Targi technologii fotonicznych

| Gospodarka

Tajwan to miejsce na mapie imprez targowych kojarzące się osobom z naszej branży głównie z wystawami Taitronics oraz Computex. W czerwcu odbywa się tam równie duża impreza poświęcona płaskim wyświetlaczom - Display Taiwan. Ma ona charakter profesjonalny i skupiona jest wokół technologii wytwarzania, podzespołów oraz urządzeń produkcyjnych. Ponieważ w tych samych halach ma miejsce Photonics Festival, który poświęcony jest produktom optoelektronicznym i oświetleniu LED, wybierając się na targi można odwiedzić blisko 650 firm stanowiących trzon tamtejszej branży fotonicznej.

Targi technologii fotonicznych

Stanowiska do testowania układów elektronicznych oraz diod LED

Chociaż Tajwan jest miejscem geograficznie odległym, z produktów elektronicznych tam wytwarzanych wielu z nas korzysta na co dzień. Takie są przede wszystkim urządzenia z wyświetlaczami LCD, których roczna produkcja na wyspie ma wartość 50 mld dolarów, a także diody LED - coraz częściej wykorzystywane obecnie w aplikacjach oświetleniowych.

Udział Tajwanu w ostatnim z rynków wynosi 26%, a więc praktycznie tyle samo co globalnego lidera, którym jest Japonia. Z tych powodów organizacja dużej imprezy targowej poświęconej fotonice zdecydowanie ma sens. W przeciwieństwie do wystaw odbywających się w Europie, gdzie zazwyczaj po jednej stronie stają dostawcy technologii, a ich gośćmi są przedstawiciele firm produkcyjnych, w przypadku Display Taiwan mamy do czynienia z kompletną mieszanką obydwu i pełnym przekrojem tematycznym.

Od podzespołów do gotowych produktów

Drukarka firmy ATMA - widoczny stalowy szablon i rakla

Na targach można było odwiedzić przede wszystkim producentów różnego rodzaju komponentów i systemów - od elementów składowych tabletów, smartfonów i podobnych produktów, poprzez przykładowo zasilacze, do kompletnych paneli LCD wykonanych w różnych technologiach. Dotyczyło to zarówno większych ekranów do telewizorów i aplikacji Digital Signage, jak też urządzeń przenośnych. Jak się wydaje, branża żyje głównie produkcją tych ostatnich - to właśnie tutaj pojawia się najwięcej nowości technologicznych, a swoich sił w biznesie próbuje dużo, często niewielkich, firm.

Wystawa obejmowała prezentację zarówno gotowych modułów wyświetlających, jak też właściwie wszystkich ich części składowych - matryc, podświetleń, filtrów polaryzacyjnych, ekranów dotykowych, modułów elektronicznych, itd. Obecni byli także dostawcy materiałów - podłoży szklanych, materiałów chemicznych czy gazów technologicznych oraz firmy oferujące konkretne technologie - przykładowo dostarczające reaktory do hodowli kryształów. Wśród wystawców znaleźli się też oferenci wyświetlaczy elastycznych oraz wersji z elektronicznym tuszem, choć byli oni raczej na uboczu głównego nurtu.

Do tego ostatniego należał z kolei obszar związany z diodami LED oraz technologiami ich produkcji. W tym przypadku można było odwiedzić stoiska wielu producentów tajwańskich oraz japońskich - Everlight, Nichia, Optotech, LiteOn, Epistar to tylko niektóre z nich. Firmy te szukały przede wszystkim nabywców na materiały, komponenty i oczywiście gotowe produkty. W zakresie tych ostatnich dominowały żarówki i lampy LED-owe do oświetlania pomieszczeń oraz budynków, a nawet aplikacje uprawy warzyw w sztucznym świetle.

Do innych ciekawostek targowych należały m.in. 70-calowe telewizory LCD firmy Hon Hai (Foxconn), której inauguracyjna obecność na imprezie była dla jej organizatorów dużym wydarzeniem. Zainteresowaniem cieszyły się też urządzenia do addytywnego drukowania 3D oraz produkty z zakresu biofotoniki, czyli m.in. bioczujniki optyczne i wyroby laserowe oraz oświetleniowe dla medycyny.

Zagraniczni dostawcy maszyn

System firmy Keyence do trójwymiarowej inspekcji optycznej układów elektronicznych

Wyróżniającą się grupą firm obecnych na targach byli dostawcy technologii oraz urządzeń produkcyjnych. O ile w przypadku oświetlenia LED do "reprezentantów" naszego regionu zaliczyć można było praktycznie tylko firmy Osram Opto oraz Philips Lumileds, o tyle w przypadku maszyn bardzo często natknąć się można było na osoby mówiące po niemiecku. Dotyczyło to szczególnie firm oferujących urządzenia do wytwarzania i obróbki mechanicznej wyświetlaczy oraz wyposażenia pomieszczeń typu cleanroom.

Przykładami takich firm były m.in. Kugler, 4Jet oraz MBraun, których przedstawiciele otwarcie przyznawali, że Daleki Wschód jest dla nich kluczowym rynkiem zbytu. Wielu wystawców zademonstrowało też aparaturę pomiarową - w szczególności oscyloskopy, mierniki różnych parametrów powierzchni (np. Mitutoyo), detektory (Hamamatsu) oraz kamery i systemy wizyjne (Cognex), w tym wersje do inspekcji 3D (Keyence). Na targach odwiedzić też można było inne firmy znane choćby z Automaticonu - przede wszystkim te oferujące napędy i osprzęt do nich: Hiwin, Fastech czy igus.

Wśród producentów maszyn obecne były liczne firmy chińskie, takie jak produkująca wielkoformatowe drukarki ATMA. Przedsiębiorstwo jest jednym z głównych dostawców tego typu produktów dla całej branży Flat Panel Display i z jego maszyn korzysta m.in. Foxconn, produkując urządzenia dla firmy Apple.

Warto przy tym zauważyć, że wytwarzanie elektroniki przenośnej odbywa się jednocześnie w dużym stopniu ciągle ręcznie, gdyż jest to cały czas najtańsze. Taki jest też montaż ekranów w urządzeniach, a pracownicy sami przeprowadzają zazwyczaj inspekcję wizualną. Stąd też na targach wiele z prezentowanych urządzeń przeznaczonych było na potrzeby montażu manualnego - takie były przykładowo różnego rodzaju oświetlacze pozwalające na wykrywanie pyłków na powierzchni elementów wyświetlających.

Kto powinien się wybrać?

Ważnym zagadnieniem w produkcji LCD jest ich testowanie, stąd na targach obecność wielu dostawców kamer i systemów wizyjnych

Laserowe wycinanie szklanych elementów ekranów, montaż wielowarstwowych paneli LCD, materiały stosowane w nowoczesnych wyświetlaczach - to zagadnienia z pewnością interesujące nie tylko osoby związane z branżą.

Aczkolwiek głównie tym ostatnim warto polecić wizytę na imprezie, która, podobnie jak odbywające się równocześnie seminaria, jest wystawą specjalizowaną, gdzie prezentowane są najnowsze (i przyszłe) technologie wyświetlaczy, a o zamówieniach mówi się raczej w milionach sztuk niż tysiącach.

Targi to również miejsce warte odwiedzenia przez przedstawicieli lokalnych firm handlowych zainteresowanych oświetleniem LED oraz dostawców maszyn i osprzętu technologicznego szukających branżowych klientów za granicą.

Galeria zdjęć z targów Display Taiwan 2013

Zbigniew Piątek