Oświetlenie ogrodnicze atrakcyjną niszą do zagospodarowania

| Gospodarka Artykuły

Oświetlenie dla zastosowań w ogrodnictwie to rynek, który w skali świata wart jest aktualnie około 3,8 mld dolarów i ma dobre perspektywy wzrostu - jego rozwój zapewnią technologie LED-owe. Obecny biznes napędzany jest głównie przez aplikacje szklarniowe, odpowiedzialne za 92% przychodów producentów opraw. Blisko 80% aplikacji tego przeznaczenia tworzy oświetlenie klasyczne. Przejście na technologię LED-ową spowoduje pojawienie się nowych aplikacji i zastosowań jeszcze bardziej zwiększy ten sektor rynku oraz jego atrakcyjność biznesową.

Oświetlenie ogrodnicze atrakcyjną niszą do zagospodarowania

Według Yole Group obroty tego segmentu sięgną 8,6 mld dolarów w 2022 roku, przy średnim wzroście w okresie 2016-2022 na poziomie 17,8%. Analitycy przewidują, że w ciągu kolejnych pięciu lat prognozowany jest dalszy wzrost sprzedaży aż do 17 mld dolarów. W 2017 roku technologie LED-owe wykorzystywane w ogrodnictwie przyniosły około 100 mln dolarów i prognozuje się, że w 2022 roku suma ta wzrośnie aż do 400 mln.

Prognoza wzrostu sprzedaży oświetlenia ogrodniczego w perspektywie dekady, w podziale na 3 segmenty, wg Yole

Na światowym rynku oświetlenia, który staje się coraz bardziej konkurencyjny, oświetlenie ogrodnicze bazujące na diodach LED jest postrzegane przez branżę oświetleniową jako nowa możliwość opracowania produktów o wysokiej wartości dodanej i uzyskania większej marży niż w produktach konsumenckich. Aktualnie w obszarze tym aktywnych jest około 50 firm, głównie w Ameryce Północnej, które razem mają około 50% udziału w rynku. Zdaniem specjalistów jest to efektem legalizacji marihuany w niektórych stanach w USA, której hodowcy są najważniejszym klientem na wydajne oprawy LED-owe. Co ciekawe, paradoksalnie uprawa marihuany jest sporą szansą dla mniejszych firm produkujących oświetlenie i małych start-upów, gdyż spora część znanych marek przemysłu oświetleniowego może nigdy nie chcieć wejść w ten obszar, aby zachować reputację marki.

Oświetlenie LED-owe w ogrodnictwie będzie też zyskiwać przewagę na skutek możliwości stworzenia specjalizowanych rozwiązań dostosowanych do wzrostu roślin (dobrana długość fali) oraz braku wielu przepisów i norm regulujących własności techniczne opraw. Już dzisiaj wiele lamp zapewnia światło będące "mieszanką" wielu emiterów o różnych długościach fali, od UV po NIR (Near Infrared).

Firmy aktywne na rynku oświetlenia ogrodniczego

Zobacz również