Matrycowe mierniki luminancji niezastąpione do weryfikacji jakości wyświetlaczy i podświetlanych elementów oraz powykonawczej oceny oświetlenia drogowego.

| Wydarzenia

Nowoczesny design urządzeń elektronicznych oraz dynamiczny rozwój technologii stawiają coraz wyżej poprzeczkę zespołom projektowym oraz tym odpowiedzialnym za kontrolę jakości.

Matrycowe mierniki luminancji niezastąpione do weryfikacji jakości wyświetlaczy i podświetlanych elementów oraz powykonawczej oceny oświetlenia drogowego.

Nowoczesny design urządzeń elektronicznych oraz dynamiczny rozwój technologii stawiają coraz wyżej poprzeczkę zespołom projektowym oraz tym odpowiedzialnym za kontrolę jakości. Elementy podświetlane, kontrolki, włączniki czy całe wyświetlacze są wszechobecne w elektronice użytkowej, w pojazdach oraz w większości urządzeń gospodarstwa domowego. Często mają nieregularne kształty, są coraz większe i bardziej złożone, aby zapewnić użytkownikowi wygodny dostęp do informacji i możliwości sterowania. Wzrasta potrzeba dokładniejszych i nowocześniejszych systemów do weryfikacji ich jakości.

Pomiary punktowe nie wystarczają

Tradycyjne mierniki luminancji wykorzystujące jednoobiektywowy układ optyczny i odpowiednio skorygowaną fotodiodę mają ograniczenia  wynikające z ich cech technicznych. Po pierwsze, z reguły mają bardzo niewielki kąt widzenia, czyli z danej odległości możemy zmierzyć obszar (punkt) o stosunkowo niewielkich rozmiarach, co w przypadku pomiarów rozkładu luminancji zmusza użytkownika do wykonywania wielokrotnych pomiarów i ręcznego obliczania rozkładu luminancji danej powierzchni. Po drugie, klasa dopasowania fotodiody z filtrem V (lambda) może powodować większe lub mniejsze błędy pomiarowe w zależności od typu źródła światła lub temperatury barwowej. Mierniki te doskonale sprawdzały się do pomiarów źródeł światła o szerokim paśmie promieniowania, ale w przypadku niektórych źródeł białych LED, a w szczególności systemów RGB, błędy mogą wynosić nawet do 20% dla dobrej klasy miernika.

Matrycowe mierniki luminancji ułatwiają i przyspieszają weryfikację jakości

Sprawność optyczna wyświetlaczy i podświetlanych elementów wymaga niezawodnego rozwiązania do pomiaru luminancji. Projektanci i inżynierowie muszą badać rozkład luminancji, kontrast oraz weryfikować światłoszczelność. Zdecydowanie większe możliwości pomiarów luminancji elementów podświetlanych, wyświetlaczy czy opraw i źródeł światła posiadają matrycowe mierniki luminancji. Dodatkowo można je z powodzeniem zastosować do weryfikacji powykonawczej np. oświetlenia drogowego. Zastosowanie pomiarów miernikiem matrycowym pozwala szybko i sprawnie wprowadzać na rynek nowoczesne rozwiązania oparte na technologiach LED i OLED oraz weryfikować zgodność projektu z realizacją.  

GL Opticam 2.0 4K TEC zoptymalizowany do różnych zastosowań

Matrycowy miernik luminancji GL Opticam 2.0 4K TEC został zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce i służy do weryfikacji komponentów świecących, pod kątem ich zgodności z normami oraz do oceny ich jakości. GL Opticam 2.0 4K TEC to system oparty na kamerze o dużej rozdzielczości i wysokiej czułości, wyposażony w przetwornik obrazu CMOS, o rozdzielczości 9M pikseli, z dedykowanym filtrem V-lambda, zapewniającym pomiar luminancji odpowiadający czułości ludzkiego oka.  Nowatorski system automatycznego rozpoznawania obiektywów z RFID,  umożliwia szybką zmianę konfiguracji systemu. Stabilizacja termiczna matrycy sensora kompensuje błędy pomiarowe wynikające ze zmieniających się warunków temperaturowych. Każdy system GL Opticam 2.0 jest fabrycznie skalibrowany w wielostopniowej procedurze wzorcowania, co zapewnia powtarzalność pomiarów i laboratoryjną dokładność.

 

GL Opticam 3.0 4k TEC niezastąpiony do weryfikacji luminancji oświetlenia drogowego

Do niedawna pomiar rozkładu luminancji zgodnie z normą EN 13201:2016 Oświetlenie dróg był żmudnym, czasochłonnym i kosztownym procesem, wymagającym udziału wielu osób i specjalistycznej wiedzy. System GL Opticam 3.0 4K TEC   oferuje weryfikację rozkładu luminancji w rzeczywistych i zmiennych pogodowo warunkach. Pomiary, które dotąd były możliwe wyłącznie w laboratorium, od teraz można wykonywać w terenie. Został wykonany we współpracy z Politechniką Poznańską i zrealizowany w ramach Programu Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 i jest pierwszym na świecie rozwiązaniem w pełni przystosowanym do pomiarów terenowych. Urządzenie zostało wyposażone w funkcję stabilizacji termicznej matrycy, która kompensuje błędy pomiarowe wynikające ze zmieniających się warunków temperaturowych. Hermetyczna, przeznaczona do pracy w terenie obudowa (IP54) jest przygotowana do pracy w różnych warunkach atmosferycznych. Nawet gdy pomiary przerwie niespodziewany deszcz, nie ma obawy o uszkodzenie kamery. Dodatkowo posiada akumulatorowe źródło zasilania, które odciąża operatora od konieczności stosowania agregatów prądotwórczych i przenośnych zasilaczy podczas pracy w terenie. Zestaw dołączonych akcesoriów m.in. znaczniki pola pomiarowego oraz koło pomiarowe, ułatwiają oznaczenie obszaru drogi i przeprowadzenie kompletnego procesu pomiarowego.

Włącz i zmierz, rozbuduj system

Systemy projektowane przez zespół GL Optic działają na zasadzie „włącz i zmierz”. Wszystkie urządzenia są ze sobą kompatybilne, co pozwala na swobodne rozbudowanie systemu pomiarowego w zależności od potrzeb. GL Opticam 2.0 4K TEC można połączyć ze spektroradiometrem GL Spectis 1.0 Touch + Flicker, aby mierzyć wartości kolorymetryczne, takie jak CCT i CRI. Dodatkowo zapewnia to automatyczną procedurę korekcji niedopasowania widmowego filtra. Do precyzyjnych pomiarów punktowych rekomendujemy użycie sondy GL OPTI PROBE 1.0.11 LUMINANCE.  GL Opticam 3.0 4K TEC jest wstępnie skonfigurowana do natychmiastowego pomiaru rozkładu luminancji w terenie, w dowolnym  zastosowaniu.

Wszechstronne oprogramowanie kluczem do szybkich pomiarów

Precyzyjne urządzenie to połowa sukcesu. Dopiero wszechstronne oprogramowanie, które wspiera zbieranie danych pomiarowych oraz raportowanie pozwala w pełni wykorzystać możliwości technologii analizy obrazu. GL OPTICAM SOFT to przyjazny dla użytkownika program, który daje możliwość nie tylko pomiaru światła, ale także eksperymentowania z wykorzystaniem zebranych danych. Oprogramowanie analityczne pozwala zaznaczyć wybrane obszary do szczegółowej analizy. Ponieważ kształty wyświetlaczy i kontrolek są nieregularne, specjalne narzędzia ułatwiają pomiar luminancji tylko faktycznie świecących powierzchni. Użytkownik może w łatwy sposób zweryfikować jakość podświetlanych elementów i porównać wyniki przy pomocy wielu standardowych narzędzi takich jak wartość średnia, wartość minimalna i maksymalna, zakres luminancji. Ponadto wyliczana jest równomierność jako stosunek wartości minimalnej do wartości średniej luminancji. Wartości statystyczne pozwalają także na określenie, czy średnie wartości luminancji dla wszystkich podświetlanych elementów na obrazie są podobne, czy występują różnice. Inne funkcje takie jak trójwymiarowa wizualizacja wartości luminancji czy histogram ułatwiają interpretację wyników i pozwalają na szybkie wychwycenie błędów. GL Opticam SOFT dla GL Opticam 3.0 natychmiast przedstawia wyniki, w tym zgodność lub niezgodność instalacji z założeniami i wymaganiami normy oświetlenia drogowego EN 13201:2016. Ponadto oprogramowanie pozwala na wygenerowanie raportu za jednym naciśnięciem przycisku, co do tej pory nie było dostępne w żadnym systemie na rynku.