wersja mobilna
Online: 450 Piątek, 2018.03.23

Biznes

Rynek czujników inercyjnych high-end ma dobre perspektywy wzrostu

czwartek, 08 lutego 2018 12:33

Coraz większe ryzyko geopolityczne i nadchodząca era robotyki w przemyśle, to najważniejsze czynniki sprzyjające rozwojowi rynku wysokiej jakości czujników inercyjnych, takich jak akcelerometry oraz żyroskopy. Jak uważają analitycy z Yole Developpement, w tak nakreślonym obszarze czołowym odbiorcą jest wojsko, dla którego sprzedaż w latach 2016-2022 będzie rosła w średnim tempie 5% rocznie. Podobną skalę wzrostu uzyskają też kolejne dwa segmenty: kosmiczny i lotniczy oraz przemysłowy.

Aktualnie rynek systemów bezwładnościowych high-end oceniany jest na 3 mld dolarów w 2017 roku. Zastosowania wojskowe stanowią 36% tej sumy, a lotniczo-kosmiczne - 33%. Aplikacje przemysłowe i morskie stanowią pozostałe 31%.

ŻyroskopNowe zastosowania obejmują robotykę, automatykę przemysłową, autonomiczne samochody, statki, samoloty i drony, monitorowanie konstrukcji budowlanych, a także podbój kosmosu za pomocą rakiet wielokrotnego użytku i mikrosatelitów. Większość z tych aplikacji znajduje się jeszcze w fazie badań i rozwoju oraz prototypowania, ale niedługo mogą stać się znaczącą siłą napędową dla rynku.

Czujniki inercyjne do takich zastosowań to m.in. klasyczne MEMS-y krzemowe znane z rynku konsumenckiego oraz wersje o poprawionych parametrach i zmienionej konstrukcji, bazującej na odpornych mechanicznie kryształach kwarcu. To także żyroskopy światłowodowe (FOGS), wersje z laserem kołowym (RLGS) i hemisferyczne żyroskopy rezonansowe (HRG), które zapewniają większą trwałość, odporność na przeciążenia i dokładność lepszą niż 1°/h. Oczywiście czujniki MEMS są chętnie stosowane w najprostszych aplikacjach i ograniczają możliwość penetracji rynku przez bardziej zaawansowane rozwiązania światłowodowe i laserowe, ale sytuacja w zakresie parametrów oraz cen zmienia się dość dynamicznie.

Rynek czujników inercyjnych w podziale na sektory Rynek czujników inercyjnych dzisiaj i za pięć lat
 


World News 24h

piątek, 23 marca 2018 20:02

Samsung Electronics Co Ltd shareholders approved a stock split making it easier for retail shareholders to hold shares in the tech giant, at an annual meeting also dogged by concerns about global trade tensions. The meeting showcased changes the South Korean firm has made in recent years to build investor goodwill, such as strengthening its dividend policy to share the fruits of a memory chip boom that underpinned record profits in 2017.

więcej na: uk.reuters.com