Półprzewodnikowy rynek IP do roku 2023 osiągnie wartość 6,22 mld dolarów

| Gospodarka Artykuły

Według najnowszych badań firmy analitycznej MarketsandMarkets, wartość rynku własności intelektualnej (Intellectual Property) w dziedzinie półprzewodników osiągnie w roku 2023 poziom 6,22 mld dolarów przy współczynniku CAGR wynoszącym 4,87% w latach 2017-2023. Głównymi czynnikami napędowymi tego rynku będą postępy w zakresie technologii chipów wielordzeniowych dla elektroniki konsumenckiej, rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne układy SoC, a także coraz większy popyt na urządzenia podłączone do Internetu.

Półprzewodnikowy rynek IP do roku 2023 osiągnie wartość 6,22 mld dolarów

Elektronika użytkowa liderem półprzewodnikowego rynku IP

Wzrost zapotrzebowania na elektronikę użytkową we wszystkich regionach świata przyczynia się do wzrostu rynku własności intelektualnej w tym sektorze elektroniki. Oczekuje się, że dalsze możliwości wzrostu podmiotów działających na rynku IP będą zapewniać szczególnie rynki elektroniki konsumenckiej w regionie Azji i Pacyfiku (APAC) oraz Reszty Świata (RoW), ponieważ doświadczają one obecnie silnego trendu wzrostowego. Ponadto to właśnie region APAC posiada dominujący udział w globalnym rynku elektroniki użytkowej.

Największy udział w półprzewodnikowym rynku IP utrzyma sektor projektowania procesorów

Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na mikroprocesory, mikrokontrolery, procesory do przetwarzania sygnałów cyfrowych (DSP) oraz procesory graficzne, największą część rynku IP półprzewodników w 2016 obejmował segment dotyczący procesorów. Analitycy spodziewają się kontynuacji tej dominacji w okresie prognozy.

Wzrost tego segmentu w okresie prognozy związany będzie z przyrostem zastosowań procesorów w przemyśle telekomunikacyjnym, które zapewnią obsługę technologii 5G oraz w przemyśle motoryzacyjnym, w samochodach wyższych klas. Oczekuje się, że rynek IP w zakresie procesorów dla branży motoryzacyjnej osiągnie w latach 2017-2023 największą stopę wzrostu CAGR, głównie ze względu na rosnące wykorzystanie procesorów w zaawansowanych systemach wspomagania kierowców (ADAS) oraz w systemach typu infotainment.

Region APAC liderem półprzewodnikowego rynku IP

W 2016 roku największy udział w rynku IP osiągnął region Azji i Pacyfiku i najprawdopodobniej również w okresie prognozy będzie on nadal dominował. Region APAC jest kluczowym rynkiem elektroniki użytkowej, telekomunikacji i branży motoryzacyjnej. Stał się również globalnym skupiskiem dużych inwestycji i źródłem oferującym wielu firmom niezwykłe możliwości rozwoju. Oczekuje się, że szansą na wzrost półprzewodnikowych rynków IP w Chinach będzie rozwój pojazdów elektrycznych.

Głównymi graczami na światowym rynku własności intelektualnej w zakresie półprzewodników są firmy Arm Limited (Wielka Brytania), Cadence (USA), Synopsys (USA), Imagination Technologies (Wielka Brytania), Lattice Semiconductor (USA), CEVA (USA), Rambus (USA), Mentor Graphics (USA), Ememory Technology (Tajwan) oraz Sonics (USA).

źródło: MarketsandMarkets

Zobacz również