wersja mobilna
Online: 657 Sobota, 2018.02.24

Biznes

Oświetlenie ogrodnicze atrakcyjną niszą do zagospodarowania

poniedziałek, 15 stycznia 2018 12:53

Oświetlenie dla zastosowań w ogrodnictwie to rynek, który w skali świata wart jest aktualnie około 3,8 mld dolarów i ma dobre perspektywy wzrostu - jego rozwój zapewnią technologie LED-owe. Obecny biznes napędzany jest głównie przez aplikacje szklarniowe, odpowiedzialne za 92% przychodów producentów opraw. Blisko 80% aplikacji tego przeznaczenia tworzy oświetlenie klasyczne. Przejście na technologię LED-ową spowoduje pojawienie się nowych aplikacji i zastosowań jeszcze bardziej zwiększy ten sektor rynku oraz jego atrakcyjność biznesową.

Według Yole Group obroty tego segmentu sięgną 8,6 mld dolarów w 2022 roku, przy średnim wzroście w okresie 2016-2022 na poziomie 17,8%. Analitycy przewidują, że w ciągu kolejnych pięciu lat prognozowany jest dalszy wzrost sprzedaży aż do 17 mld dolarów. W 2017 roku technologie LED-owe wykorzystywane w ogrodnictwie przyniosły około 100 mln dolarów i prognozuje się, że w 2022 roku suma ta wzrośnie aż do 400 mln.

Prognoza wzrostu sprzedaży oświetlenia ogrodniczego w perspektywie dekady, w podziale na 3 segmenty, wg Yole

Na światowym rynku oświetlenia, który staje się coraz bardziej konkurencyjny, oświetlenie ogrodnicze bazujące na diodach LED jest postrzegane przez branżę oświetleniową jako nowa możliwość opracowania produktów o wysokiej wartości dodanej i uzyskania większej marży niż w produktach konsumenckich. Aktualnie w obszarze tym aktywnych jest około 50 firm, głównie w Ameryce Północnej, które razem mają około 50% udziału w rynku. Zdaniem specjalistów jest to efektem legalizacji marihuany w niektórych stanach w USA, której hodowcy są najważniejszym klientem na wydajne oprawy LED-owe. Co ciekawe, paradoksalnie uprawa marihuany jest sporą szansą dla mniejszych firm produkujących oświetlenie i małych start-upów, gdyż spora część znanych marek przemysłu oświetleniowego może nigdy nie chcieć wejść w ten obszar, aby zachować reputację marki.

Oświetlenie LED-owe w ogrodnictwie będzie też zyskiwać przewagę na skutek możliwości stworzenia specjalizowanych rozwiązań dostosowanych do wzrostu roślin (dobrana długość fali) oraz braku wielu przepisów i norm regulujących własności techniczne opraw. Już dzisiaj wiele lamp zapewnia światło będące "mieszanką" wielu emiterów o różnych długościach fali, od UV po NIR (Near Infrared).

Firmy aktywne na rynku oświetlenia ogrodniczego
 

World News 24h

sobota, 24 lutego 2018 15:58

China’s Huawei is forging closer commercial ties with big telecom operators across Europe and Asia, putting the company in prime position to lead the global race for next-generation 5G networks despite U.S. allegations it poses a security threat. Huawei’s dominant position in China - set to become the world’s biggest 5G market by far - is well-documented. However it has also been making in-roads in the rest of world to compete with rivals Ericsson and Nokia in several lucrative markets, including countries that are longstanding U.S. allies. 5G networks, now in the testing stage, will rely on denser arrays of small antennas and the cloud to offer data speeds up to 50 or 100 times faster than current 4G networks and serve as critical infrastructure for a range of industries.

więcej na: www.reuters.com