Mały napęd liniowy do wielkich zadań

| Wydarzenia

Na targach Automaticon firma igus prezentuje nowy bezsmarowny stół liniowy drylin z szybkim napędem śrubowym dryspin.

Mały napęd liniowy do wielkich zadań

Mały, lekki i płaski – właśnie takie cechy ma miniaturowy stół liniowy drylin SLN-27 prezentowany na targach Automaticon 2017 przez firmę igus, specjalizującą się w tworzywach motion plastics do zastosowań ruchomych. W połączeniu ze śrubami napędowymi dryspin, stoły liniowe pozwalają na niedrogie realizowanie zarówno prostych zadań transportowych, jak i bardzo szybkiego przestawiania czujników przy użyciu silnika krokowego lub DC.

Nowy miniaturowy bezsmarowny stolik liniowy drylin SLN-27 nadaje się w szczególności do realizowania ruchu posuwnego przy małej masie. Kompaktowa jednostka może być też stosowana do transportowania lekkich elementów w urządzeniach oraz aparaturze laboratoryjnej. Jest ona oparta na miniaturowej prowadnicy liniowej drylin N o szerokości szyny 27 milimetrów. Ze względu na materiały oraz konstrukcję, drylin N jest niedrogim oraz uniwersalnym systemem prowadnicy. Szyna prowadząca jest wykonana ze stabilnego, anodowanego aluminium. Dzięki kompaktowym rozmiarom, 22 milimetry wysokości i 28 milimetrów szerokości, jednostka liniowa SLN-27 może być z powodzeniem stosowana w ograniczonej przestrzeni. Ze względu na łożyska ślizgowe z tworzyw sztucznych, zastosowane w łożyskowaniu śruby napędowej oraz w wózkach prowadnicy, system jest całkowicie bezsmarowy i bezobsługowy.

Szybki przesuw dzięki śrubie napędowej z wielozwojnym gwintem

„Na najbliższych targach Automaticon zaprezentujemy miniaturowy stolik liniowy w połączeniu z nowymi napędami śrubowymi dryspin. Jednostka liniowa SLN-27 jest nie tylko mała, lekka i płaska, lecz także pozwala na realizowanie szybkiego przesuwu wynoszącego 25 milimetrów na obrót”, mówi Stefan Niermann, kierownik działu łożysk liniowych i napędów drylin w firmie igus. Dzięki temu miniaturowa oś linowa może być stosowana do szybkiego transportowania oraz pozycjonowania. Aby zapewnić dynamiczny profil ruchu oraz zminimalizować luzy, do łożyskowania śruby pociągowej mogą być też stosowane łożyska kulkowe. Całkowity luz wahliwy wózka prowadnicy można rozstawiać śrubami regulacyjnymi. Przesuw odbywa się dzięki śrubie napędowej o średnicy 6,35 milimetra. Śruba napędowa jest dostępna w pięciu wariantach, o skoku 0,8, 2,54, 5,08, 12,7 oraz 25,4 mm. Ze względu na podstawową masę wynoszącą tylko 60 gramów, ten mały napęd liniowy pozwala zapewnić niski ciężar  wśród wszystkich napędów liniowych dostępnych na rynku. Nawet przy maksymalnej długości przesuwu, wynoszącej 250 milimetrów, ten miniaturowy napęd liniowy waży zaledwie 160 gramów. Gdy stolik liniowy jest dostarczany w połączeniu z silnikiem krokowym NEMA 11, zewnętrzne rozmiary pozostają ciągle kompaktowe: 28 x 28 mm. Asortyment obejmuje też silniki DC z lub bez zestawu montażu osiowego. Ponadto, kołnierz montażowy pozwala na łatwe i szybkie podłączenie innego silnika. System miniaturowych osi liniowych SLN-27 obejmuje też trzy różne warianty wózków: niedrogi model podstawowy, wersję z ręczną regulacją luzu i wysokości oraz wersję precyzyjną z regulacją dociążenia, a także pięć różnych skoków gwintu i trzy warianty silników.