Wyraźnie rosną przychody w sektorze DRAM

| Gospodarka Artykuły

Jak raportuje TrendForce, globalne przychody w sektorze układów DRAM wzrosły w trzecim kwartale o 15,8%, przy czym - głównie w odpowiedzi na światowy wzrost zapotrzebowania na pamięci przeznaczone do smartfonów - od drugiego kwartału producenci DRAM stopniowo ograniczali dostawy dla urządzeń PC, zwiększając jednocześnie produkcję układów serwerowych i mobilnych. W konsekwencji ceny pamięci PC DRAM zaczęły w trzecim kwartale rosnąć, co było impulsem wzrostu cen układów dla pozostałych zastosowań.

Wyraźnie rosną przychody w sektorze DRAM

- Trzeci kwartał przyniósł falę popytu, gdy firmy Apple i Samsung postanowiły zwiększyć dostawy swoich flagowych smartfonów. Chociaż Samsung musiał później zawiesić produkcję Galaxy Note 7, firma w znacznym stopniu przyczyniła się do wzrostu w trzecim kwartale zarówno zapotrzebowania, jak i cen pamięci DRAM - powiedział Wu Avril z DRAMeXchange. Rynek PC DRAM skorzystał również na, notowanych w ostatnim okresie, większych niż oczekiwano dostawach notebooków. - Wzrósł udział dostaw notebooków wyposażonych w 8 GB pamięci RAM. W związku z tym średnia cena pamięci PC DRAM może w czwartym kwartale 2016 roku osiągnąć sekwencyjny wzrost o ponad 30% - dodał Wu Avril.

Obecnie Samsung i SK Hynix obejmują odpowiednio 50,2 oraz 24,8% światowego rynku DRAM. Razem te dwie południowokoreańskie firmy kontrolują zatem około trzy czwarte tego rynku. Trzecią pozycję, z rynkowym udziałem na poziomie 18,5%, zajmuje amerykański Micron.

źródło: DRAMeXchange