wersja mobilna
Online: 492 Czwartek, 2018.04.26

Biznes

Ekologia w elektronice

środa, 09 lipca 2008 10:36

Ekologia w elektronice to odbywająca się raz na dwa lata konferencja naukowo-techniczna poświęcona problemom związanym z wpływem urządzeń elektronicznych na środowisko naturalne. Spotkanie zostało zorganizowane w warszawskim Domu Technika NOT i trwało dwa dni (26-27 maja). W konferencji wzięło udział około 60 osób, wśród nich znaleźli się goście z Norwegii, Szwecji, Austrii, Niemiec, Chin i Bułgarii.

Obecna konferencja jest już piątą edycją imprezy, która odbywa się co dwa lata. W tym roku została ona zorganizowana razem z europejsko-chińskim seminarium „Zielona Elektronika”, którego celem była wymiana doświadczeń oraz rozszerzenie współpracy badawczej i biznesowej między Europą a Chinami w zakresie „zielonej elektroniki”. Na seminarium były również prezentowane zagadnienia związane z realizacją projektu europejskiego EC-Gepro (Europe - China Cooperation in Green Electronics Production Research), który kreuje zespoły badawcze do współpracy Europy i Chin w zakresie elektroniki przyjaznej środowisku. Rozwój wzajemnych partnerskich stosunków miedzy Unią Europejską i Chinami jest obecnie sprawą priorytetową dla obu stron z uwagi na dynamiczny rozwój gospodarki Chin oraz konieczność wspólnych działań w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

Program był bardzo bogaty i obejmował 25 wykładów poświęconych ekologii w nanotechnologii, materiałom do produkcji elektronicznej, takim jak bezołowiowe spoiwa lutownicze oraz materiałom do produkcji podzespołów elektronicznych, metodom badania składu chemicznego produktów, zagadnieniom projektowania proekologicznego wyrobów, metodom demontażu i recyklingu wyrobów elektronicznych wraz z omówieniem regulacji prawnych w zakresie „zielonej elektroniki”, jak również wyzwaniom w zakresie podejmowania tematyki badawczej dotyczącej ekologii w elektronice, w ramach programów współfinansowanych przez Unię Europejską.

Marek Gonera - Sekretarz Komitetu Organizacyjnego konferencji „Ekologia w elektronice”

Kiedy powstał pomysł zorganizowania konferencji poświęconej zagadnieniom ekologicznym w elektronice?

Pomysł zorganizowania konferencji poświęconych zagadnieniom ekologicznym w elektronice pojawił się w trakcie jednego z moich wyjazdów zagranicznych związanych z pracą naukową około 10 lat temu. W tamtym czasie Austriacy i Niemcy dyskutowali na konferencjach na temat szkodliwości odpadów elektronicznych zgromadzonych na wysypiskach śmieci i pojawiały się pierwsze zapowiedzi, iż zagadnienia te w przyszłości zostaną unormowane prawnie. Wiadomo było, że kiedyś problemy związane z wpływem elektroniki na środowisko w naturalny sposób dotrą do również Polski, dlatego postanowiłem zorganizować krajowy odpowiednik dla spotkań funkcjonujących na zachodzie Europy. Pierwsza konferencja została zorganizowana przez Przemysłowy Instytut Elektroniki w 2000 r., obecnie po połączeniu PIE i ITR jest ona organizowana przez Instytut Tele- i Radiotechniczny i ma rangę imprezy międzynarodowej.

Jakie cele stawiają sobie organizatorzy?

Profil konferencji przez cały czas się zmienia. Na początku celem było zwrócenie uwagi środowiska naukowego, przemysłu i samorządów na problemy ekologiczne, potem w kolejnych latach uwaga skoncentrowana została na zmianach w prawie i wchodzących w życie dyrektywach. Obecnie większość dotychczasowych uczestników konferencji skupia się na realizacji i wcielaniu w życie przedsięwzięć, które są wynikiem przyjętych w Polsce regulacji prawnych. Dlatego obecnie „Ekologia w Elektronice” ewoluuje w stronę wydarzenia o charakterze naukowym.

Zmiany te wynikają również z tego, że pojawiły się też inne konferencje o podobnej tematyce przeznaczone dla wzbogacania wiedzy pracowników samorządów i podobnych instytucji, które na bieżąco zajmują się problemami związanymi z ekologią. Po prostu elektronika stała się jednym z wielu elementów, które w uznany sposób wpływają na środowisko i są w zakresie zainteresowań służb i organów administracji.

Jakie korzyści dla ITR płyną z organizacji tej konferencji?

Dla Instytutu Tele- i Radiotechnicznego konferencja jest okazją do mobilizacji i integracji środowiska w zakresie tematyki, która zawsze była jednym z wiodących obszarów naszej aktywności. Jest to również forma promocji naszych osiągnięć i dorobku.

W omawianej tematyce stale się coś dzieje, trwają prace naukowe i prowadzone są badania. Nasze spotkanie jest tym samym ciekawym forum wymiany informacji miedzy osobami uwikłanymi w te zagadnienia. Przez cały czas również praktyczny aspekt towarzyszy wszystkim naszym działaniom. Stąd prezentujemy podczas konferencji wyniki prac rozwojowych, które mogą być wdrożone do wykorzystania w MŚP.

Robert Magdziak

 

World News 24h

czwartek, 26 kwietnia 2018 11:58

North America-based manufacturers of semiconductor equipment posted $2.42 billion in billings worldwide in March 2018, according to SEMI. The billings figure is 0.4 percent higher than the final February 2018 level of $2.41 billion, and is 16.7 percent higher than the March 2017 billings level of $2.08 billion. “March 2018 monthly billings for North American equipment manufacturers remain at robust levels,” said Ajit Manocha, president and CEO of SEMI. “We are seeing sustained strength in the global semiconductor equipment market, aligning with our expectation for a fourth consecutive year of spending growth." The SEMI Billings report uses three-month moving averages of worldwide billings for North American-based semiconductor equipment manufacturers.

więcej na: www.semi.org