Porozumienie Nokii ze związkowcami z Bochum.

Nokia doszła do porozumienia ze związkami zawodowymi z likwidowanej fabryki w Bochum (Niemcy). Według umowy, firma zgodziła się zapłacić 200 mln Euro w celu zmniejszenia negatywnych skutków tej decyzji. W wyniku przeniesienia produkcji do Rumunii, prace straci ok. 2300 niemiecki pracowników. Nokia motywuje swoją decyzję faktem, iż mimo że fabryka wytwarzała 6% telefonów firmy, to siła robocza stanowiła 23% globalnych kosztów Nokii w tym zakresie. Według przedstawicieli firmy, porozumienie ze związkowcami pozwoli na zamknięcie fabryki w planowanym terminie 30 czerwca. Przedstawiciele Nokii mają także nadzieje, że pozwoli to na złagodzenie konfliktu pomiędzy firmą a władzami Nadrenii Północnej-Westfalii, które zażądały zwrotu otrzymanych subsydiów oraz rekompensaty o łącznej kwocie 60 mln Euro.

Porozumienie ze związkami zawodowymi dotyczy także planowanej sprzedaży oddziałów firmy zajmujących się wytwarzaniem produktów motoryzacyjnych oraz opracowywaniem software. Zainteresowanie pierwszym zadeklarowało Equity Partners GmbH oraz Razvan Olosu, natomiast dział software zostanie sprzedany do Sasken Communications Technologies. Według uzgodnień, pozwoli to na zachowanie łącznie ponad 300 miejsc pracy.

Posłuchaj
00:00
Powiązane treści
Producenci i dostawcy wiązek, kabli specjalistycznych oraz urządzeń do obróbki przewodów i złączy
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komunikacja
Nowa era radarów i dronów - rynek urządzeń RF dla sektora obronnego zbliża się do 3 mld dolarów
Produkcja elektroniki
Komisja Europejska chce wspierać lokalną produkcję
Produkcja elektroniki
Półprzewodniki ponownie w centrum uwagi. Polska szuka swojego miejsca w europejskim ekosystemie technologicznym
Komunikacja
Karty iSIM nadzieją IoT?
Komponenty
Infineon otwiera w Dreźnie fabrykę półprzewodników za 5 mld euro
Produkcja elektroniki
Jednolity rynek pamięci to już przeszłość
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Czerwiec 2026
Magazyn
Maj 2026
Magazyn
Kwiecień 2026

Mikrokontrolery PIC32CM PL10 - wydajność 32-bitowego rdzenia Arm Cortex-M0+ i odporność na zakłócenia w projektach 5 V

Firma Microchip Technology prezentuje nową rodzinę mikrokontrolerów (MCU) PIC32CM PL10, która wprowadza wydajność 32-bitowych rdzeni Arm® Cortex®-M0+ do systemów zasilanych napięciem 5 V. Dzięki zgodności wyprowadzeń z 8-bitowymi rodzinami układów AVR® Dx, nowa seria stanowi doskonałą propozycję dla inżynierów poszukujących łatwej ścieżki migracji z architektury 8-bitowej na 32-bitową, pozbawionej konieczności poważnego przebudowywania układów zasilania na płycie czy uczenia się od nowa obsługi układów peryferyjnych.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów