Tryumf polskich wynalazców na targach Innova w Brukseli

| Gospodarka Artykuły

Na zakończonych w weekend brukselskich targach innowacji polscy naukowcy zdobyli aż 24 złote i 3 srebrne medale. W tegorocznych targach Innowa wzięło udział blisko 300 wystawców, w tym 50 z Polski. Była to 65 edycja tego wydarzenia promującego wynalazczość i - jak informowali organizatorzy - ostatnia. Wystawiane projekty oceniało ponad 90-osobowe jury złożone ze specjalistów reprezentujących naukę i przemysł z branż obecnych na targach.

Tryumf polskich wynalazców na targach Innova w Brukseli

Wśród wyróżnionych wynalazków z Polski znalazł się m.in. nowy sposób zabezpieczenia dokumentów poprzez znakowanie laserem. Pozwala on na wprowadzanie dodatkowych informacji i przez to lepszą ochronę danych posiadacza oraz zabezpieczenie przed podrabianiem. Metodę tę prezentowała Iwona Kamińska z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Jury doceniło również projekty z branży medycznej. Jedną z innowacji było tu urządzenie, które ma pomóc osobom mającym dolegliwości związane z chrapaniem. Aparat pozwala z dużą dokładnością określić drożność dróg oddechowych, a przez to oznaczyć ich wydolność i funkcjonalność. Możliwości urządzenia objaśniał profesor Andrzej Kukwa, szef kliniki laryngologii w szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie.

W zakresie medycyny wyróżnienie przyznano także fluorescencyjnym znacznikom umożliwiającym wykrywanie i precyzyjne określanie zakresu zmian nowotworowych w płucach. Znaczniki te penetrują wyłącznie miejsca dotknięte chorobowymi zmianami. Wynalazek zaprezentował Marek Godlewski z Instytutu Fizyki PAN.

źródło: naukawpolsce.pap.pl