Czas na oświetlenie LED

| Technika

Znakomite parametry i dobra dostępność nowoczesnych źródeł światła LED szybko doprowadziła do sytuacji gdzie aktualnie około 90% nowych projektów w branży oświetleniowej jest realizowanych w oparciu o technologie ledowe. Oczywiście jedną z przyczyn jest niższa energochłonność, niemniej oświetlenie LED ma większą trwałość, więc obniżają się także koszty eksploatacji.

Czas na oświetlenie LED

Fot. 1. Retrofit Classic A60 to żarówka ledowa kształtem przypominająca tradycyjną żarówkę z jej wolframowym żarnikiem

Niższa energochłonność i koszty eksploatacji, to czynniki, które powodują także modernizacje systemów oświetlenia w istniejących obiektach. Obecnie w przypadku obiektów przemysłowych, działających przez całą dobę, wprowadzenie oświetlenia LED zwraca się już po roku. Ponadto tradycyjne czy halogenowe źródła światła mają trwałość rzędu 2-3 tys. godzin pracy. W wypadku oświetlenia LED jest to 25 tys. godzin, co w przypadku standardowego wykorzystywania oznacza potrzebę wymiany źródła światła po 25 latach założeniu ok. 2,5-3 godzin pracy dziennie.

W przypadku oświetlenia instalowanego wewnątrz budynków także nadszedł czas na lampy LED. Takie źródła światła w porównaniu ze standardowymi żarówkami zużywają nawet do 90% mniej energii elektrycznej, potrzebnej do wytworzenia tej samej ilości światła.

Pozytywne oddziaływanie na naszą świadomość ekologiczną mają zarówno przez rosnące koszty oświetlenia, jak i widoczne zmiany klimatu. Z uwagi na nie coraz częściej świadomie chcemy oszczędzać energię i z tego powodu wybieramy bardziej efektywne, energooszczędne źródła światła.

Firma OSRAM znajduje się w czołówce firm najbardziej przyjaznych środowisku. Niemiecki producent nieustannie rozwija ofertę energooszczędnych rozwiązań oraz angażuje się w liczne projekty przyjazne naturze na całym świecie. Wytwarzane przez niemiecki koncern LED-y są dużo trwalsze i mają o wiele więcej zastosowań.

Trwałość niektórych modeli to nawet 25 tysięcy godzin, co oznacza, że można z nich korzystać aż przez ćwierć wieku przy założeniu ok. 2,5-3 godzin pracy dziennie! Lampy LED charakteryzują się także doskonałym współczynnikiem oddawania barw i szerokim kątem rozsyłu światła.

Lampy już nie tylko emitują światło o ciepłej barwie, ale też tworzą atmosferę do pracy, do relaksu oraz dekorują wnętrza, stając się nieodłącznym elementem domu, jak np. Retrofit Classic A60, kształtem przypominające tradycyjne żarówki, które doskonale prezentują się w różnych oprawach (patrz fotografia 1).

Czas na jakość

Fot. 2. LED Lightify - system pozwalający sterować oświetleniem bezprzewodowo za pomocą aplikacji w smartfonie

Na rynku dostępnych jest wiele produktów LED. Nie należy jednak kierować się tylko ceną, lecz wyjątkowo uważnie czytać etykiety. Niestety jakość niektórych konkurencyjnych lamp LED pozostawia wiele do życzenia, czasem nie spełniają nawet podstawowych norm oświetleniowych. Wytwarzają światło o nierównomiernej barwie i wysokiej luminancji, przez co powodują zmęczenie wzroku, olśnienie i dyskomfort. W skrajnych przypadkach stwarzają zagrożenie fotobiologiczne, bo zbyt niebieskie światło może powodować niebezpieczeństwo uszkodzenia siatkówki.

Nierzetelni producenci, szukając oszczędności, często na etapie produkcji decydują się na komponenty słabej jakości, a czasem wręcz rezygnują z niektórych elementów, co ma swoje negatywne skutki.

Warto więc porzucić myśl o wyborze anonimowych źródeł światła i skorzystać z innowacyjnych propozycji, jak na przykład system LED Lightify firmy OSRAM (fot. 2), który pozwala sterować oświetleniem bezprzewodowo za pomocą aplikacji w smartfonie lub tablecie, także przez Internet. Ma on funkcję dynamicznego sterowania światłem w zakresie odcieni bieli i palety 16 mln kolorów.

Przed dokonaniem wyboru warto skorzystać z serwisu internetowego firmy OSRAM - www.ledukacja.pl, gdzie zgromadzono wiele pożytecznych informacji na temat oświetlenia. Można tam również dokonać zakupów online.

OSRAM sp. z o.o.
www.osram.pl