szynę DIN) podążając za światowym trendem miniaturyzacji oraz ujednolicenia oferty wprowadził na rynek serię zasilaczy – HDR (fot. 1).

 
Fot. 1. Zasilacz Mean Well HDR-15

Jednostki o mocy od 12 do 150 W wyróżniają się wąską obudową (1 moduł montażowy dla HDR-15, 2 moduły HDR-30, 3 moduły HDR-60, 4 moduły HDR-100, 5 modułów – HDR-150), dzięki czemu mogą być stosowane w aplikacjach, gdzie ilość miejsca zajmowanego przez zasilacz odgrywa znaczącą rolę. Dzięki zastosowaniu uniwersalnej jednostki instalatorzy mogą znacznie prościej, bez zbędnych obliczeń dobrać odpowiednią liczbę zasilaczy do danej rozdzielnicy (fot. 2).

Zasilacze wykonane są w izolacji klasy II (brak konieczności uziemiania). Dostępne napięcia wyjściowe HDR to 5, 12, 15, 24 oraz 48 V. Warto w tym momencie wspomnieć, że model HDR-15- 48 jest jedynym na rynku, który łączy w sobie kompaktowy rozmiar, niewielką moc wyjściową oraz napięcie 48 VDC – szczególnie przydatne w rozwiązaniach typu PoE.

Zasilacze serii HDR mają szeroki zakres napięcia wejściowego (85–264 VAC), cechują się ponadto niewielkim poborem mocy bez obciążenia (<0,3 W) oraz możliwością regulacji napięcia wyjściowego wbudowanym potencjometrem. Zakres temperatury pracy zawiera się w przedziale od –30 do +70ºC, a osiągana sprawność dochodzi do 87% – co przy niewielkiej mocy urządzenia jest bardzo dobrym wynikiem. Warto podkreślić również bardzo atrakcyjny stosunek jakości do ceny zasilacza. W tabeli 1 zestawiono porównanie standardowych zasilaczy Mean Well DR oraz HDR.

 
Fot. 2. Seria HDR doskonale sprawdzi się przy montażu rozdzielnic

Seria HDR z powodzeniem znajduje zastosowanie w automatyce przemysłowej, budynkowej, instalacjach domowych oraz wszędzie tam, gdzie liczy się niezawodność oraz pewność zasilania. Urządzenia można znaleźć w ofercie autoryzowanego dystrybutora marki Mean Well – firmy Elmark Automatyka.

 

Elmark Automatyka S.A.
www.meanwell.elmark.com.pl

Zobacz również