Analitycy zapowiadają wzrost w 2010 r.

Według analiz sporządzonych przez World Semiconductor Trade Statistics (WSTS), wartość sprzedaży półprzewodników w bieżącym roku zmaleje o 21,6% do poziomu 194,8 mld dolarów. Oznacza to drugi z kolei rok który branża zakończy na minusie.

Posłuchaj
00:00

Jest to pierwsza tego typu sytuacja jaką odnotowano od 1984 roku, kiedy to WSTS rozpoczęła gromadzenie danych z rynku. Poprawa koniunktury nastąpi natomiast w przyszłym roku, kiedy to dostawy wzrosną o 7,3% do 209 mld dolarów. Według analityków WSTS, obecny kryzys osiągnie poziom dna jeszcze w I połowie 2009 r. Mimo niespokojnej gospodarki, obserwowalny będzie wzrost zapotrzebowania na produkty elektroniczne, jak komputery, urządzenia mobilne i multimedialne, jak i elektronikę samochodową.

Te ostatnie rozwiązania będą równocześnie charakteryzowały się większą zawartością półprzewodników. W dalszej perspektywie, obroty w 2011 r. sięgną poziomu 227,5 mld dolarów, co jednak nadal stanowi mniej niż 248,6 mld odnotowane w 2008 r. Pod względem geograficznym, najszybciej rozwijającym się rynkiem nadal będzie region Azji i Pacyfiku. W 2010 r. firmy stamtąd zwiększą obroty o 8,2% do 107,6 mld dolarów.

Najwolniej będzie się rozwijał rynek obydwu Ameryk, gdzie w przyszłym roku oczekuje się wzrostu na poziomie 5,9% do 34,2 mld dolarów. Rynek europejski odnotuje wzrost na poziomie 6,3% do 30,1 mld dolarów, natomiast japoński o 6,9% do 37 mld dolarów. Podobne prognozy przedstawiło Semiconductor Industry Association (SIA). Branża półprzewodników w bieżącym roku skurczy się o 21,3% do 195,6 mld dolarów wobec 248,6 mld w 2008. Jednak już w przyszłym roku sprzedaż półprzewodników będzie wzrastać. W 2010 r. o 6,5% do 208,3 mld dolarów, natomiast w kolejnym o 6,5% do 221,9mld dolarów.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Positron pozyskuje 230 mln USD na ASIC do inferencji AI. Startup stawia na architekturę „memory-first”
Komponenty
Infineon przejmuje od ams OSRAM działalność w zakresie sensorów
Komunikacja
Nowe przemysłowe switche rack firmy Antaira do wymagających zastosowań
Produkcja elektroniki
SMT napędza globalną produkcję elektroniki. Rynek wart 9,56 mld USD do 2030 roku
Projektowanie i badania
Elastyczny chip AI cieńszy niż ludzki włos. FLEXI może zmienić rynek elektroniki wearables
Komponenty
Rekordowe wyniki Apple pod presją niedoborów chipów. AI zmienia układ sił w branży półprzewodników
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Styczeń 2026
Magazyn
Grudzień 2025
Magazyn
Listopad 2025

Projektowanie układów chłodzenia w elektronice - metody obliczeniowe i symulacyjne

Rosnące straty mocy w nowoczesnych układach elektronicznych sprawiają, że zarządzanie temperaturą przestaje być jedynie zagadnieniem pomocniczym, a staje się jednym z kluczowych elementów procesu projektowego. Od poprawnego odprowadzania ciepła zależy nie tylko spełnienie dopuszczalnych warunków pracy komponentów, lecz także długoterminowa niezawodność urządzenia, jego trwałość oraz zgodność z obowiązującymi normami. W niniejszym artykule przedstawiono uporządkowane podejście do projektowania układów chłodzenia, obejmujące metody obliczania strat mocy, analizę termiczną oraz wykorzystanie narzędzi symulacyjnych, w tym modeli cieplnych implementowanych w środowiskach symulacji elektrycznych.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów