Farnell uruchamia sześć nowych mikroserwisów internetowych poświęconych kluczowym segmentom rynku elektroniki i automatyki

| Gospodarka Artykuły

Oprócz dotychczasowych serwisów poświęconych oświetleniu, alternatywnym źródłom energii i czujnikom, inżynierowie będą mogli korzystać także z bibliotek projektów z dziedzin: miernictwa, komunikacji bezprzewodowej, transportu, systemów militarnych i aeronautycznych, robotyki oraz medycyny.

Farnell uruchamia sześć nowych mikroserwisów internetowych poświęconych kluczowym segmentom rynku elektroniki i automatyki

Farnell poinformował o powstaniu sześciu nowych mikroserwisów, poświęconych kluczowym zagadnieniom technologii komunikacji bezprzewodowej, transportu, urządzeń wojskowych i aeronautycznych, robotyki, medycyny i aparatury pomiarowej. Uzupełnią one serwis Knode portalu element14, w którym już teraz dostępne są mikroserwisy poświęcone oświetleniu, alternatywnym źródłom energii i czujnikom, a które zostały uruchomione wcześniej w tym roku.

Klienci korzystający z mikroserwisów będą mogli przeglądać szeroką bazę opisów produktów i innych informacji powiązanych z wybranymi tematami, pochodzących od najważniejszych producentów w ramach swoich branż. Tak pogrupowane rozwiązania znacząco ułatwią inżynierom opracowanie alternatywnych koncepcji projektowych, które mogą być zaimplementowane z użyciem zestawów deweloperskich, narzędzi i usług oferowanych przez serwis Knode na portalu element14.

Komunikacja bezprzewodowa jest teraz jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów elektroniki, co wynika przede wszystkim z rosnącej popularności platform mobilnych. Obecnie prawie każde przenośne elektroniczne urządzenie konsumenckie jest wyposażone w jakiś rodzaj interfejsu bezprzewodowego. Farnell oferuje ponad 6 tysięcy komponentów technologii bezprzewodowej, które są niezbędne w fazie projektowania, testowania i prototypowania produktów. Elementy te pochodzą głównie od takich producentów, jak: Freescale, Microchip i Texas Instruments. Wspierają popularne standardy komunikacyjne: Wi-Fi, ZigBee, Bluetooth i 3G i mogą być użyte w przeróżnych aplikacjach, począwszy od telematyki w motoryzacji do bezprzewodowego pobierania danych.

Mikroserwis poświęcony transportowi pozwala inżynierom wybierać rozwiązaniaspośród szerokiego wyboru produktów do motoryzacji, pochodzących od takich kluczowych graczy na rynku, jak: International Rectifier, Molex i Vishay. Wraz z opisami tych komponentów dostępna jest pełna dokumentacja techniczna. Zgromadzenie w ramach jednej platformy, informacji o produktach, ich dostępności, zasadach użytkowania i możliwych aplikacjach pozwala inżynierom na łatwiejszy dostęp do nowych technologii i podzespołów elektronicznych. Dzięki temu konstruowane przez nich pojazdy są bezpieczniejsze, bardziej oszczędne i niezawodne.

Wraz z rosnącą złożonością projektów, inżynierowie muszą polegać na najlepszych w swojej klasie produktach i technologiach, które pozwalają na dokonywanie precyzyjnych pomiarów różnorodnych parametrów elektrycznych. Mikroserwis poświęcony aparaturze pomiarowej daje inżynierom dostęp do ponad 3 tysięcy zaawansowanych rozwiązań z dziedziny precyzyjnego testowania i miernictwa. Pochodzą one od wiodących producentów, do których zaliczają się: Agilent Technologies, Fluke, LeCroy i Tektronix. Ten zestaw informacji ułatwia inżynierom weryfikację, diagnostykę, poprawianie i dopracowywanie złożonych konstrukcji elektronicznych. Mikroserwis poświęcony technologii wojskowej i aeronautyce gromadzi produkty, które skracają czas potrzebny na zaprojektowanie i wprowadzenie gotowych urządzeń na rynek. W ramach serwisu można się zapoznać z komponentami produkowanymi przez takie firmy jak Amphenol, Harwin i Freescale.

Uruchomiony został także specjalny mikroserwis przygotowany z myślą o projektantach i inżynierach zajmujących się robotyką. Zawiera on tysiące produktów i gotowych rozwiązań, bezpośrednio powiązanych z funkcjonującą na portalu element14 grupą poświęconą robotyce. Inżynierowie uzyskują w ten sposób łatwy dostęp nie tylko do informacji o produktach i różnych rozwiązaniach stosowanych w robotyce, ale także do materiałów wideo, kursów, grup dyskusyjnych i blogów.

Projektowanie urządzeń elektronicznych stosowanych w medycynie to zadanie trudne, gdyż potrzebne w tym celu technologie bardzo szybko się zmieniają. Można powiedzieć, że w medycynie stosowane są najbardziej innowacyjne rozwiązania z dziedziny analogowego przetwarzania sygnałów, nowatorskie systemy wbudowane i zaawansowane technologie czujnikowe. Materiały zgromadzone na mikroserwisie poświęconym technologiom elektronicznym stosowanym w medycynie obejmują gotowe rozwiązania, informacje na temat projektowania oraz filmy szkoleniowe. Wspierają one inżynierów projektujących najtrudniejsze w budowie systemy elektroniczne, jednocześnie zapewniając im stały dostęp do informacji na temat najnowszych innowacji, które otwierają nowe drogi rozwoju w dziedzinie medycznych urządzeń elektronicznych.

Ze względu na błyskawiczny rozwój technologii, jednym z największych wyzwań stawianych przed inżynierami jest konieczność ciągłego i szybkiego uczenia się. "Łącząc w ramach jednej platformy, informacje o nowych produktach, wraz z adekwatnymi materiałami na temat odpowiednich narzędzi, oprogramowania oraz z filmami szkoleniowymi a także z dokumentacją techniczną, chcemy stworzyć jeden serwis, który spełni wszystkie potrzeby nowoczesnych inżynierów." – powiedział Bee Thakore, starszy menedżer ds. marketingu w Farnell Europe. Łącząc nasze możliwości z najlepszymi w swoich klasach komponentami, staramy się usprawnić pracę inżynierów z użyciem optymalnych narzędzi, dzięki czemu będą mogli oni tworzyć jeszcze lepsze produkty i wykorzystywać w nich innowacyjne technologie.

MP