Rynek masek fotorezystywnych wzrośnie.

Rynek producentów warstw fotorezystywnych do procesów litografii z wykorzystaniem laserów o długości fali 193 nm przez najbliższe pięć lat będzie odznaczał się średnią roczną stopą wzrostu na poziomie 27%, aż do uzyskania wartości 1,2 mld dolarów w 2013 r. Według raportu sporządzonego przez Linx Consulting, branża ta w ubiegłym roku wygenerowała obroty na poziomie 378 mln dolarów.

Posłuchaj
00:00

Największymi producentami pozostają japońskie firmy. JSR, Tokyo Ohka Kogyo i Shin-Etsu Chemical kontrolują łącznie 78% całkowitego rynku. Według analityków, w przyszłości firmy te jeszcze bardziej wzmocnią swoją pozycję.

Firma

Udziały w rynku w 2008 r.

JSR

30,50%

TOK

20,20%

RHEM

16,50%

ShinEtsu

12,10%

FFEM

8,40%

Sumitomo

7,10%

Azem

3,10%

Dongjin

2,10%

Czołowi producenci materiałów fotorezystywnych w 2008 r. i ich udziały w rynku [źródło: Linx Consulting]


Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Farnell zacieśnia partnerstwo z Toshibą
Komponenty
Amtek łączy siły z EMKO CASE – czeskim producentem metalowych obudów dla elektroniki i przemysłu
Produkcja elektroniki
Compal otworzył nowy zakład elektroniki motoryzacyjnej w Czeladzi
Komunikacja
GPS III jest już prawie gotowy - jakie zmiany lecą na orbitę?
Produkcja elektroniki
Printor rozbuduje potencjał produkcyjny
Mikrokontrolery i IoT
Infineon i UL Solutions wspólnie przyspieszają wdrażanie bezpieczeństwa funkcjonalnego ISO 26262
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów