Zaawansowana produkcja SMD dla branży oświetleniowej

| Technika

Wymagania jakościowe i techniczne stawiane liniom technologicznym do produkcji pakietów PCBA w dzisiejszych czasach powodują, że dobór właściwych urządzeń poprzedzony dokładną analizą potrzeb staje się kluczowym elementem decyzji. Od tego zależy optymalny zwrot z inwestycji (ROI), jak również możliwość kontynuowania produkcji przez wiele lat wraz ze zmieniającymi się produktami zlecanymi i kolejnymi nowymi klientami. Dlatego ważne jest, aby konfiguracja umożliwiała rozbudowę wraz z pojawiającymi się nowymi wyzwaniami.

Zaawansowana produkcja SMD dla branży oświetleniowej

Typowa produkcja elektroniki nie wymaga w praktyce wyśrubowanych technologii i każda maszyna, nawet jeżeli jest to kilkuletni model bazujący na nie najnowszych rozwiązaniach, jest w stanie sprostać potrzebom. Czasami pojawiają się jednak bardziej wymagające aplikacje, a przykładem jednej z nich jest produkcja modułów oświetleniowych LED. W tym przypadku to podejście się nie sprawdzi.

Produkcja długich modułów LED

Aby wyeliminować ręczne łączenie płytek drukowanych w moduły o długości 600, 800, 1200 czy nawet 1500 mm, stosuje się automaty o większej powierzchni roboczej. Niemniej to, że automat układa panele o długości 1200 mm, nie musi znaczyć, że tak duże jest pole robocze wykorzystywanej maszyny. W praktyce montaż wykonuje się w dwóch lub trzech krokach, montując część płytki w pierwszym etapie, aby po przesunięciu obłożyć elementami drugą i kolejną część.

Montaż LED na podłożu elastycznym

Maszyny Hanwha umożliwiają montaż LED na elastycznych podłożach FPC. Łącząc ze sobą zmontowane odcinki, otrzymujemy gotowy produkt w postaci kilkumetrowej taśmy LED.

Montaż soczewek

Jeżeli zachodzi potrzeba montażu soczewek na LED-ach, Hanwha proponuje użycie dedykowanego podajnika do komponentów pakowanych luzem i moduł montażowy do soczewek. Są one, analogicznie do komponentów SMD, układane dzięki systemowi wizyjnemu, który dba, aby były we właściwej orientacji położone na uprzednio dozowany klej.

Binowanie LED

LED-y w zastosowaniach oświetleniowych wymagają tzw. binowania, czyli dobierania ich pod względem tej samej barwy. Aby uniknąć strat, automaty Hanwha wyposażone są w odpowiednie oprogramowanie, za pomocą którego można układać komponenty o różnej barwie (binie) naprzemiennie w ustalony sposób, aby uzyskać jednakową barwę na wielu modułach.

Montaż komponentów "odd shape" i diod THT

Mimo upływu czasu na płytkach drukowanych cały czas znajdują się liczne komponenty przewlekane. W zasilaczach są to podzespoły dużej mocy i te znajdujące się pod wysokim napięciem, które nie mogą być zastąpione łatwo wersjami SMD. Stąd zazwyczaj są one montowane ręcznie, co ma niestety wpływ na jakość i osiąganą powtarzalność procesu, a także na wydajność produkcji. Aby pokonać te ograniczenia, firma Hanwha proponuje dwa rozwiązania: urządzenie SM485 wyposażone w 4 standardowe ssawki i jeden chwytak lub SM485P mające 4 chwytaki. Uzupełnieniem jest szeroka gama podajników.

Rozwiązania dla różnej skali produkcji

Wspomniane funkcjonalności są dostępne w różnych generacjach maszyn:

  • SM dla małych serii
  • Decan dla średnich i dużych serii
  • HM – dla bardzo dużych wolumenów,

w których modułowa budowa maszyny oferuje najwyższą wydajność przy najmniejszej zajętości powierzchni produkcyjnej.

Dopełnieniem szerokiej skali maszyn jest zaawansowany system do planowania i zarządzania produkcją T-Solution.

 

Tomasz Dublasiewicz, Operations & Sales Manager, Amtest Poland Sp. z o.o.

 

Amtest Poland Sp. z o.o.
https://amtest-group.com/pl/