AMD umacnia się na rynku MPU

W I kw. AMD wzmocnił swoją pozycję na rynku mikroprocesorów, w głównej mierze kosztem Intela, jak wynika z analizy sporządzonej przez iSuppli. Udziały firmy wzrosły z 10,5 do 12,8% w ujęciu kwartalnym.

Posłuchaj
00:00

Wynik ten był prawie tak dobry jak 12,9% odnotowane w I kw. 2008 r. W tym samym okresie udziały Intela zmalały o 2,5% do 79,1%. Jest to pierwszy spadek po 4 kwartałach umacniania pozycji rynkowej. W 2008 r., uwzględniając układy typu x86, RISC oraz inne ogólnego przeznaczenia, udziały Intela w rynku mikroprocesorów wzrosły do 81,6%.

Według analityków, wyniki AMD są zasługą dobrej koniunktury we wszystkich obszarach działalności biznesu mikroprocesorów, w szczególności zaś wzrosły dostawy na rynek notebooków.

Zarówno AMD jak i Intel odnotowały spadki obrotów wynikające z trudnych warunków na rynku i problemów gospodarczych. Trend ten utrzyma się przez resztę 2009 r., kiedy to według prognoz łączne obroty zmaleją o 15,8% do 28,6 mld dolarów wobec 34 mld w 2008 r.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
Powstaje gigant wart 4,4 mld dolarów - czwarty co do wielkości dostawca sprzętu do produkcji płytek półprzewodnikowych w USA
Optoelektronika
Smartwatche napędzają rozwój wyświetlaczy Micro LED
Produkcja elektroniki
Rynek dystrybucji komponentów w Europie nadal pod kreską
Komunikacja
Internet Rzeczy wspomagany sztuczną inteligencją – najnudniejsza, ale jakże potrzebna rewolucja
Produkcja elektroniki
Globalna sprzedaż półprzewodników sukcesywnie rośnie
PCB
Polymatech Electronics zbudował w Estonii zakład produkcji PCB
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Wrzesień 2025
Magazyn
Sierpień 2025
Magazyn
Lipiec 2025

Najczęstsze błędy przy projektowaniu elektroniki i jak ich uniknąć

W elektronice „tanio” bardzo często znaczy „drogo” – szczególnie wtedy, gdy oszczędza się na staranności projektu. Brak precyzyjnych wymagań, komponent wycofany z produkcji czy źle poprowadzona masa mogą sprawić, że cały produkt utknie na etapie montażu SMT/THT albo testów funkcjonalnych. Konsekwencje są zawsze te same: opóźnienia i dodatkowe koszty. Dlatego warto znać najczęstsze błędy, które pojawiają się w projektach elektroniki – i wiedzieć, jak im zapobiegać.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów