Standard IPC/WHMA A-620

| Technika

Standard IPC/WHMA A-620 "Wymagania i akceptacje dla montażu kabli i wiązek przewodów" – określa wymagania dotyczące produkcji zaciskanych, mechanicznie zabezpieczonych i lutowanych połączeń dla zespołów kabli i wiązek przewodów. Zarówno wiązki przewodów, jak i zespoły kabli zapewniają łączność elektryczną, jednocześnie utrzymując porządek i konsolidację przewodów i kabli. Systemy te przesyłają sygnały lub energię elektryczną w większości samochodów i samolotów. Warto zapoznać się ze szczegółami tej normy.

Standard IPC/WHMA A-620

Wiązka przewodów a zespół kabli

Terminy "wiązka przewodów" i "zespół kabli" często są używane zamiennie, ale przewody i kable to nie to samo. Przewód to pojedyncza żyła przewodzącego materiału, takiego jak cyna lub miedź, która przewodzi prąd. Wiązka przewodów utrzymuje kable elektryczne i przewody w porządku, łącząc je razem. Zawiera także osłonę, która obejmuje pojedyncze kable, zwykle z tego samego materiału, który jest używany w zespole okablowania. Wiązki nie mogą chronić przewodów przed ekstremalnymi temperaturami ani tarciem między sobą, dlatego zasadniczo są używane w pomieszczeniach i są obecne w większości pojazdów. Wiele naszych codziennych produktów gospodarstwa domowego, takich jak: komputery, telewizory, monitory, kuchenki mikrofalowe i lodówki, wykorzystuje wiązki przewodów, a nie zespoły kabli, ponieważ są dostarczane z powłoką ochronną, która eliminuje konieczność dodatkowej ochrony.

Kabel to wiązka drutów skręconych lub splecionych ze sobą, która jest zawarta w pojedynczej ochronnej osłonie zewnętrznej, łączącej się jako jeden gruby drut. Zespoły kabli zapewniają tym samym skuteczniejszą ochronę, utrzymując komponenty w wytrzymałej osłonie zewnętrznej. Chronią wszystkie produkty w najbardziej ekstremalnych warunkach środowiskowych i przy zmianach temperatury, dzięki czemu idealnie nadają się do użytku na zewnątrz. Zespoły kabli zapewniają wysoki poziom odporności na czynniki zewnętrzne (np. ciepło, kurz i wilgoć) oraz chronią żyłę i kable przed tarciem i korozją. Wiele gałęzi przemysłu ciężkiego, takich jak: medycy na, wojsko, lotnictwo i budownictwo, na ogół wykorzystuje zespoły kabli w swoich procesach produkcyjnych, ponieważ doskonale nadają się one do szybkiego przesyłania danych.

Czym jest IPC/WHMA A-620

Standard IPC/WHMA A-620 opisuje materiały, metody, testy i kryteria akceptacji do produkcji połączeń zaciskanych, zabezpieczonych mechanicznie i lutowanych. Określa również czynności montażowe związane z zespołami kabli i wiązek przewodów. IPC WHMA A-620 zawiera szczegółowe wymagania dotyczące przewodów, między innymi: zdejmowania izolacji, uszkodzeń żył i przecięć końcówek, deformacji przewodów, splotów, uszkodzeń izolacji, końcówek lutowanych, środkowego zakończenia przewodu, połączenia lutowanego, cynowania, zakończeń (wieżyczka i prosty sworzeń), przewodu półsztywnego koncentrycznego.

Intencją tego standardu jest poleganie na metodologii kontroli procesu w celu zapewnienia stałego poziomu jakości podczas wytwarzania produktów.

Jak korzystać z IPC/WHMA A-620?

