Urządzenia technologiczne do produkcji prototypowej i małoseryjnej

| Technika

Dynamiczny rozwój technologii w elektronice przyczynia się coraz częściej do poszukiwania przez producentów sprzętu umożliwiającego szybką produkcję projektowanych urządzeń. Do takich zadań przeznaczone są specjalne maszyny ukierunkowane na sprawną realizację małych serii. Dzięki takiemu rozwiązaniu projekt komputerowy bardzo szybko zamienia się w realny produkt, który można poddać koniecznym testom.

Urządzenia technologiczne do produkcji prototypowej i małoseryjnej

Najprostszym rozwiązaniem do realizowania tego typu projektów jest zakup zestawu składającego się z ręcznej drukarki szablonowej, małego nastołowego automatu montażowego oraz kompaktowego pieca lutowniczego. W przypadku naszej firmy w ofercie znajduje się zestaw startowy nazywany SMT Start. W jego skład wchodzą trzy urządzenia: ręczna drukarka szablonowa SMT BASE 3040, automat montażowy SMT BASE 48 i piec lutowniczy HR-10.

Drukarka

Drukarka zapewnia obsługę pola roboczego o wymiarach 300×400 mm z możliwością montażu płytek dwustronnych. Zestaw podstawowy zawiera ponadto niezbędne piny oraz mocowania do płyt. Drukarka ma możliwość regulacji wysokości szablonu, jak również zapewnia pełne pozycjonowanie w osiach x, y, θ. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskuje się dużą dokładność nadruku i jego powtarzalność. Nanoszenie pasty lutowniczej odbywa się ręcznie przez operatora, lecz przy produkcji prototypowej jest to dopuszczalne. Idealnym uzupełnieniem drukarki okazuje się rama samonapinająca, którą firma SMT-TECH ma w swojej ofercie od kilku lat. Zapewnia ona prawidłowe naprężenie szablonu dzięki specjalnie zaprojektowanemu systemowi pneumatycznego naciągu, a prosta obsługa pozwala na bezproblemowe użytkowanie. Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania ram zarówno do drukarek automatycznych, jak i ręcznych. Należy tu wspomnieć także o korzyściach finansowych, gdyż koszt samego sita potrafibyć o kilkaset złotych mniejszy od tego samego sita wklejonego w sztywną ramę.

Automat montażowy

Automat montażowy SMT-BASE48 to urządzenie określane jako "ready to work". Kupujący, decydując się na jego zakup, otrzymuje zintegrowany system podajników wraz z wbudowanymi tackami na komponenty typu IC. Automat daje również możliwość zainstalowania dodatkowej tacy na komponenty IC oraz podajnika wibracyjnego. W standardzie komponenty montowane są za pomocą dwóch ssawek, które można dowolnie wymieniać w zależności od montowanych podzespołów. SMT-BASE 48 wyposażony został w dwie kamery, dzięki którym rozpoznawane elementy nie wymagają mechanicznego pozycjonowania, a dodatkowa kontrola obecności podzespołu za pomocą podciśnienia kontroluje poprawność montażu. Oprogramowanie maszyny zostało również znacznie uproszczone, dzięki czemu użytkownik ma możliwość bardzo szybkiego pisania programów bezpośrednio na maszynie, jak również za pomocą programu offline dostarczanego w standardzie.

Wszystko to zostało zaprojektowane, by urządzenie było kompaktowe, dzięki czemu waga jest niewielka – około 75 kg – przy wymiarach 150×80 cm. Pozwala to ustawić automat praktycznie na każdym stole roboczym. W przypadku dostępności urządzenia w magazynie w Polsce uruchomienie produkcji może odbyć już się 24 h od złożenia zamówienia.

Piec lutowniczy

Piec lutowniczy HR-10 to nowoczesny sprzęt zaprojektowany przez specjalistów z Europy. Sterowanie odbywa się za pomocą dostarczonego z urządzeniem bezprzewodowego kontrolera tabletu bądź ewentualnie za pomocą dowolnego smartfona poprzez komunikację Bluetooth. Piec daje możliwość pracy z płytkami w rozmiarze 200×300 mm oraz w zakresie temperatur pracy od 50 do 260°C, a jego waga wynosi około 16 kg. W celu wyeliminowania praktycznie wszystkich oparów wydobywających się podczas procesu lutowania można zastosować system filtracji. Dzięki temu tworzenie urządzeń prototypowych nawet w bardzo małych przestrzeniach nie stanowi żadnego problemu dla pracowników.

Małe serie

W przypadku, gdy sprzęt ten ma być wykorzystywana w większym stopniu do produkcji małych serii niż do wykonywania pojedynczych prototypów, wymieniony podstawowy model automatu można zastąpić urządzeniem z serii TOP.

SMT-TOP530 i SMT-TOP560 to sprzęt, którego wydajność waha się pomiędzy 4500 a 6000 cph, a liczba oraz rodzaj podajników dostosowywana jest do potrzeb klienta. Automaty TOP mają możliwość zamontowania od 30 do 60 podajników 8-milimetrowych bądź alternatywnie można wyposażać je w podajniki innej szerokości według aktualnych potrzeb, jak to ma miejsce w dużych urządzeniach produkcyjnych.

Szczegóły oferty w zakresie produkcji prototypowej można znaleźć na www. smt-tech.pl oraz po wysłaniu zapytania na e-maila, biuro@smt-tech.pl.

 

SMT-TECH
tel. 668 580 701
www.smt-tech.pl