Element14 ogłosił wyniki konkursu "Raspberry Road Test"

| Gospodarka Artykuły

Element14, część grupy Premier Farnell, ogłosił zwycięzców międzynarodowego konkursu Raspberry Road Test. Są nimi: Peter Fenech, Jodi Curtis i użytkownik podpisujący się jako Gizmo B73. Stali się oni jednymi z pierwszych na świecie posiadaczy komputerów Raspberry Pi. Otrzymali bowiem egzemplarze z serii przedprodukcyjnej, zanim jeszcze rozpoczęto dostawy finalnej wersji produktu.

Element14 ogłosił wyniki konkursu "Raspberry Road Test"

W ramach konkursu, uczestnicy z całego świata mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie: "Jakie innowacyjne urządzenia lub usługi stworzysz z użyciem komputera Raspberry Pi?" Odpowiedzi publikowane były na portalu element14, dzięki czemu wzbudzały dyskusje pomiędzy forumowiczami.

Oto wypowiedzi zwycięzców: "Elektronika i programowanie są dla mnie wciąż nowością. Wziąłem udział w konkursie by sprawdzić, na ile Raspberry Pi spełnia swoje podstawowe zadanie, tj. jak radzą sobie z nim młodzi studenci i czy potrafią wykorzystać możliwości sprzętu, który pozwala tworzyć różnego rodzaju urządzenia, takie jak np. odtwarzacz muzyki, czy choćby mały komputer PC z linuksem." - napisał Peter Fenech.

Gizmo B73 miał natomiast na myśli konkretny projekt: "Mam wiele pomysłów na urządzenia, które chciałbym spróbować wykonać z użyciem Raspberry Pi, ale w pierwszej kolejności zająłbym się jednym z nich, który rozpocząłem wykonywać już jakiś czas temu. Mam już podstawę robota mobilnego z gąsienicami, którą podłączę do modułu Arduino Mega, sterującego napędem silnika i czujnikami, co pozwoli na interakcje z otoczeniem.

Skorzystam z portów GPIO na Raspberry Pi, żeby komunikować się z Arduino i wykorzystam OpenCV z kamerkami internetowymi by stworzyć system wizyjny. Dodatkowo podłączę moduł Wi-Fi na USB aby można było zdalnie monitorować ruch robota."

"Myślałam o zaprogramowaniu, wspólnie z moim współlokatorem, generatora sygnałów niskiej i średniej częstotliwości, źródła napięciowego 5 V i oscyloskopu z dodatkowym przetwornikiem cyfrowo-analogowym, co mogłoby być użyteczne w trakcie zajęć szkolnych." - zaproponowała Jodi Curtis.

Warto też wspomnieć o radości, jaką zwycięzcy okazali na wiadomość o wygranej. "To absolutnie niesamowite i jestem bardzo szczęśliwy, że dzięki portalowi element14 dostałem tak pożądane urządzenie" – powiedział Peter Fenech. "W pełni rozumiem, dlaczego Raspberry Pi wzbudza takie zainteresowanie.

Komputer ten stanowi bowiem prawdziwą innowację i jest jednym z najbardziej ekscytujących produktów z rodziny systemów wbudowanych, jakie wprowadzono na rynek w ciągu ostatnich dekad. Tysiące inżynierów i programistów z całego świata pragnie dostać Raspberry Pi w swoje ręce, by zobaczyć jakie innowacyjne programy można na nim uruchomić i jak można zmodyfikować samo urządzenie, a ja jestem jednym z niewielu szczęśliwców, którzy dostali ten produkt na kilka tygodni przed innymi."

Więcej informacji na temat Raspberry Pi oraz sposobu jego zamówienia można znaleźć na stronach internetowych grupy Raspberry Pi na portalu element14.