Korzystanie ze standardu IPC/WHMA A-620 wymaga uzgodnienia klasy, do której należy produkt. Użytkownik standardu (lub producent) ponosi ostateczną odpowiedzialność za określenie klasy, w której zestaw jest oceniany. Kryteria określne w tej normie odzwierciedlają trzy kategorie:

 1. Ogólne produkty elektroniczne odpowiednie do zastosowań, w których głównym wymaganiem jest funkcjonalność całego zespołu.
 2. Produkty elektroniczne z przeznaczeniem do konkretnych zastosowań usługowych. Obejmuje produkty, od których wymagana jest ciągłość pracy i przedłużona żywotność oraz dla których nieprzerwane działanie jest pożądane, aczkolwiek niekonieczne. Typowe środowisko końcowego użytkowania nie powinno wywoływać uszkodzeń.
 3. Produkty elektroniczne wysokiej klasy pracujące w trudnym środowisku. Obejmuje produkty, dla których ciągłość pracy lub działanie na żądanie jest niezbędne; jakikolwiek przestój w pracy sprzętu nie jest dopuszczalny. Środowisko końcowego użytkowania może być niezwykle surowe, a sprzęt musi funkcjonować na żądanie, są to np.: systemy podtrzymywania życia, systemy wsparcia i inne systemy krytyczne.

W jakich branżach stosowane są zespoły kabli i wiązki przewodów?

Zespoły te są używane do dostarczania sygnałów elektronicznych w wielu rodzajach urządzeń w różnych gałęziach przemysłu:

 • Lotnictwo: kable i wiązki przewodów umożliwiają przenoszenie mocy w silnikach samolotów, transmisję danych z satelitów i systemów sił kosmicznych.
 • Motoryzacja: wiązki przewodów i zespoły kabli wykorzystywane są w pojazdach benzynowych, i elektrycznych, na przykład w akumulatorach pojazdu, głównych jednostkach sterujących oraz kierunkowskazach i wyświetlaczach.
 • Medycyna: kable i wiązki przewodów umożliwiają szybkie połączenia, zapewniając pacjentom bezpieczeństwo; są instalowane w urządzeniach takich jak: sprzęt do obrazowania, aparaty do rezonansu magnetycznego, aparaty rentgenowskie, łóżka elektroniczne i fotele dentystyczne.
 • Telekomunikacja: obejmuje od dziesiątek do tysięcy kabli, z których wszystkie muszą być zorganizowane w celu zaoszczędzenia miejsca i ułatwienia identyfikacji. Zespoły pełnią tę funkcję łącząc kable do modemów, routerów i podobnych urządzeń komunikacyjnych.
 • IT: wiązki przewodów i zespoły kabli oszczędzają zarówno miejsce w małych laptopach, jak i porządkują tysiące kabli w obiektach infrastruktury.
 • Budownictwo: kable i wiązki przewodów stosowane do organizowania przewodów elektrycznych w budynkach mieszkalnych i komercyjnych zgodnie z odpowiednimi przepisami.
 • Produkcja: wiązki zapewniają bezpieczeństwo obiektów, obejmują okablowanie i zapewniają niezawodne połączenia w maszynach, które wymagają rozbudowanego okablowania.
 • Robotyka i automatyka: wiązki przewodów używane do prowadzenia i zabezpieczenia obwodów muszą być funkcjonalnie zorganizowane w związku z ograniczoną przestrzenią.
 • Wiązki przewodów i zespoły kabli rozwiązują wiele problemów związanych ze złożonymi systemami elektrycznymi. Są one projektowane na zamówienia, w związku z czym mogą radykalnie poprawić wydajność systemu.

Poznaj szczegóły norm IPC

Zapraszamy do Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego IPC do siedziby PB Technik w Warszawie na szkolenie ze standardu WHMA A-620. Kurs trwa 4–5 dni. Ostatni dzień to opcjonalny moduł praktyczny, w trakcie którego kursanci w profesjonalnym laboratorium pod nadzorem trenera wykorzystują zdobytą wiedzę, dokonując przygotowania przewodu do lutowania, lutując przewód w konfiguracji z różnego rodzaju zakończeniami, wykonując sploty i zagniecenia, a na końcu dokonując inspekcji.

Każdy uczestnik po zdaniu egzaminu otrzymuje międzynarodowy certyfikat specjalisty lub trenera IPC.

Więcej informacji dotyczących szkoleń IPC znajdą Państwo na stronie: https:// pbtraining.com.pl/

 

PB Technik
www.pbtechnik.com.pl