wersja mobilna
Online: 390 Czwartek, 2018.04.26

Biznes

Oświetlenie ogrodnicze atrakcyjną niszą do zagospodarowania

poniedziałek, 15 stycznia 2018 12:53

Oświetlenie dla zastosowań w ogrodnictwie to rynek, który w skali świata wart jest aktualnie około 3,8 mld dolarów i ma dobre perspektywy wzrostu - jego rozwój zapewnią technologie LED-owe. Obecny biznes napędzany jest głównie przez aplikacje szklarniowe, odpowiedzialne za 92% przychodów producentów opraw. Blisko 80% aplikacji tego przeznaczenia tworzy oświetlenie klasyczne. Przejście na technologię LED-ową spowoduje pojawienie się nowych aplikacji i zastosowań jeszcze bardziej zwiększy ten sektor rynku oraz jego atrakcyjność biznesową.

Według Yole Group obroty tego segmentu sięgną 8,6 mld dolarów w 2022 roku, przy średnim wzroście w okresie 2016-2022 na poziomie 17,8%. Analitycy przewidują, że w ciągu kolejnych pięciu lat prognozowany jest dalszy wzrost sprzedaży aż do 17 mld dolarów. W 2017 roku technologie LED-owe wykorzystywane w ogrodnictwie przyniosły około 100 mln dolarów i prognozuje się, że w 2022 roku suma ta wzrośnie aż do 400 mln.

Prognoza wzrostu sprzedaży oświetlenia ogrodniczego w perspektywie dekady, w podziale na 3 segmenty, wg Yole

Na światowym rynku oświetlenia, który staje się coraz bardziej konkurencyjny, oświetlenie ogrodnicze bazujące na diodach LED jest postrzegane przez branżę oświetleniową jako nowa możliwość opracowania produktów o wysokiej wartości dodanej i uzyskania większej marży niż w produktach konsumenckich. Aktualnie w obszarze tym aktywnych jest około 50 firm, głównie w Ameryce Północnej, które razem mają około 50% udziału w rynku. Zdaniem specjalistów jest to efektem legalizacji marihuany w niektórych stanach w USA, której hodowcy są najważniejszym klientem na wydajne oprawy LED-owe. Co ciekawe, paradoksalnie uprawa marihuany jest sporą szansą dla mniejszych firm produkujących oświetlenie i małych start-upów, gdyż spora część znanych marek przemysłu oświetleniowego może nigdy nie chcieć wejść w ten obszar, aby zachować reputację marki.

Oświetlenie LED-owe w ogrodnictwie będzie też zyskiwać przewagę na skutek możliwości stworzenia specjalizowanych rozwiązań dostosowanych do wzrostu roślin (dobrana długość fali) oraz braku wielu przepisów i norm regulujących własności techniczne opraw. Już dzisiaj wiele lamp zapewnia światło będące "mieszanką" wielu emiterów o różnych długościach fali, od UV po NIR (Near Infrared).

Firmy aktywne na rynku oświetlenia ogrodniczego
 

World News 24h

środa, 25 kwietnia 2018 20:02

TSMC appears to be gearing up to start production of Apple’s A12 processors using its new 7-nanometer process. This will be one of the first A-series chips to use the 7nm process. This change brings us down from the current 10-nanometer process used to produce the A11 Bionic, which is found in the iPhone 8 and iPhone X models. This brings both benefits to Apple as well as consumers as the chip can now fit into smaller places and could potentially offer increased battery life, lower heat production, and a boost in processing capacity. It was believed that TSMC would be sharing the orders with Samsung, but with the TSMC’s 7nm advantage they appear to have won over the whole order for this year’s iPhones.

więcej na: www.theapplepost.com