Producenci RTV postulują zmian w prawie autorskim

Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego zrzeszający 13 największych przedsiębiorstw branży RTV i IT pracuje nad propozycją zmian prawa autorskiego. Dotyczą one kwestii wypłaty przez producentów lub importerów np. drukarek czy telewizorów, rekompensat twórcom za straty spowodowane w wyniku wykorzystywania ich produktów. W zależności od rodzaju urządzenia opłata wynosi do 3 procent wartości sprzedaży.

Posłuchaj
00:00

Producenci RTV chcą podzielić, zgodnie z unijną dyrektywą, urządzenia na dwie kategorie. Sprzęt do użytku profesjonalnego i prywatnego. Branża uiszczałaby opłaty tylko za sprzedaż produktów sektorowi prywatnemu. Związek postuluję również, aby opłata była pobierana od kwoty netto, dzięki czemu producenci nie będą płacili podwójnego podatku VAT.

źródło: Puls Biznesu

Powiązane treści
Włoscy producenci AGD chcą przenieść produkcję do Polski
Obudowy do urządzeń elektronicznych - polscy producenci i dystrybutorzy
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy. Polscy producenci i dystrybutorzy
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Pomiary
3D HandySCAN EVO - rewolucja w skanowaniu 3D!
Produkcja elektroniki
Łotwa, Litwa i Estonia będą razem rozwijać półprzewodniki
Projektowanie i badania
Infineon otwiera w Austrii laboratorium aplikacji UWB
Produkcja elektroniki
NGK rozbuduje amerykański zakład wytwarzający komponenty sprzętu do produkcji półprzewodników
Produkcja elektroniki
Metale ziem rzadkich - najpotężniejsze narzędzie Chin w walce o dominację gospodarczą
Aktualności
Weidmüller ponownie w światowej czołówce - trzeci z rzędu złoty medal EcoVadis za zrównoważony rozwój
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Listopad 2025
Informacje z firm
Grupa RENEX zaprasza na targi Evertiq EXPO Warszawa 2025
Magazyn
Październik 2025

Koń trojański w układzie scalonym: Dlaczego europejski sektor zbrojeniowy musi uniezależnić się od chińskiej elektroniki

Współczesna geopolityka nie pozostawia złudzeń – era powszechnej globalizacji dobiegła końca, a jej miejsce zajmuje epoka strategicznej autonomii i bezpieczeństwa narodowego. W obliczu wojny za naszą wschodnią granicą oraz rosnącego napięcia na linii Waszyngton - Pekin, Europa stanęła przed koniecznością redefinicji swojego podejścia do produkcji obronnej oraz akceptacji faktu, że prawdziwe bezpieczeństwo zaczyna się nie na poligonie, ale w fabryce.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów