Qualcomm i Apple zainwestują w fundusz Vision SoftBanku

| Gospodarka Artykuły

Qualcomm postanowił dołączyć do Apple’a inwestując w fundusz kapitałowy Vision SoftBanku o puli środków wynoszącej 100 mld dolarów. Początek działalności japoński fundusz firmy telekomunikacyjnej zaplanował na pierwsze tygodnie br., a inwestować chce m.in. w miejsca pracy w USA, poinformował dziennik Wall Street Journall. Apple potwierdził wolę zainwestowania w fundusz 1 mld dolarów. Poza Applem i Qualcommem, gotowość do inwestycji w fundusz wyraziły także m.in. Oracle oraz Foxconn.

Qualcomm i Apple zainwestują w fundusz Vision SoftBanku

W październiku ubiegłego roku Softbank zadeklarował przyznanie funduszowi sumy 25 mld dolarów, natomiast współzałożyciel funduszu - Publiczny Fundusz Inwestycyjny z Arabii Saudyjskiej (PIF) - 45 mld dolarów. Prezes SoftBanku Masayoshi Son powiedział w grudniu podczas spotkania z Donaldem Trumpem, że kwota 50 mld dolarów z Vision będzie wydana w Stanach Zjednoczonych, jednocześnie deklarując chęć stworzenia tam 50 tysięcy nowych miejsc pracy.

W ubiegłym roku SoftBank wydał 32 mld dolarów na zakup Arm Holdings. Według dziennika Financial Times fundusz skoncentruje się na inwestycjach w firmy skupione na rozwoju sztucznej inteligencji, robotyki oraz internetu rzeczy (IoT).

źródło: Financial Times, Bloomberg